רוקח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רוקח הוא אדם העוסק ברוקחות - לרוב, בעל תואר בוגר ברוקחות (B.Sc.Pharm) לפחות, (או תואר מקביל). רוקח הוא בעל ידע בנושאי מינון, אופן נטילה והשפעות תרופות ואינטראקציות בין תרופות שונות ובינן לבין מזון ותוספים.

בעבר, היו הרוקחים מייצרים בעצמם את התרופות (טבליות, משחות, אבקות וכדומה), כיום הרוקחים כמעט ואינם עוסקים בערבוב וייצור תערובת של רכיבים, היות שהתרופות מיוצרות על ידי חברות לייצור תרופות.

תפקידי רוקחות

למקצוע הרוקחות יש מספר פנים:

  • רוקח קהילתי - אדם המנפק תרופות על סמך מרשמים הניתנים על ידי רופאים, מספק ללקוחות מידע הקשור לתרופות ולשימוש בהן, ונותן ייעוץ והכוונה תרופתית לגבי תרופות ללא מרשם רופא. מנהל בית מרקחת קהילתי נקרא רוקח אחראי.
  • רוקח בתעשייה - אדם שעובד בחברה לפיתוח וייצור תרופות, ואחראי לייצור התרופות הקיימות בשוק. האחראי על אישור, בקרה ורישום תרופות מול משרד הבריאות במפעל תרופות נקרא רוקח ממונה.
  • רוקח קליני - בעל תואר שני או Pharm D קליני, העובד בבתי חולים או בקופת חולים כחלק מהצוות הטיפולי ומייעץ לגבי מתן טיפול תרופתי. קיימים גופים פרטיים בישראל שמספקים שרותי רוקחות קלינית לחולים שלוקחים תרופות רבות, סובלים ממחלות רבות וכאלה שההוצאה על הטיפול התרופתי כבדה להם.
תחומי הפעילות וההתמחות של הרוקח הקליני[1]
1. הערכת הטיפול התרופתי במטרה להגיע לטיפול האופטימלי.
2. ייעוץ ומתן מידע תרופתי לרופאים, אחיות וחולים.
3. מתן המלצות להתאמת תרופות ומינונים לחולה, בהתאם למצבו, אורח חייו, יכולתו הכלכלית ועוד.
4. ניטור ומעקב אחר טיפול תרופתי של החולה ועמידתו ביעדים קלינים מתאימים למצבו, להמלצות ולקווים מנחים מקובלים.
5. הדרכת החולה להגברת ההיענות לטיפול התרופתי, במטרה למנוע הפסקת טיפול מסיבות כמו תופעות לוואי, אינטרקציות בין תרופות, חוסר יכולת כלכלית ומחסומים אחרים.
חזון המקצוע הוא כי הרופא יקבע את האבחנה והרוקח הקליני יסיע לו, כמו במקרה של שימוש בריבוי תרופות, או כימיה לא טיפיקאלית של הדם, בהתאמת הטיפול התרופתי לתכונותיו הספציפיות של המטופל.

בישראל

בישראל נדרש רישיון של משרד הבריאות על מנת לעסוק ברוקחות. עד שנת 2012, ניתן הרישיון כמעט באופן אוטומטי לבעלי תואר ראשון ברוקחות מאוניברסיטאות בישראל, אשר סיימו התמחות של ששה חודשים. ביוזמת חבר הכנסת אריה אלדד שונה החוק והחל משנת 2013 נדרשים בעלי תואר ראשון ברוקחות, גם אלו שלמדו בישראל, לעבור מבחן הסמכה לאחר סיום ההתמחות[2]. בינואר 2017 בוטלו מבחני ההסמכה לבוגרי הארץ[3].

בישראל ניתן ללמוד רוקחות באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע ובאוניברסיטה העברית בירושלים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0