רמז מטרים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בתורת הספרות, רמז מטרים (או רמז מקדם, רמז אפי) הוא פרט המופיע בסיפור, ומרמז לקוראים על התפתחותה הצפויה של העלילה. הקוראים לא יזהו בהכרח את הרמז המטרים בקריאה ראשונה של הסיפור, אך הם יוכלו לעשות זאת ביתר קלות בקריאה שנייה.

רמז מטרים עוזר לנו להבחין בדברים חשובים בטקסט.

דוגמאות:

בספר מהללאל מסדרת ממלכה במבחן מאת מיה קינן מתואר מכתב ששלח מכשף מ'כוזר ההחדשה' בו הוא מצהיר "פגשתי את בנו של בסטיאן מקאן" קורא המכתב מפרשו בטעות על בנו המאומץ והקצין הנעלם באותה תקופה - אולה טרסדיאן מקאן, אבל בהמשך הספר מתגלית זהותו האמיתית של מהללאל כבנו הביולוגי והעלום של האביר מקאן ומתגלה שהוא זה שנפגש עם המכשף.

בספר תיאום כוונות מאת חיים סבתו מתוארת[1] סצנה שהתרחשה בסיום התחקיר שנערך לו ולחבריו בו סיפרו את חוויותיהם בקרבות הבלימה בחזית הסורית במלחמת יום הכיפורים. "התחלתי לפסוע בחזרה אל הטנק, מהורהר הייתי. שוב ראיתי את אמא עומדת לנגדי, מביטה אל תוך עיני ואומרת: אתה חייב לברר מה קרה לדוב[2]. ואני משיב: אבל אני לא יודע... נדמה היה לי שהולכים בעקבותיי. הפניתי ראשי לאחור וראיתי את הקצין מן התחקיר. הוא קרא לי. אני מבקש לספר לך דבר, אמר. הזכרת בסיפורך את התפילין שמצאת על הטנק שלכם שנפגע כשחזרתם אליו... בשעה ששמעתי זאת נזכרתי שבתחקיר שעשינו ביחידה אחרת סיפר לנו חייל על תיק של תפילין שמצא חבר שלו מגולני... מה שמו של אותו חייל, קראתי. הקצין פרש את כפיו מעלה בתנועה שאומרת: מצטער, איך אני יכול לזכור." הסמיכות של הרהוריו על דב וסיפור הקצין, מרמזת על מה שמתגלה בהמשך. התפילין עליהם סיפר הקצין היו תפיליו של דב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בסוף פרק י'
  2. ^ דב אינדיג הוא חברו של סבתו שנפל בקרבות המתוארים.
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0