קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה
קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה.png
מכון מחקר
קמפוס אוניברסיטת חיפה
בעלי תפקידים
יו"ר תא"ל (דימ') פרופ' שאול חורב
שונות
אתר קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה

קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה היא מסגרת לפעילות מחקרית ומדינית באוניברסיטת חיפה. מטרות הקתדרה הן קידום מחקרים אקדמיים בנושאים אסטרטגיים הקשורים למדינת ישראל ולמזרח התיכון, העלאת המודעות לאתגרים ביטחוניים וחברתיים לסדר היום הלאומי, העברת ידע למקבלי ההחלטות, לתלמידים ולכלל הציבור וכן סיוע לחוקרים ולתלמידי מחקר מצטיינים בתחום במלגות ופרסים. ייחודה של הקתדרה הוא במחקר היבטים גאוגרפיים (דוגמת משאבים טבעיים ותפוצתם, פריסת אוכלוסייה, התשתית הפיזית והמרכיבים הסביבתיים) בישראל ובארצות השכנות אשר להם השפעה מכרעת על ביטחונה הלאומי של ישראל. בראש הקתדרה עומד, משנת 2016, תא"ל (דימ.) פרופ' שאול חורב.[1]

ייסוד הקתדרה

קתדרת חייקין נקראת על שמו של רו"ח ראובן חייקין (1918–2004), שבמותו הוריש כסף להקמת קתדרה שתעסוק בתחום הגאואסטרטגיה. הקתדרה נוסדה ב-2004 על ידי פרופ' ארנון סופר והוא עמד בראשה עד שנת 2016. בראשית דרכה התמקדה הקתדרה בסוגיות דמוגרפיות, גבולות, מיעוטים, חקלאות וביטחון לאומי.

מחקר ופרסומים

הקתדרה מפרסמת ניירות עמדה בתחומי הגאואסטרטגיה, נותנת ייעוץ למקבלי החלטות, יוזמת מחקרים, מסייעת לתלמידי מחקר, מקיימת ימי עיון וכנסים ומפרסמת ספרים ועבודות מדעיות של עמיתי המחקר של הקתדרה אשר מתפרסמים באתר האינטרנט של הקתדרה. כמו כן מקיימת הקתדרה ימי עיון וכנסים אשר חלקם מצולמים ומשודרים באתר. בנוסף, משתתפת הקתדרה במימון הפקת כתב העת "אופקים בגאוגרפיה".

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פרופ' שאול חורב מונה לראש קתדרת חייקין לגיאואסטרטגיה, באתר של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0