ריאה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ריאות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונת CT של הריאות

ריאות הן זוג איברים בגופם של בעלי חיים מפותחים, בעיקר בעלי חוליות, וכן בגוף האדם.

הריאות הן איברי הנשימה העיקריים; הריאות ומספר מבנים נוספים מרכיבים את מערכת הנשימה. תפקידן העיקרי של הריאות הוא לשאוף אוויר ולמסור את החמצן שבו אל תאי הדם האדומים; הללו נושאים אותו בעזרת זרם הדם אל כל תאי הגוף. בנוסף, אל הריאות מגיע הפחמן הדו-חמצני, תוצר הלוואי של תהליך הנשימה התאית, ומהן הוא נפלט החוצה אל הסביבה.

הריאות חיוניות לחיים. מחלות ופגיעות בריאות עלולות להיות קטלניות ומסתיימות לעיתים קרובות במוות.

ריאות אדם

אצל האדם תופסות הריאות חלק גדול מבית החזה, מעצם הבריח עד הסרעפת. הריאה הימנית מחולקת לשלושה חלקים המכונים אונות. לריאה השמאלית שתי אונות, והיא מעט קטנה יותר כדי להותיר מרחב להכלת הלב. שני הענפים של קנה הנשימה, המכונים סימפונות, מתחלקים בין האונות לצינוריות אוויר קטנות יותר ויותר, שהן הסימפוניות. הסימפוניות מתחברות לנאדיות, שהן שלפוחיות אוויר קטנות המוקפות בנימי דם. כאשר הנאדית מלאה באוויר שנשאף, מפעפע חמצן (O2) אל הדם שבנימים, אשר מוזרם על ידי הלב אל כל רקמות הגוף. בו בזמן, מפעפע פחמן דו-חמצני (CO2) מנימי הדם אל האוויר שבנאדיות, ומהן, דרך הסימפוניות, הסימפונות וקנה הנשימה, נפלט החוצה באמצעות פעולת הנשיפה.

תפקידים נוספים

מלבד התפקידים הקשורים להחלפת גזים, הריאות מבצעות גם את התפקידים הבאים:

  • משפיעות על ריכוז של סמים שונים בדם העורקי.
  • ממירות אנגיוטנסין (פפטיד המעלה את לחץ הדם) מסוג אחד לסוג שני על ידי אנזים המרה.
  • מנקות קרישי דם קטנים שנוצרו בוורידים.
  • מווסתות את הלחץ החלקי של פחמן דו-חמצני בדם ובכך גם את רמת החומציות (pH) שלו.
  • משמשות כרקמה המקיפה את הלב ומגינה עליו מפני מכות ולחצים.
  • מסננות בועיות גז הנוצרות בדם ורידי - למשל, אחרי צלילה.

הריאה אצל אדם מעשן

הריאות מורכבות מקרוב ל־300 מיליון שקיות קטנטנות הנקראות נאדיות, כאשר בעזרתן פחמן דו-חמצני מגוף האדם מוחלף בחמצן מהאוויר בחוץ. מחלות שונות בגוף האדם פוגעות ישירות בנאדיות, כמו שעושה אמפיזמה (נפחת), מחלה הנגרמת עקב עישון. כמו כן, העישון גורם להצרת הסימפונות והנאדיות, המרכיבות את הריאות, ומקשה על הנשימה. הוא גם פוגע ביכולתן של הריאות לנקות את עצמן.

ראו גם

קישורים חיצוניים