אף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אף אנושי
אף

האף הוא איבר ההרחה אצל היונקים. בבני אדם האף נמצא במרכז הפנים, אך ברוב היונקים הוא נמצא בקצה העליון של חוטם מוארך. האף מכיל את הנחיריים, המסייעים לשאיפה ונשיפה של אוויר עבור מערכת הנשימה. האף בנוי מסחוס המכוסה בעור, ומחולק לשני מדורים על ידי מחיצת האף.

איבר הרחה/טעימה נוסף נמצא בתקרת הפה של יונקים רבים, והוא קרוי "איבר יעקובסון".

מבנה ופעילות

בנוסף לתפקידו בהרחה, האף מכיל גם שערות המסננות חלקיקים הנישאים באוויר ומונעים מהם להגיע לריאות. בתוך האף ומאחוריו מצויים קרום רירי והסינוסים. מאחורי חלל האף האוויר עובר ללוע, אשר משותף גם למערכת העיכול ומשם מתפזר במערכת הנשימה. בתוך חלל האף, האוויר עובר דרך מסננים הנקראים קונכיות האף (turbinates) אשר מאטות את התנועה שלו ומכוונות אותו לעבר תאי רירית הנקראת olfactory epithelium אשר קולטים את מולקולות הריח על ידי רצפטורים ייעודיים ומעבירים אותות חשמליים למוח.

בהיותו תווך בין הגוף לעולם החיצוני, האף והמבנים האנטומים הסמוכים אליו מבצעים תפקידים נוספים הקשורים לאוויר העובר דרכו, כגון הגברת הלחות וסינון של אוויר הנכנס אליו, ואיסוף לחות מאוויר אשר ננשף החוצה (תהליך היעיל במיוחד בגמלים).

המורפולוגיה של האף שונה בין מחלקות בעלי החיים השונות לפי הצרכים שלהם. אצל הלווייתנאים האף הוא בסך הכול זוג נחיריים בקצה הראש, המאפשרים נשימה גם כאשר רוב האף נמצא מתחת למים. אצל הפילים, לעומת זאת, האף הוא חדק: איבר ארוך ושרירי המאפשר תמרון רב. מתחת לאפם של חלק מהיצורים קיים גם הפילטרום (יש גם שקוראים לו סוגי) הוא השקע שמתחת לאף שהוא "מעין צלקת" מתהליך הלידה.

סכנות בריאותיות

בשל הצורה המיוחדת שבה מגיע הדם לאזור האף, קיימת סכנה לזיהומים נסיגתיים מאזור האף יתפשטו למוח. בשל כך, האזור בין קצוות הפה לגשר האף, כולל האף והלסת העליונה, מוכר כ"משולש הסכנה" בפנים.

השימוש באף לניווט

לכל בני האדם קיימות כמויות קטנות של מגנטיט באף, המצויות בעצם האתמואידית. ייתכן שחלקיקים אלה יכולים להוות מעין מצפן בסיסי אשר יכול לשמש לניווט לפי השדה המגנטי של כדור הארץ. יכולת זו שנויה במחלוקת רבה, אך היו מחקרים שהראו שאנשים מסוימים מצליחים לכוון את עצמם בכיסוי עיניים לכיוון הקוטב הצפוני, בדיוק מסוים.

אף בבן אדם

אצל בן אדם יש כ-5 מיליון קולטי ריח והוא יכול להבחין בין טריליון ריחות שונים. האף הממוצע של הגבר גדול מהאף הממוצע של האישה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Click to Shrink Back
קנה הנשימהושטמכסה הגרון (אפיגלוטיס)מכסה הגרון (אפיגלוטיס)עצם הלשוןעצם הלשוןלשוןלועפהנחירפהאףהחך הקשההחיך הרךמוחMouth anatomy-he.svg
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

דרכי הנשימה העליונות באדם. למידע על איבר, לחצו עליו


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0