רבי גדליה סילברסטון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גדליה סילברסטון (משמאל), לצדו נראה הרב יהושע קלעוואן
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב גדליה סילברסטון (1871 - א' באב תש"ד יולי 1944) היה רב בוושינגטון ומחבר פורה של עשרות ספרים.

ביוגרפיה

נולד ב-1871 ביאשינובקה בפולין לר' ישעיה מאיר שהיה רב בסוקוט, ליטא. למד בישיבות רוזניי וטלז. משקיבל אביו משרת רב בליברפול עבר עם משפחתו לאנגליה.

לאחר נישואיו נסע לרוסיה ושם למד שלוש שנים, והוסמך לרבנות על יד הרב יצחק יעקב ריינס ואחרים.

בתרס"א (1901) קיבל משרת רב בבלפסט. באותו זמן החל את פעילותו הציונית, והיה ציר בקונגרס הציוני השישי. בתרס"ה (1905) הגיע לארצות הברית, והתגורר לזמן קצר בבולטימור. לאחר מכן עבר לוושינגטון ושימש שם כרב האורתודוקסי הראשון בעיר. השתתף במשלחות של רבנים אורתודוקסים בביקור אצל נשיא ארצות הברית[1][2] היה ממנהיגי המזרחי בעיר. הוא היה רב קהילת "אוהב שלום" בעיר, ושל קהילת "קשר ישראל" בשכונת ג'ורג'טאון.

חיבר שלושים וארבעה ספרים; רוב ספריו היו ספרי דרוש, כיוון שסבר שספרים אלה יקלעו לטעם בני קהילתו, שהיו רחוקים מעולם של לימוד תורה.

בשנים 1921 ו-1923 ביקר בארץ ישראל[3]. בשנת 1925 השתתף במשלחת של רבנים אורתודוקסיים שבקשה מחברי הקונגרס להתיר הגירה של נשים וילדים של רבנים לארצות הברית מחוץ למכסות ההגירה, והרצה על חשיבות התפקיד של אשת הרב[4].

בשנותיו האחרונות הגשים את חלומו ועלה לארץ ישראל. בתחילה התגורר בצפת ללא אשתו שחששה ונשארה בארצות הברית. בהמשך חזר לארצות הברית ועלה שוב לארץ ישראל. היה סגן נשיא הכולל אוהל תורה[5]. התגורר בירושלים, נקבר בהר הזיתים[6]. השאיר אחריו חמישה בנים וחמש בנות. אחד מבניו מילא את מקומו כרב בוושינגטון[7].

ספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0