קצונה מקצועית בצה"ל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "קמ"א" מפנה לכאן. לערך העוסק בשנה העברית ה'קמ"א (1380–1381), ראו ה'קמ"א.
תעודת קמ"א מ-11/2013
דרגת קמ"א
דרגת קא"ב

בצה"ל מונהגת קצונה מקצועית - דרגות קצונה הניתנות לחייל ללא קורס קצינים על סמך לימודים אקדמיים. הדרגה ניתנת בעיקר לעתודאים אך גם לאחרים אשר השלימו לימודים אקדמיים באופן עצמאי לפני גיוסם לצבא.

פקודות הצבא מגדירות קצין מקצועי כשקול לסגן בשירותו הסדיר, ולסרן בתום שלוש שנות שירות, להוציא את סמכויות השיפוט וניהול מטווחים[1].

לרוב, קצין מקצועי אינו יכול לשרת מעל ל-3 שנים בקבע ללא ביצוע קורס קצינים; אם יעבור קורס קצינים, יקבל את הדרגה השקולה לדרגתו המקצועית, כאשר הפז"ם הנדרש לדרגה הבאה נספר לפי הדרגה המקבילה בשירות החובה, ומחצית מהפז"ם בדרגת קא"ב נספר בתור פז"ם לקבלת דרגת רס"ן[2].

היסטוריה

לפי המסורת האוסטרית, לפיה הוקם גם בית הספר העילי לקצינים בצבא ארצות הברית בווסט-פוינט, הכשרת הקצין הינה מעיקרה 4 שנות לימודי הנדסה, המוביל ליישום פרקטי של המדע. לכן העתודה האקדמית הנה במובנים מסוימים קירוב יותר טוב להכשרה מקצועית של קצונה, השוואה לכשרה המקובלת בבה"ד 1. ההבדל בהכשרות בא לידי ביטוי למשל בשל העדר יכולתם של רוב הקצינים הבכירים בישראל להבין את הפיזיקה של מערכות נשק מתקדמות.

סוגי קצונה מקצועית

דרגת הקצונה המקצועית הנפוצה ביותר היא הקמ"א (קצין מקצוע אקדמי) הניתנת למרבית בעלי התארים המתגייסים לצה"ל. בתום שלוש שנות שירות כקמ"א, מועלה החייל לדרגת קא"ב (קצין אקדמי בכיר).

נוסף על דרגות אלה, קיימות מספר דרגות קצונה מקצועית נוספות:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים