רבי אברהם בן מרדכי הלוי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אברהם בן מרדכי הלוי
לידה ה'ת"י, 1650
פטירה ה'תע"ב, 1712
מקום פעילות מצרים
תחומי עיסוק דיין, ראש רבני מצרים
תלמידיו רבי ישועה שבאבו
בני דורו רבי יעקב פראג'י רבי חזקיה די סילוה
חיבוריו גינת ורדים

רבי אברהם בן מרדכי הלוי (בערך ה'ת"י, 1650 - ה'תע"ב, 1712) היה מרבני מצרים במאה ה-17. מחבר שו"ת גינת ורדים וספר "גן המלך".

ביוגרפיה

רבי אברהם הלוי נולד במצרים בסביבות שנת ה'ת"י (1650). הוא שימש בדיינות ואחר כך נבחר כראש רבני מצרים בקהיר. אביו, ר' מרדכי בן אברהם הלוי, היה אף הוא פוסק חשוב ומחברו של ספר התשובות "דרכי נועם".

רבי אברהם חיבר את השו"ת "גינת ורדים", ובו גם מתשובותיהם של חכמי התקופה. הספר כולל חלק נוסף הנקרא "גן המלך". תלמידו המובהק, ר' ישועה שבאבו, מחכמי מצרים במאה ה-18, כתב פירוש והערות ל"גינת ורדים" בשם "פרח שושן".

רבי אברהם למד בישיבה שיסד אביו בעיר רוזטה. כשאביו עלה בזקנותו לירושלים, הוא מילא את מקומו כראש הישיבה ואב"ד. הוא שהוציא בדפוס את ספר תשובותיו של אביו, "דרכי נועם", והוסיף עליו קונטרס משלו בשם "מלחמת מצווה", על מחלוקת שהייתה בין רבני מצרים, ארץ ישראל וסלוניקי.

לרבי אברהם הייתה חלופת מכתבים עם חברו רבי יעקב פראג'י, שהיה גם הוא רב במצרים, המובאת בחלקה הן בספרו של רבי אברהם, שו"ת גינת ורדים, והן בספרו של רבי יעקב, שו"ת מהרי"ף. הם היו מוערכים מאד זה על זה על אף שהיו גם ברי פלוגתא.

רבים פנו לרבי אברהם בשאלות, ותשובותיו נתפרסמו לאחר מותו בספר "גינת ורדים". השפעת הספר "גינת ורדים" הייתה רבה מאד בכל המזרח וגם על חכמים אשכנזים. ר' יהודה אשכנזי, מחבר הפירוש באר היטב על השולחן ערוך (מהדורת אמסטרדם), מביאו פעמים רבות.


תקופת חייו של רבי אברהם בן מרדכי הלוי על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

לקריאה נוספת

  • שלמה זלמן הבלין, רבי אברהם הלוי מחבר שו"ת גנת ורדים ובני דורו : (פרקים בתולדות החכמים, דמותם ויצירתם ולימוד התורה במצרים ובא"י במאות הי"ז והי"ח), ירושלים תשמ"ג.

קישורים חיצוניים

Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0