ראש ממשלת יפן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ראש ממשלת יפן Yoshihide Suga-1.jpg
תאריך כניסה לתפקיד 16 בספטמבר 2020
דרכי מינוי מינוי על ידי הקיסר לאחר שנבחר בידי הדיאט
מעון קוטיי
ייסוד המשרה 22 בדצמבר 1885
איוש ראשון איטו הירובומי
סמל יפן
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של יפן

ראש ממשלת יפןיפנית: 内閣総理大臣) הוא העומד בראש הרשות המבצעת ביפן. ראש הממשלה ממונה על ידי קיסר יפן לאחר שנבחר בידי הדיאט. עליו ליהנות מאמונו של בית הנבחרים כדי להישאר בתפקיד. ראש הממשלה מנהל את ממשלת יפן ובסמכותו למנות ולפטר את שרי הממשלה. יושיהידה סוגה הוא ראש ממשלת יפן הנוכחי מאז 16 בספטמבר 2020.

משרד ראש הממשלה נוסד בשנת 1885, ארבע שנים לפני חקיקתה של חוקת מייג'י. המבנה הנוכחי שלה מתבסס על חוקת יפן הנוכחית שהתקבלה בשנת 1947.

מינוי

ראש הממשלה של יפן נבחר על ידי שני הבתים של הדיאט. כל בית מקיים הצבעה המורכבת משתי קריאות לבחירת נציג יחיד. אם כל בית בחר נציג אחר, ממונה ועדה משותפת שמטרה לבחור מועמד משותף. אם הוועדה אינה מצליחה לבחור מועמד בתוך עשרה ימים מכינוסה, החלטת בית הנבחרים מתקבלת כהכרעת הדיאט כולו. מסיבה זו יכול בית הנבחרים, באופן תאורטי, למנות כל ראש ממשלה שיראה לנכון. המועמד ממונה באופן רשמי על ידי הקיסר.

על ראש הממשלה להתפטר אם בית הנבחרים מקבל הצעת אי אמון או אם הוא מפסיד בהצבעת אמון, זולת אם בית הנבחרים מפוזר בתוך פרק זמן של עשרה ימים.

תפקיד

תפקידים מתוקף החוקה

ראש הממשלה-

 • אחראי שולט ומפקח על הרשות מבצעת כולה.
 • מציג את החוקים לפרלמנט שהם מטעם הממשלה.
 • חותם על חוקים וצווים של הממשלה (יחד עם חברים אחרים בקבינט),חתימתו דרושה על כל חוקי והוראות הקבינט.
 • ממנה את כל שרי הממשלה, ויכול לפטר אותם בכל עת.
 • רשאי להתיר לנקוט פעולה חוקית -משפטית נגד שרי קבינט.
 • חייב לדווח דיווחים על יחסי פנים וחוץ לפרלמנט.
 • חייב לדווח ולספק על פי דרישה תשובות או הסברים לפרלמנט .
 • יכול לייעץ לקיסר לפזר את בית הנבחרים של הדיאט.

תפקידים מכוחם של חוקים

ראש הממשלה-

 • בתוקף חוק הקבינט חולש על פגישות של הקבינט.
 • בתוקף חוק כוחות ההגנה של יפן מפקד העליון של כוחות ההגנה של יפן.
 • בתוקף חוק בתי המשפט יכול לעקוף, לפי הצגתה של סיבה בעלת תוקף רציני, צווי בית משפט נגד מעשה מנהלי .

בשונה מרוב המערכות הפרלמנטריות שבהן לשרי הממשלה חופש פעולה מסוים, בגבולות האחריות הקולקטיבית, הממשלה היפנית היא מעין שלוחה של סמכותו של ראש הממשלה.

היסטוריה

לאחר תקופת מייג'י אומצה שיטת הדייג'ו-קאן, אשר שימשה בעבר בתקופת נארה. הכוח הפוליטי של הדייג'ו דייג'ין ועוזריו, סדייג'ין ונדייג'ין, נמצא לעיתים קרובות בניגוד עניינים עם משרות אחרות, כגון הסָנְגִי. בשנות ה-80 של המאה ה-19 החל איטו הירובומי, אחד הסנג'י באותה תקופה, לבחון רפורמציה של הארגון הממשלתי. ב-1882 נסעו איטו וסגל המטה שלו, מיוג'י איטו וסיונג'י קינמוצ'י, לאירופה במטרה לחקור חוקות במדינות שבהם מונרכיה חוקתית - האימפריה הבריטית והקיסרות הגרמנית. לאחר שובו ליפן עודד איטו את הצורך בחוקה ובשיטת ממשל מודרנית, עד שלבסוף הצליח לשכנע את השמרנים לאשר את תוכניותיו.

הוראה מספר 69 של הדייג'ו-קאן מ-22 בדצמבר 1885 ביטלה את שיטת דייג'ו-קאן ותמכה ביצירת משרת ראש ממשלה (内閣総理大臣) וממשלת שרים.

מיקום המשרדים ומגורי ראש הממשלה

משרדו של ראש ממשלת יפן מכונה קנטיי. בניין הקנטיי המקורי שימש את ראש הממשלה בין 1929 ל-2002, אז נחנך בניין חדש. הבניין הישן הוסב למעון הרשמי וקיבל כינוי חדש – קוטיי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0