קערה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קערת קורנפלקס ולצידה ספל קפה
קערת מרק עוף


קערה היא כלי אוכל, כלי הגשה ובישול ואף כלי איחסון, עמוק ופתוח. הקערה הקלאסית היא עגולה, אולם כיום קיימות גם קערות מרובעות, אליפטיות ואף קערות בלתי-סימטריות.

גודל

גודלן של קערות נע מקטנות ואישיות המיועדות להגשת קינוח כגון לפתן, המשך בקערות קורנפלקס הגדולות מעט יותר וקערות מרק שקוטרן מתקרב לקוטר צלחת למנה עיקרית, וכלה בקערות הגשה - חלקן קטנות יחסית ועשויות לשמש להגשת סלט לשני סועדים בלבד, אחרות מיועדות להגשת תבשיל או סלט בסעודה משפחתית. לקערות הגשה כאלו, בשונה מקערות אישיות, יש לעיתים מכסה.

ישנן גם קערות גדולות מאוד, כמו קערת פונץ' המשמשת להגשת המשקה לעשרות אנשים. למטרות אירוח רב משתתפים, כמו מסיבות חתונה, קיימות קערות גדולות להגשת מגוון מאכלים בשיטת מזנון.

חומרים

קערות עשויות ממגוון חומרים רב: עץ, קרמיקה, זכוכית, פלסטיק, מתכת. עיצובן עשוי לנוע על פני כל הטווח שבין חדגוני ופשוט עד מתוחכם ואפילו אמנותי.

שימוש

ישנן קערות הגשה שעשויות לשמש גם ככלי הבישול, אם הן מתאימות לשימוש בתנור אפייה, בתנור מיקרוגל או על הכיריים. סוג של קערה לבישול ולהגשה היא קדירה, המשמשת להכנת תבשילי קדירה - ארוחה שלמה המתבשלת בכלי אחד, המשמש גם להגשה. (אם כי תבשילי קדירה מבושלים לעיתים בסירים).

בארצות הברית קיימים מותגים של ארוחות-מיקרוגל הנמכרים בקערה המתאימה לבישול במיקרוגל ולאחר מכן להגשה.

ישנן קערות המשמשות ככלי עזר בעת הכנת המזון, למשל ככלי לעירבוב, כזו היא גם קערת מערבל המזון.

ישנם ספלים לשתייה בגודל ובצורת קערות, כמו הספלים המשמשים בצרפת לשתיית "קפה אולה". ביוון העתיקה השתמשו בקערה עם שתי ידיות - קיליקס - לשתיית יין.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים