קיימברידג'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קיימברידג'
Cambridge
סמל קיימברידג'
סמל קיימברידג'
מרכז העיר
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
אומת הבית אנגליהאנגליה אנגליה
אזור מזרחה של אנגליה
מחוז קיימברידג'שיירקיימברידג'שייר קיימברידג'שייר
תאריך ייסוד 79 לספירה
שטח 115.65 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 110,656 (2002)
 ‑ צפיפות 2,719 נפש לקמ"ר (2002)
אזור זמן UTC
www.cambridge.gov.uk

קיימברידג'אנגלית: Cambridge, להאזנה (מידעעזרה), מילולית: הגשר על נהר קאם - Cam) היא עיר בבריטניה, במחוז קיימברידג'שייר, 80 ק"מ צפונית ללונדון. בשנת 2003 מנתה אוכלוסייתה כ-110 אלף תושבים, מהם, כחמישית סטודנטים.

בעיר נשמרו מסורות רבות של מאות שנים. אחת מהן היא בתי ספר נפרדים לבנים ולבנות. בתי ספר עתיקים אלה קיימים שנים רבות ונודעים באיכותם וברמתם הגבוהה.

קיימברידג' ידועה בכל העולם בשל אוניברסיטת קיימברידג' השוכנת בתחומיה. קיימברידג' היא האוניברסיטה העתיקה ביותר (נוסדה ב-1209) בעולם דובר האנגלית, אחרי אוניברסיטת אוקספורד. באוניברסיטת קיימברידג' למדו יותר זוכי פרס נובל מבכל אוניברסיטה אחרת בעולם וחלק מכובד מהאנשים החשובים ביותר בהיסטוריה של המדעים המדויקים. בשנים האחרונות התפתחה קיימברידג' למרכז ההיי-טק הראשי בבריטניה.

היסטוריה

ישנן עדויות להתיישבות באזור עוד לפני האימפריה הרומית הכוללות גרזנים, חרבות, וכלי ציד. חוקרים ארכאולוגים מערכים כי עוד מימי המאה הראשונה לפני הספירה הייתה התיישבות בני אדם באזור. במרוצת השנים שלטו בעיר הרומאים, שהשתמשו בקיימברידג' בעיקר לשימושים צבאיים והוויקינגים שהפיקו תועלת מנתיבי המסחר באזור.

הקמת האוניברסיטה

בשנת 1209 עזבו מספר תלמידים את אוניברסיטת אוקספורד, והקימו את אוניברסיטת קיימברידג'. הבניין הראשון שנבנה באוניברסיטה, עוד בשנת 1284, עדיין עומד על תילו. במשך השנים התווספו בניינים רבים לאוניברסיטה, ביניהם הכנסייה שבנייתה החלה ב-1446 והושלמה רק ב-1515.

קיימברידג' כיום

בעקבות הצלחתה הרבה בשנים האחרונות הוקמו בסביבת האוניברסיטה תעשיות הייטק רבות עד כי לפעמים נוצרת השוואה בין קיימברידג' לבין עמק הסיליקון המפורסם בארצות הברית. בין החברות שמקמו את המטה בקיימברידג' נמצאות Sinclair ו Acron Computers. הצלחת האוניברסיטה הובילה גופים אחרים לבסס עצמם בעיר, כמו האוניברסיטה הפתוחה של אנגליה.

ערים תאומות

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים