צפון ודרום (משחק מחשב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
North & South
Northandsouthbox.jpg
אריזת המשחק
תאריך הוצאה 1989
סוגה אסטרטגיה, פעולה
פיתוח Infogrames
הפצה Infogrames
מצבי משחק שחקן יחיד או שני שחקנים
פלטפורמות קומודור אמיגה, Atari ST, Commodore 64, DOS, MSX, NES, ZX Spectrum, Amstrad CPC

צפון דרוםאנגלית: North & South) הוא משחק וידאו המשלב אסטרטגיה ואקשן המתרחש במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית. המשחק יצא לשווקים בשנת 1989 על ידי חברת Infogrames.

מהלך המשחק

בתחילת המשחק על השחקן לבחור את הצד אותו ישחק (הצפון או הדרום) ואת השנה בה יתחיל (1861-1864). המשחק עצמו מתרחש על מפה של ארצות הברית המחולקת למדינות השונות. המטרה היא להשתמש ביחידות הצבא על מנת לכבוש את כל שטחי הצד היריב. ניתן לקבל יחידות נוספות בשתי דרכים: הראשונה, הצד המחזיק בצפון קרוליינה מקבל מדי פעם סיוע דרך הים של יחידה אחת. השיטה השנייה והנפוצה יותר היא דרך רכבות. כל שחקן המחזיק בשתי תחנות רכבת (לפחות) המקושרות במסילה יקבל בסוף כל תור סכום כסף מסוים. כאשר די כסף יצטבר הוא יוחלף בגדוד צבא שניתן למקמו במפת המשחק.
כאשר שתי יחידות אויבות נפגשות המשחק עובר למצב של קרב, בו כל צד שולט בצבא המורכב מחיל רגלים, פרשים וארטילריה בזמן אמת. יחידת צבא בסיסית כוללת שישה חילי רגלים, שלושה פרשים ותותח אחד, כאשר ניתן למזג עד שלוש יחידות שונות לצבא אחד עד למקסימום של 18 חילי רגלים, 9 פרשים ושלושה תותחים. כאשר צבא כזה נלחם יחידות החי"ר והפרשים הנוספות (מעבר לשישה חילים ושלושה פרשים) ממתינות כתגבורת, ויכנסו לשדה הקרב רק לאחר שהכוח הראשוני יושמד.
כאשר נכבשת מדינה ובה תחנת רכבת יש צורך לכבוש את התחנה בנפרד במעין משחק פעולה קצר של חייל אחד מול מגיני התחנה ומכשולים שונים. בדרך דומה, אם השחקן שולט במדינה בה עוברים פסי הרכבת של יריבו הוא יכול לשדוד את הרכבת ולקבל את הכסף המגיע לצד היריב.