רבי מנחם קאליש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מאמשינוב
רבי מנחם קאליש
רבי מנחם קאליש מאמשינוב
רבי מנחם קאליש מאמשינוב
לידה 1860
תר"כ
פטירה 1917 (בגיל 57 בערך)
ט"ז בכסלו תרע"ח
וורשה, פולין
מקום קבורה בית הקברות היהודי בוורשה
בת זוג אסתר גולדה (אלברשטיין)
אב רבי יעקב דוד קאליש
אם חיה
האדמו"ר מאמשינוב ה־השני
תרל"חתרע"ח

רבי מנחם קאליש (תר"כ, 1860 - ט"ז בכסלו תרע"ח, 1917) היה האדמו"ר השני מאמשינוב.

ביוגרפיה

נולד לרבי יעקב דוד, האדמו"ר הראשון מאמשינוב ובנו הגדול של רבי יצחק מוורקא, ולחיה, בתו של ר' יעקב מזרנובצה. נישא לאסתר גולדה, בתו של הרב שמואל משה אלברשטיין מביאלה. לאחר נישואיו עמד לעזרת אביו בהנהגת החצר.

בשנת תרל"ח, בהיותו בן 18, נפטר אביו והוא החל לכהן כאדמו"ר על מקומו. הוא נהג בקרבה ובאהבה עם חסידיו ותחת הנהגתו התרחבה החסידות. לצד פועלו בחסידות הוא היה פעיל בענייני ציבור, כאביו וסבו, והוא השתתף בכנסים ציבוריים רבים. הוא נודע גם כבעל חסד ונותן צדקה.

בזמן מלחמת העולם הראשונה ברח לוורשה. הוא נרתם לעזרת הפליטים בעיר וביתו היה בית ועד לענייני ציבור. לאחר ארבעים שנות אדמו"רות נפטר. נקבר בבית הקברות היהודי בוורשה. על קברו הוקם אוהל גדול, ולימים נקברו בו בנו רבי יוסף ונכדו רבי יעקב דוד.

בנו רבי יוסף מילא את מקומו. בנו השני, רבי שמעון שלום, כיהן באוטבוצק ובהמשך בארצות הברית, ובנו השלישי רבי אברהם, חתנו של רבי אברהם ישכר מראדומסק, כיהן בראדומסק. בן נוסף היה יעקב דוד שנפטר בצעירותו. בתו רחל נישאה לרבי חיים יעקב אריה מורגנשטרן מראדזימין-וישקוב ובתו יוטא פייגא נישאה לרבי ישראל נח איגר, בנו של רבי אברהם מלובלין.

לקריאה נוספת

  • אברהם יצחק ברומברג, מגדולי החסידות חלק ג', על רבי יצחק מוורקא, רבי יעקב דוד מאמשינוב, רבי מנדל מוורקא, רבי בונים מאוטבוצק ורבי מנחם מאמשינוב.
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים ובנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0