קירונה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קירונה
Kiruna
Kirunavaara.jpg
קירונווארה
מדינה שוודיהשוודיה שוודיה
מחוז נורבוטןנורבוטן נורבוטן
חבל ארץ לפלנדלפלנד לפלנד
ראש העיר לארש טֶרְנְמן
תאריך ייסוד 1900
שטח 15.92 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 18,154 (2005)
 ‑ צפיפות 1,140 נפש לקמ"ר (2005)
אזור זמן UTC +1
http://kiruna.se

קירונהשוודית: Kiruna, בסאמי: Giron) היא עיר בלפלנד השוודית. היא הוכרזה כעיר ב-1948.

בשטח השיפוט של עיריית קירונה, חיים נכון ל-2009 23,099 תושבים. הנתון האחרון המתייחס לאוכלוסיית הקהילה העירונית המצומצמת, משקף כ-18,150 נפש שחיו בעיר ב-2005.

קירונה נוסדה בידי כורי ברזל במפנה המאה ה-20, לאחר שבמרוצת המאה ה-19 הם עסקו בכריה בהר בשם קִירוּנָאוָארָה, שאוצר את אחד מגושי עפרות הברזל הגדולים בעולם.

העיר הצעירה התבססה כאזור חשוב לתעשיית עפרות הברזל השוודית. במהלך מלחמת העולם השנייה כמויות גדולות של מחצבים נכרו מקירונה ונמכרו לגרמניה. בעשורים שאחרי המלחמה, הייתה העיר למרכז בקנה מידה אירופי לתעשיות חלל ולמחקר בפיזיקה של החלל.

עם התדלדלות משאבי עפרות הברזל, עשתה הממשלה השוודית מאמץ להפחית את הסתמכות כלכלת העיר על ענף זה ולהגדיל את חלקם של המדע, הטכנולוגיה והעבודות הממשלתיות בכלכלת האזור. במסגרת זו תוכננה העתקת חלק מפעילות תאגיד החלל השוודי לאזור והקמת מרכז לחקר הסביבה והחלל בעיר, יוזמה זו לא צלחה.

עיריית קירונה חולשת על שטח של 20,715 קמ"ר, והיא אפוא הגדולה בשטחה בשוודיה. זהו שטח דליל ביותר באוכלוסייה, ועשיר באוצרות טבע. אנשי קירונה מזוהים עם דיג, כרייה, ציד וסקי, וכן נהוגה הקפדה על דו-לשוניות, כששפת צפון-סאמי מקבלת משקל רב לצד השוודית. מרבית תושבי האזור העירוני, עם זאת, הם שוודים ולא סאמים, והאחרונים מתגוררים בכפרים שפזורים ברחבי שטח המועצה הענקית.

קישורים חיצוניים

Scandinavia.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא סקנדינביה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.