קלמן גוטנבוים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קלמן גוּטנבויםיידיש נכתב לעיתים גוטענבוים; ? – 1941) היה סופר יידי פולני.

ביוגרפיה

קלמן גוטנבוים נולד וחי בקובל (תחילה בתחום האימפריה הרוסית ואחר כך פולין), שם נשא לאשה את אידה בת הרב אליעזר ניצברג. גוטנבוים ניהל חיים צנועים וסגפניים, היה אדם צנוע וענוותן. פרש מן הציבור ושקד על יצירותיו יומם ולילה. פרסם שירים, רשימות וציורים וכתב ספרי פילוסופיה ומדע בשפת היידיש.

באחד מספריו ניתח גוטנבוים לעומק, ועם זאת בפשטות ובבהירות, את פילוסופיית ארתור שופנהאואר. בספר אחר חקר לעומק את משמעותה של תורת היחסות של אלברט איינשטיין. בשנת 1936 העתיק את מגוריו מקובל לווילנה (אז בתחום פולין). גוטנבוים היה אדם ציוני בהשקפתו. ניסה להתקבל לקתדרות בארץ ישראל, אך היות שהיה אוטודידקט לא נמצא מי שימליץ עליו. היה בקשרי ידידות עם מלומדים רבים מרחבי העולם. שלט ברוסית, אנגלית, צרפתית וגרמנית. ניהל חליפת מכתבים אינטנסיבית עם הפיזיקאים היהודים אלברט איינשטיין ואלברט אברהם מייקלסון.

החל לפרסם רשימות וציורים ביומון "ווילנער טאָג" שבעריכת זלמן רייזין. עבד על ספר בו פיתח שיטה פילוסופית מקורית, אותה לא זכה להשלים. גוטנבוים הסתייג מהקומוניזם ומהגבלת המחשבה בברית המועצות שווילנה סופחה לתחומיו בשנת 1939. עם פרוץ המלחמה בין ברית המועצות לגרמניה נשאר בלית ברירה בווילנה. כבר בימים הראשונים של הכיבוש הגרמני הוא נלקח מביתו. מאוחר יותר נודע כי הוא נורה בפונאר.[1] אשתו של גוטנבוים ובתם היחידה, מוּסיה,[2] נספו בגטו וילנה.

ספריו

  • פרעמדע: (נאָוועלן), ורשה: א' גיטלין, 1922.
  • ארטור שאָפּענהויער: זיַין לעבען און פילאָזאָפיע, ורשה: א' גיטלין, 1922. (הספר, בארכיון האינטרנט)
  • ספּעציעלע און אלגעמיינע רעליאטיוויטעטס טעאָריע ---, ורשה: א' גיטלין, 1923.
  • מיסטעריען: ראָמאן, ורשה: (דפוס וויציקביץ), 1924.
  • דער סוד פון טויט, ורשה: א' גיטלין, 1928.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שמערקע קאטשערגינסקי, חורבן ווילנע, ניו יורק: ביכער פארלאג, 1947, עמ' 185.
  2. אידה גוטנבוים: דף עד במאגר המרכזי של שמות קרבנות השואה באתר יד ושם; קלמן גוטנבוים באתר Geni.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0