קנאגווה (מחוז)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קנאגווה (מחוז)
神奈川県 (קנאגווה-קֶן)
מדינה יפןיפן  יפן
חבל ארץ קאנטו
מושל יוג'י קורואיווה
בירת המחוז יוקוהמה
שטח 2,416.04 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במחוז 9,097,401 (2014)
 ‑ צפיפות 3,770 נפש לקמ"ר (2014)
www.pref.kanagawa.jp

לחצו כדי להקטין חזרה

קגושימהמיאזקיקוממוטוסאגהנגסאקיפוקואוקהאויטהימאגוצ'יהירושימהשימאנהטוטוריאוקיאמההיוגואוסקהקיוטושיגהנארהוקאיאמהמיאהאאיצ'יפוקויגיפואישיקווהטויאמהנאגנושיזואוקהיאמאנאשיקנאגווהטוקיוסאיטאמהצ'יבהאיבראקיגונמהטוצ'יגיניאיגטהפוקושימהיאמאגטהמיאגיאקיטהאיווטהאאומוריהוקאידוקאגווהאהימהקוצ'יטוקושימהאוקינאווהקגושימהקוממוטומיאזקיקוריאה הדרומיתקוריאה הצפוניתרוסיההרפובליקה העממית של סיןהאיים הקורילייםסלעי ליאנקורKanagawa in Japan.svg
אודות התמונה
(למפת מחוז קנאגווה רגילה)
Kanagawa géolocalisation.svg
 
סגמיהארה
סגמיהארה
פוג'יסאווה
פוג'יסאווה
אצוגי
אצוגי
אודווארה
אודווארה
מחוז קנאגווה

מחוז קנאגווהיפנית: Kanagawa-ken 神奈川県) הוא מחוז באזור קאנטו שבאי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר יוקוהמה.

מחוז קנאגווה הוא חלק מאזור מטרופולין טוקיו, ורבות מערי המחוז נחשבות לפרברים של טוקיו.

היסטוריה

במחוז קנאגווה נמצאו עדויות להתיישבות אנושית החל בתקופת ג'ומון (סביבות 400 לפנה"ס), ולאחר מכן התיישבו באזור אנשי יאמטו.

בעבר היה השטח של מחוז קנאגווה המודרני בשטחם של המחוזות מוסאשי וסגאמי, והעיר קמאקורה שימשה בירת השוגונות בתקופת קאמאקורה. בתקופת אדו התחלקה השליטה על מחוז בין דאימיו, ששלט בחלק המערבי, ושוגונות טוקוגאווה, ששלטה בחלק המזרחי.

בשנת 1853 נחת קומודור מת'יו פרי בקנאגווה, ושנה לאחר מכן חתם על הסכם קנגאווה, שאילץ את יפן לפתוח את שערי נמליה לספינות אמריקניות. בהתאם לכך, נפתח נמל יוקוהמה, העמוק ביותר במפרץ טוקיו, לתנועת סוחרות זרות, ועם השנים הפך לנמל המסחרי הגדול ביותר ביפן. הנמל בעיר יוקוסוקה, הקרוב לפתחו של מפרץ טוקיו, שימש לבניית נמל צבאי עבור הצי הקיסרי היפני, וכיום הוא משמש מפקדה עבור הצי השביעי של ארצות הברית ועבור כוחות ההגנה הימיים של יפן. לאחר תקופת מייג'י הפכה יוקוהמה לעיר המגורים המועדפת על זרים, וקו הרכבת הראשון של יפן, שנחנך ב-1872, נבנה בין טוקיו ליוקוהמה.

בשנת 1923 התרחשה באזור רעידת האדמה הגדולה בקאנטו, שהחריבה את טוקיו, יוקוהמה, אזורים רבים במחוזות צ'יבה ושיזואוקה, כן אזורים נוספים במישור קאנטו. הים נסוג לאחור כ-400 מטרים, וחזר בצורת גל צונמי, שגרם לכאלפיים הרוגים בקמאקורה, והרס את מרבית המבנים בעיר אודווארה.

ב-1945 היו נתונות הערים יוקוהמה וקווסאקי להפצצות הכבדות ביותר מכל ערי יפן מידי האמריקנים. מיד לאחר המלחמה, נחת גנרל דאגלס מקארתור, המפקד העליון של כוחות הברית, בקנאגווה, וכיום משמש המחוז ביתם של מספר בסיסי צי וצבא אמריקנים.

לאחר סיום המלחמה חווה מחוז קנאגווה צמיחה חדה באוכלוסייה, בדומה לשאר אזור מטרופולין טוקיו, ונכון לשנת 2014 מתגוררים במחוז כ-9.1 מיליון תושבים, דבר שהופך אותו למחוז השני הכי מאוכלס ביפן, אחרי טוקיו.

גאוגרפיה

מחוז קנגאווה יחסית קטן בשטחו, והוא ממוקם בפינה הדרום-מזרחית של מישור קאנטו, בין טוקיו והר פוג'י מצפון ומצפון-מערב, ומפרץ סגאמי ומפרץ טוקיו מדרום וממזרח, בהתאמה. חלקו המזרחי של המחוז הוא שטוח ברובו, ובו מרוכזת מרבית אוכלוסיית המחוז, בערי הנמל יוקוהמה וקווסאקי.

החלק הדרום-מזרחי של המחוז מאוכלס פחות בצפיפות, ומרכז האזור הוא העיר קמאקורה, המושכת תיירים רבים בשל המקדשים העתיקים שבה. חלקו המערבי של המחוז הוא הררי, ובשל פעילות געשית באזור הוא עשיר באונסנים. כ-23% מכלל שטח המחוז מהווה פארקים לאומיים, כשהעיקרי שבהם הוא הפארק הלאומי של הר פוג'י.

ערים

במחוז קנאגווה 19 ערים:

  • אבינה
  • אודווארה
  • איסהארה
  • איאסה
  • אצוגי
  • הדאנו
  • הירצוקה
  • זאמה
  • זושי
  • יאמטו

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.