רבי אברהם מן ההר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רבינו אברהם מן ההר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אברהם מן ההר
השתייכות רבני צרפת, רבני פרובנס, ראשונים
פטירה ה'ע"ה
תחומי עיסוק תלמוד, הלכה
חיבוריו פירוש לתלמוד, תשובות

רבי אברהם בן יצחק מן ההר (נפטר ה'ע"ה, 1315), מחכמי מונטפלייר (מבוטא מוֹנְפֶּלְיֶה) שבחבל פרובנס שבדרום צרפת ה'ס' (1300). בסוף ימיו עבר לקרפנטרץ (ככל הנראה קרפנטרה, Carpentras) ושימש כחבר בבית דינו של רבי מרדכי בן יהוספה מחבר הספר שערי נדרים. נמנה על פרשני התלמוד בימי הביניים בפרובנס.

תולדותיו וחיבוריו

היה חברו של המאירי, המתייחס אליו בכבוד רב וכותב לו באיגרת: "וסוף הדברים אני אומר לך שהכל תלוי בדעתך הנקיה והזכה אשר רחבה ונסבה למעלה, כי מה אדם שיבוא אחר המלך, את אשר כבר הורה זקן שקנה חכמה, אנת מלכא מלכך ישפר עלנא, אחרי דבריך לא נשנה...".

חיבר פירוש על התלמוד הבבלי. מתוכו נדפס הפירוש על כמה מסכתות, לעיתים תחת שם של מחבר אחר. פירושו למסכת קידושין נדפס בתוך דפוס וילנא בשולי הדף, בשם המוטעה "תוספות ר"י הזקן". פירושו למסכתות יבמות נדרים ונזיר, נדפס על שמו, על ידי הרב משה יהודה בלוי, ניו יורק תשכ"ב, ובהקדמה הרחיב על ייחוס הפירוש לשאר המסכתות אליו. כתב היד הוא בין כתבי היד הבודדים ששרדו ונכתבו על ידי המחבר עצמו, כפי שמעידות המחיקות והתיקונים הרבים בגוף כתב היד. נדפסו גם חידושיו למסכת ראש השנה, סוכה ומגילה. פירושו על מסכת חולין עומד לצאת לאור על ידי מכון אופק.

בחידושיו נאמן רבי אברהם לפסקיו ולפירושיו של הרמב"ם, ומתוך ספריו בולטת הערצתו אליו. הוא מהראשונים המצטטים את הרמב"ם בפירוש המשנה ובספר המצוות, שנכתבו במקור בערבית.

בפירושיו הוא מפרש תחילה את סוגיית הגמרא, ובסוף כל סוגיה הוא מוציא ממנה את פסק ההלכה למעשה.

בין חידושיו היא ההבחנה שלפיה לימוד תורה בשמחה ותוך הנאה אינו פוגם בערך לימוד תורה לשמה, ואדרבה, זהו אופן הלימוד הנרצה[1].

לפני רבי אברהם היה פירושו המקורי של רש"י למסכת נדרים, והוא מרבה לצטט ממנו (לפנינו מודפס פירוש אחר תחת שמו של רש"י).

תשובות בודדות שלו נדפסו: תשובה אחת בעניין פולמוס הפילוסופיה שהיה בזמנו בד'תתקצ"ב - ה'ס"ג-ה'ס"ו (1303 - 1306), נדפסה בתוך ספר מנחת סוטה סימן צ"ב; תשובה נוספת נדפסה בתוך שו"ת לר' יצחק מלאטאש (וינה תר"כ) עמ' 41, ועוד שתי תשובות בתוך הספר "תשובות חכמי פרובינציה", ירושלים תשכ"ז (1967).


תקופת חייו של רבי אברהם מן ההר על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

ספריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ חידושי ר"א מן ההר נדרים מח, א.