רבי דוד בן יהודה מסר לאון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי דוד בן יהודה מסר לאון
עמוד השער של ספרו תהילה לדוד
עמוד השער של ספרו תהילה לדוד

רבי דוד בן יהודה מסר לאון (לעיתים מסיר ליאון וכן מיסיר ליאון; נולד ב-שבת חנוכה ה'ר"ל 1470 לערך) היה רב, פוסק ופילוסוף, מראשי יהדות איטליה בראשית המאה ה-16, בנו של ר' יהודה מסר לאון. חיבר את הפירוש "עין הקורא" למורה נבוכים לרמב"ם ואת הספר הפילוסופי "תהלה לדוד".

תולדות חייו

נולד ככל הנראה בעת שהות אביו בוונציה. התחנך בישיבת אביו בנאפולי והוסמך לרבנות במלאת לו 18 שנים, על דעת רבני הישיבה. לאחר מכן למד בישיבתו של רבי יהודה מינץ בפדובה ונסמך על ידו. בנוסף ללימודי דת למד גם פילוסופיה ובפרט קרא את ספרי אריסטו והרמב"ם.

בשנת ה'רס"ו בערך התגורר בסלוניקי שם השלים את ספרו "עין הקורא" על מורה נבוכים. בשנת ה'ר"ע 1510 לערך עבר לוולורה שבאלבניה לשמש שם ברבנות אצל קהילת מגורשי פורטוגל שהגיעו אל העיר. אל העיר הגיעו גם רבים ממגורשי ספרד, שהנהיגו קהילה נפרדת ואף דרשו להשליט את מנהגיהם על פני המנהג האיטלקי המקובל. הקרע בין קהילת מגורשי פורטוגל לקהילת מגורשי קסטיליה הגיע לשיא בערב יום כיפור. אחד ממוקדי המחלוקת היה מנהג "הסמיכה האשכנזית" שהיה נפוץ בקהילות איטליה ואלבניה, אך גולי ספרד לא הכירו בו.[1] על מנת לחדד את עמדתו כתב הרב את הספר "כבוד חכמים", הדן בנושא הסמיכה לרבנות ביהדות איטליה. ספר זה יצא בדפוס חברת "מקיצי נרדמים" בברלין, תרנ"ט.

חיבוריו

  • תהלה לדוד - חיבורו העיקרי, ראה אור על ידי נכדו, אהרן לבית ליאון בקושטא בשנת ה'של"ז (1577). החיבור הולך בעקבות הרמב"ם בשלושה עניינים: ערך התורה ומעלתה, יסודות התורה והמצוות ועיקרי האמונה ונכתב כחלק מהפולמוס שניהל המחבר עם מבקרי הרמב"ם רלב"ג, ר' יוסף אלבו ודון יצחק אברבנאל.
  • כבוד חכמים - על השתלבות מגורשי ספרד בקהילות אליהם באו (ברלין תרנ"ט).
  • עין הקורא - פירוש על המורה נבוכים להרמב"ם בו מצדיקו מול מתנגדיו, נשאר בכתב יד.

לקריאה נוספת

  • חוה תירוש-רוטשילד, משנתו הפילוסופית של ר’ דוד בן יהודה מסיר ליאון, חיבור לשם קבלת תואר דוקטור, האוניברסיטה העברית, תשל"ח 1978.

קישורים חיצוניים

חיבוריו

הערות שוליים

  1. ^ ישראל שציפנסקי, "בעניין סמיכת חכמים", אור המזרח מד (תשנ"ו), עמ' 54, אות ה; "דין סמיכה והוראה בזמן הזה", עמ' 85 ואילך.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0