קפטן (ספורט)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרנץ בקנבאואר, קפטן נבחרת גרמניה במונדיאל 1974, עונד על ידו השמאלית את סרט הקפטן

קפטןאנגלית: Captain) הוא תואר או כינוי הניתן בספורט קבוצתי לשחקן המשמש ראש קבוצתו. לרוב זהו תואר כבוד בלבד, אך במקרים מסוימים ישנה אחריות נוספת על המחזיק בתפקיד הקפטן. בחלק מענפי הספורט הקפטן הוא השחקן היחיד בעל הזכות לשוחח עם שופטי המשחק ועוזריהם.

כדורגל

קרלס פויול, קפטן ברצלונה בשנים 2004–2014, עונד על ידו השמאלית את סרט הקפטן

בכדורגל, הקפטן הוא שחקן שנבחר להנהיג את קבוצתו בזמן-אמת במהלך משחקיה. במקרים רבים, הקפטן הוא אחד מהשחקנים המנוסים והוותיקים יותר בקבוצה או שחקן בעל השפעה רבה על המועדון ועל המשחק, ובמקרים רבים יהיה זה שחקן אשר גדל במועדון. בדרך כלל קפטן הקבוצה מובדל משאר השחקנים על ידי ענידת סרט מיוחד במהלך המשחק המכונה "סרט הקפטן" על זרועו.

תפקידיו היחידים של הקפטן בכדורגל המעוגנים בחוקי המשחק הם השתתפות בהטלת המטבע בתחילת המשחק ולפני דו-קרב בעיטות הכרעה. מלבד לתפקידים סמליים אלו אין לקפטן תפקידים נוספים או השפעה רבה יותר על המשחק מאשר לשחקנים האחרים. לעיתים רחוקות שופט המשחק יבקש לדבר עם הקפטן במקרים של התנהגות בעייתית של הקבוצה כולה. בתחרויות בהן מוענק גביע למנצחת הקפטן הוא זה שמקבל את הגביע, ולעיתים הוא מזמין שחקן או שחקנים נוספים להניף עמו את הגביע.

הוקי קרח

בהוקי קרח מסומן הקפטן על ידי האות הלועזית C על חולצתו, וניתן למנות לו גם קפטנים חלופיים (Alternate captains) המסומנים באות A על חולצתם וממלאים את תפקידו של הקפטן כאשר הוא נח על ספסל הקבוצה.

פוטבול

בפוטבול נבחרים לקבוצה אחת מספר קפטנים: קפטן אחד נבחר עבור כל אחד משלושת חלקי הקבוצה (התקפה, הגנה וקבוצה מיוחדת) ולעיתים קפטן אחד של כלל הקבוצה, סה"כ 4 קפטנים מכל קבוצה כאשר במעמד הטלת המטבע נמצאים 8 קפטנים של שתי הקבוצות. כמו כן, בליגת הפוטבול המקצוענית בארצות הברית (ה-NFL) הקפטן מסומן בטלאי על החולצה בעל 4 כוכבים ריקים כאשר כל כוכב מלא מציין וותק בתפקיד הקפטן. ליוצאי צבא ומוסדות אקדמאים של צבא ארצות הברית, רקע הטלאי יהיה ירוק או כחול בהתאם לחיל בו שירת (כחול חיל הים וירוק לחילות היבשה), מעבר לוותק של 4 שנים הטלאי נשאר עם 4 כוכבים מלאים.

מרוצי אופניים

במרוצי אופניים אין תפקיד רשמי של קפטן, אך בכל מרוץ, ממנה המנהל הספורטיבי של הקבוצה את אחד מהרוכבים המשתתפים במרוץ ל"קפטן על הכביש" (בצרפתית: Capitaine de route). תפקידו של ה"קפטן על הכביש" הוא לתאם את האסטרטגיה בין רוכבי הקבוצה (כולל תגובה על מצבים המתהווים בזמן המרוץ) ולהעביר את הוראות המנהל הספורטיבי (במרוצים בהם אין קשר רדיו בין המנהל הספורטיבי והרוכבים).[1] בדרך כלל מדובר ברוכבים ותיקים, מנוסים ובעלי מעמד בקבוצה ובדבוקה. לכושר הספורטיבי של הקפטן יש חשיבות פחותה. בדרך כלל, המובילים הספורטיביים של הקבוצות מרוכזים במרוץ עצמו ואינם יכולים להתפנות לחלוקת הוראות ותיאום בין הרוכבים האחרים. תפקיד הקפטן היה מרכזי במרוצי האופניים בעידן שלפני הכנסת מכשירי הרדיו האלחוטיים והטלוויזיה במכוניות הליווי, המאפשרים למנהלים הספורטיביים לצפות במרוץ ולדבר עם הרוכבים. לאחר הכנסת אמצעים אלו ירדה חשיבותו. אולם, גם עכשיו יש חשיבות רבה לקפטן אשר חש את המצב בדבוקה מכלי ראשון. במרוצים רבים בדרגות הנמוכות מסבב הוורלד טור אין את האמצעים הטכנולוגיים ותפקיד הקפטן ממשיך להיות משמעותי.[2]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ An Autobus Named Survival, באתר cyclingnews.com, ‏ יולי 1996
  2. ^ Les capitaines de route, באתר ל'אקיפ, 16 ביולי 2013 (בצרפתית)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0