ריק פרי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ריק פרי
James Richard "Rick" Perry
Rick Perry official portrait.jpg
לידה פיינט קריק, טקסס, ארצות הברית
מדינה ארצות הברית
מפלגה

המפלגה הרפובליקנית (מ 1989)

המפלגה הדמוקרטית (לפני 1989)
בת זוג אניטה פרי
מושל טקסס ה-47
21 בדצמבר 200020 בינואר 2015

ג'יימס ריצ'רד "ריק" פריאנגלית: James Richard "Rick" Perry; נולד ב-4 במרץ 1950) הוא פוליטיקאי אמריקאי, כיהן כמושל מדינת טקסס מדצמבר 2000 עד ינואר 2015. ניסה פעמיים להתמודד לנשיאות.

ביוגרפיה

נעוריו ותחילת דרכו

פרי נולד וגדל בטקסס, דור חמישי למשפחה מקומית, בנם הצעיר של ריי ואמיליה פרי. ב-1972 סיים תואר ראשון במדעי בעלי החיים באוניברסיטת טקסס A&M. לאחר לימודיו התגייס לחיל האוויר האמריקאי והוכשר כטייס תובלה. שירת כטייס לוקהיד C-130 הרקולס באירופה ובמזרח התיכון, השתחרר ב-1977 בדרגת קפטן. הוא חזר לחוות משפחתו וגידל כותנה עם אביו.

קריירה פוליטית

הקריירה הפוליטית של פרי החלה ב-1985, לאחר שנבחר לכהן כנציג בבית הנבחרים של מדינת טקסס, כשהוא רץ מטעם המפלגה הדמוקרטית, הוא שימש חבר בוועדת ההקצבות ובלט בפיקוח על הוצאות המדינה, הוא נבחר לתפקיד פעמיים נוספות ובסך הכל כיהן במשך שש שנים. ב-1989 עבר למפלגה הרפובליקנית. ב-1990 נבחר לנציב החקלאות של טקסס וב-1994 נבחר לתפקיד בשנית. ב-1998 נבחר למשרת המשנה למושל טקסס. לאור נסיעותיו הרבות מחוץ לטקסס, של המושל המכהן, ג'ורג' ווקר בוש, במסגרת הקמפיין שלו לנשיאות, שימש פרי כמושל בפועל במשך חלק ניכר מהכהונה. לאחר בחירתו של בוש לנשיא, קיבל פרי את המינוי למושל במקומו. מאז נבחר לתפקיד לשלוש כהונות נוספות, ב-2002, 2006 וב-2010, הוא ראשון המושלים בהיסטוריה של טקסס שנבחר לכהונה שלישית ברציפות.

במהלך תקופתו כמושל, נהנתה מדינת טקסס מצמיחה כלכלית מרשימה, בפרט ביחס לשאר מדינות ארצות הברית: במשך עשור, רשמה טקסס גידול בתוצר של כ-95% לעומת ממוצע של כ-66% בשאר המדינה. מאז 2001, גדל מספר המועסקים במגזר הפרטי במדינה, ביותר מסך כל הגידול המצטבר של כל שאר מדינות ארצות הברית יחדיו.[1] אף על פי כן, המדינה מדורגת נמוך במדדים סוציאליים כגון שיעור העוני והשכלה תיכונית. מדיניותו של פרי כמושל כללה התנגדות להעלאת מיסים, ריסון פיסקלי, הקמת קרן השקעות בהיי טק ובעסקים קטנים ובינוניים.

הוא תומך בעצמאות רבה למדינות מול הממשל הפדרלי, בהתאם לגישה המפרשת כך את התיקון העשירי לחוקת ארצות הברית, וכיו"ר מועצת המושלים הרפובליקנים, התעמת בנושא מול הנשיא ברק אובמה. הוא היה מהפוליטיקאים הבכירים הראשונים שהביעו תמיכה בתנועת מסיבת התה, כשהצטרף להפגנות המחאה שלה באפריל 2009.

פרי, נוצרי אוונגליסטי, הוא שמרן בדעותיו, תומך בהוצאות להורג, כמושל חתם על המספר הרב ביותר של הוצאות להורג בתולדות טקסס. הוא תומך בזכות האזרחים לנשיאת נשק, ומצויד בו בעצמו בשעה שיוצא לג'וגינג.[2]

המירוץ לנשיאות ארצות הברית

לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2012, עלה שמו של פרי כאחד המועמדים מטעם המפלגה הרפובליקנית להתמודד מול הנשיא המכהן אובמה. פרי הכחיש במרץ 2011 כי בכוונתו להתמודד, אך עדיין נותרו ספקולציות בעניין. באוגוסט אותה שנה ארגן כנס גדול תחת הכותרת תפילה למען שלומה של ארצות הברית, בו נכחו עשרות אלפי נוצרים פונדמנטליסטים, ומספר ימים אחר כך הודיע על כוונתו להתמודד לנשיאות. פרי שהוביל בתחילה בסקרי דעת הקהל, התדרדר בעקבות מספר עימותי בחירות לא מוצלחים ובאספת הבחירות של המפלגה הרפובליקנית באיווה זכה ל-10% בלבד מקולות המצביעים, מה שהציב אותו במקום החמישי בלבד.

ב-19 בינואר, ערב הבחירות המקדימות בדרום קרוליינה, הודיע פרי על פרישתו מהמירוץ, והעביר את תמיכתו למועמד ניוט גינגריץ'

באוגוסט 2014 החליט חבר מושבעים גדול להגיש כתב אישום נגד פרי בהאשמות של ניצול לרעה של סמכות וכפיית מרותו על עובד ציבור. על פי כתב האישום פרי ניסה לכפות את התפטרותה של פרקליטת מחוז טרוויס בטקסס, לאחר שהורשעה בנהיגה בגילופין, באמצעות איום שיממש את זכות הוטו שניתנה לו כמושל על מנת לעצור העברת תשלומים ליחידות המחוז.[3]

ביוני 2015 הכריז על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016.[4] הוא פרש מהמירוץ בספטמבר אותה שנה.[5]

פרי הוא מועמדו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ לתפקיד מזכיר האנרגיה של ארצות הברית, בכפוף לאישור הסנאט[6].

משפחתו וחייו הפרטיים

פרי נשוי לאניטה, אחות במקצועה, ולבני הזוג שני ילדים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריק פרי בוויקישיתוף

הערות שוליים