צמחי עובר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןצמחי עובר
Macrozamia moorei-IMG 9691.JPG
מיון מדעי
על־ממלכה: איקריוטיים
ממלכה: צומח
קבוצה:סטרפטופיטיים
תת־ממלכה: צמחי עובר
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Embryophyta

תת-ממלכת צמחי העובר או צמחי יבשה (שם מדעי: Embryophyta) בממלכת הצומח, כוללים שלוש קבוצות של טחבים (צמחים שאינם וסקולריים) וקבוצה אחת של צמחים וסקולריים:

השרך Cyathea glauca
Cirsium arvense

צמח הוא יצור הנמנה עם ממלכת הצומח או מערכת הצמחים המשתייכת אליה. רוב הצמחים מבצעים פוטוסינתזה כדי לייצר את מזונם בכוחות עצמם, אם כי לא כולם. כמו כן, ישנם יצורים נוספים שאינם צמחים המבצעים פוטוסינתזה וכן לא כל הצמחים מייצרים את מזונם בכוחות עצמם.

מקובל להניח שבסדר בריאת היצורים הצמחים נבראו אחרי בריאת האצות הירוקיות , וזאת בגלל המשותף ביניהם: הפיגמנטים הפוטוסינתטיים הם כלורופיל a וכלורופיל b, חומר התשמורת העיקרי הוא עמילן, דופן התא מכיל תאית.

מאובנים ראשונים של צמחי העובר מתוארכים לאמצע עידן האורדוביק (= שלב ב' ביום חמישי לבריאה). מאובנים אלה כוללים פריטים מיקרוסקופים בלבד, כגון נבגים ושאריות של חומר צמחי.

המיון המדעי של מערכת הצמחים

להלן המיון השלם, המלא והמעודכן לשנת 2004:

הערה

  • בשיטה המודרנית של המיון המדעי לא תמיד דרגת מיון מסוימת נכללת בדרגת המיון שמעליה. כלומר, סדרה של צמחים יכולה להיות כלולה במערכה ולא תהיה שייכת לאף מחלקה.
  • קבוצה היא דרגת מיון כמו מערכה, מחלקה, סדרה ומשפחה, אך ללא שם מאפיין. המיון המדעי בימינו הוא עיסוקם של ביוכימאים ולא של בוטנאים כמו בימיו של ליניאוס.

קישורים חיצוניים