ממלכה במבחן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:ספר (זמני)

פרמטרים ריקים [ OCLC ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ממלכה במבחן
איסתרק.jpg
הוצאה בעברית עלים
שנת הוצאה 2008
מספר כרכים 4

ממלכה במבחן היא סדרת ספרי הרפתקאות מסוגת מותחן פוליטי שנכתבה על ידי הסופרת מיה קינן. הסדרה כוללת את הספרים "איסתרק", "מהללאל" ו"יוזבד" (שני חלקים), והתפרסמה בעיקר בציבור החרדי והדתי. הספר הראשון בסדרה "איסתרק" יצא לאור ב-2008, הספר השני בסדרה "מהללאל" יצא לאור ב-2011, ובאוגוסט 2016 יצא הספר השלישי בסדרה - "יוזבד", והפך מיד עם צאתו לרב מכר.[1] ספר המשך, עתיד לצאת בשם "פדהאל". סיפור קצר המשתלב בסדרה הופיע במוסף סיפורים של יתד נאמן, ועסק בילדותו של רעואל, אביו של איסתרק.

מפה דמיונית של ממלכת כוזר המתוארת בסדרה, לא תואמת לתנאים הגיאו-פוליטיים האמיתיים.

הסדרה היא ייחודית בסגנונה במגזר החרדי, כאשר היא משלבת אלמנטים של מלחמות ירושה, והיסטוריה חלופית, שלא נפוצים בספרות החרדית. כמו כן, הספרים כתובים בשפה גבוהה ועשירה מהמקובל בספרי סיפורת, והם כתובים בלשון הווה, ולא בלשון עבר כמקובל.

העלילה

העלילה מתרחשת בימי הביניים בממלכת כוזר היהודית, ממלכה חזקה של גרים המצויה ביחסים מתוחים עם שכנותיה עמן ידעה מלחמות בעבר. בכוזר יש בית מלוכה וותיק העובר מאב לבן (המלך נקרא "כאקאן"), ותפקידים רבי עוצמה המכונים: "עוצר כוזר", "בק כוזר", ועוד, עיר הבירה היא אתיל-כזארן (ייתכן ומדובר בעיר אסטרחנסקאיה[2]) העלילה נעה בין בגידות, אמון, ומלחמות, והתפלגות כתוצאה ממלחמות ירושה.

איסתרק

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – איסתרק

העלילה נפתחת כאשר הממלכה תחת שלטונו של המלך רעואל, בהתרחשויות מוזרות ורצף אסונות המתרחשים בממלכה. בשיאן של ההתרחשויות נופל איסתרק, יורש העצר של כוזר, במארב שהוצב למשלחת בה הוא נוסע, ונלקח לשבי הקווארים (שבט עוין הנמצא סמוך לכוזר, ההשראה ככל הנראה מהקאבארים) יחד עם אחיו הנסיך מיכאל. בהיותו בשבי הוא מתחיל להזדהות עם דעות שוביו, וחוזר בו רק לאחר תוכחתו של משרת יהודי ממוצא מונדרי (מיעוט בכוזר הנחשב לגזע נחות) שהובא אליו, בשם קנז. לאחר מכן הוא מתחתן עם הלה, בתם של דודתו שנפלה בשבי לפני שנים רבות, ושל מנהיג הקווארים. בליל החתונה הוא בורח מהשבי יחד עם אחיו, אשתו, דודתו ואנשיהם לעבר כוזר. במסעו חזרה הוא מבין עד כמה הושפעו דעותיו משוביו וכמה הן היו לא נבונות, ומתחרט עליהם. כשאיסתרק חוזר לכוזר הוא מגלה כי בינתיים אירעה התנקשות באביו, ויוסף דיאלידאן, עוצר כוזר ודמות בכירה בפוליטיקה הכוזרית, קיבל את המלכות.

הספר מסתיים בחשיפת יוסף דיאלידאן כבוגד העומד מאחורי חטיפת הנסיכים וההתנקשות במלך. בעזרת מספר מצומצם של אנשים שחלקם נשארו נאמנים לו וחלקם הצטרפו אליו ברגע האמת, מצליח איסתרק לכבוש מחדש את אתיל, עיר הבירה ולהבריח את יוסף וכוחותיו.

מהללאל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מהללאל

בספר "מהללאל" כוזר נחלקת לשני חלקים תחת שלטונם של המלכים איסתרק ויוסף דיאלידאן, כאשר שטחיו של איסתרק מכונים על ידי אויביה "כוזר האחרת" או "כוזר הישנה", ובפי תושביה "כוזר האמיתית" או "כוזר האחת"; ואילו שטחיו של דיאלידאן מכונים "כוזר החדשה". מלחמת אחים עקובה מדם מתחוללת בין הצדדים.

הספר עוקב אחרי מהללאל, צעיר אסופי, יערן לשעבר, המתגורר בתחומי כוזר החדשה. בשל דמיון חיצוני נחשד מהללאל כמיכאל, אחיו הצעיר של איסתרק שיצא לבבל, ובעקבות כך מתנהל אחריו לאורך כל הספר מרדף ממשלתי. בד בבד עוקב הספר אחר חיפושו של יוסף דיאלידאן אחר האבקה השחורה, (המכונה גם "אבקת הרעם", ככל הנראה הכוונה לאבק שריפה) על מנת להשתמש בה ככלי נשק רב עוצמה שישבור את מאזן האימה שנוצר בין הממלכות. דיאלידאן לא בוחל בשום אמצעים שיביאו אותו לכך, גם לא במחיר חיי הנישואים של בנו הצעיר.

בהמשך נתפס מהללאל בידי כוחותיו של יוסף דיאלידאן וכאשר מתבררת הטעות, מציע לו יוסף עסקה: שחרורו וחייהם של שניים שעזרו לו בבריחתו, תמורת חדירתו של מהללאל לתחומיה של כוזר הישנה תוך התחזות לנסיך מיכאל, והתנקשות באיסתרק.

מהללאל מסכים למראית עין כדי למשוך זמן, וכאשר נחשף בידי איסתרק הוא נכלא ולבסוף מקבל חנינה, כאשר מתבררות כוונותיו וכן העובדה שהוא בנו של שר המלחמה של כוזר האמיתית - דודו של הנסיך מיכאל.

יוזבד

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יוזבד

הספר יוזבד מספר על בן אבירים בשם יוזבד בנטיליאן, בנו של "האביר הפרוש", אשר סב סבו, שעל שמו הוא נקרא, ויתר על המלוכה על מנת לשקוע בלימוד התורה.

בנו של יוסף דיאלידאן, ברכיהו, מנסה לנצל את סיפורו של יוזבד הסב, ומנסה לשכנע את הנכד כי סבו הוכרח לוותר על המלוכה על ידי המלך אהרון, ולכן המלוכה שייכת לו. ברכיהו השיג את סוד ייצורה של האבקה השחורה, ובאמצעותה הוא רוצה לכבוש את כוזר כולה, ולשלוט בה באמצעות יוזבד בנטיליאן שאותו הוא יכריח לקבל את המלוכה.

בו בזמן, בנו האחר של יוסף דיאלידאן, שלוואן, הצליח להשיג פריצת דרך לגילוי סודה של האבקה השחורה, אך הוא מחליט, מטעמי מצפון וחשש לביטחון חייו וחיי משפחתו, לערוק לממלכתו של המלך איסתרק, ומגיע לאחוזתו של האביר הפרוש.

אחיו של איסתרק, הנסיך יקוואל, מחליט לברוח מן ארמון המלוכה, במהלך הבריחה נופל יקוואל בשבי בידי חבורת שודדים, ומסכים למראית עין להצטרף אליהם כדי שיוכל לברוח. בהמשך, הופכת חבורת השודדים לצבאו של ברכיהו, המורד במלכותם של איסתרק ויוסף דיאלידאן.

הספר מסתיים כאשר הנסיך יקוואל מסכל את תוכניתו של ברכיהו, ומשמיד את האבקה השחורה שייצר. מהפיצוץ של האבקה השחורה נהרגים יקוואל ו (ככל הנראה) ברכיהו.

הדמויות

שם תפקיד ותאור בספר איסתרק מהללאל יוזבד
איסתרק נסיך כוזר, בנו הבכור של רעואל, נשלח יחד עם אחיו מיכאל לבבל ונחטף בנקרת באטר. מלך כוזר האמיתית מלך כוזר האמיתית
רעואל מלך כוזר, אביו של איסתרק, נפצע בידי אנשיו של יוסף דיאלידאן ונפטר (לא מופיע) (לא מופיע)
מיכאל נסיך כוזר, במתיחות עם אחיו איסתרק נשלח לבבל חוזר בהחבא ומוחבא באחוזת בנטיליאן
יוסף דיאלידאן עוצר כוזר, בוגד במלך רעואל, ומביא לפטירתו מלך כוזר האחרת, אדם חכם ורב מעללים מלך כוזר האחרת
הלה בתו של המנהיג הקאוורי קאה הי ואשתו רנה דודתו של איסתרק מלכת כוזר האמיתית מלכת כוזר האמיתית
בסטיאן מקאן שר צבא כוזר שר צבא כוזר האמיתית שר צבא כוזר האמיתית
אלרנן דליאבר מושל מחוז המרכז, דודו של איסתרק מפתח יחסים טובים עם אחיינו איסתרק מושל מחוז המרכז מונה על ידי איסתרק לממלא מקומו הזמני של פנרס בלואדאן-אליקטאן
פנרס בלואדאן-אליקטאן מחנכו ובן דודו של איסתרק. בזמן השתלטותו של יוסף דיאלידאן על הממלכה עמד בראש המרד כנגדו, משנה למלך כוזר האמיתית, ניתן לו שמו "אליקטאן" משנה למלך כוזר האמיתית, נחשד על ידי איסתרק, ומורד מגדלותו.
יקוואל נסיך כוזר, בנו של רעואל לאחר המאורעות, נהיה בחור מפונק וחצוף המטריד את אחיו איסתרק בורח מהארמון, ומצטרף בעל כורחו לחבורת השודדים של גאלן. לבסוף נהרג בפיצוץ הגדול על ההר.
 • אולה טראסדיאן-מקאן - אקסידטור (דרגה צבאית בכירה). אחיינו ובנו המאומץ של בסטיאן מקאן. ידיד קרוב של איסתרק. פיקד על הגבול שנכנס לרכס הרי האנשוג בתחילת הספר מהללאל אך בעיקבות מידע שהעביר גאלן בעזרתו של מהללאל נתפס ונלכד בשבי, אחר לכידתו הולקה קשות והגיע עד שערי מוות, מהללאל יכול היה למנוע את נפילתו של אולה בשבי ואף נתבקש לכך על ידי אליהו-אביי אך נמנע מכך מטעמים לא ברורים.
 • אשר קפחבר - בנו של ראש ממשלת כוזר, מנשה קפחבר, וחברו הטוב של איסתרק. בכיר במשרד האוצר. הואשם בבגידה חמורה ובריגול למען יוסף דיאלידאן, עונשו הומתק ממוות למאסר עולם ללא ביקורים ומישלוחים בעיקבות השתדלותו של אביו, אבל משפחתו מצליחה להעביר לו מזון וציוד, בהמשך מצליחה אמו נולקי להבריחו מן הכלא אעל מנת להמלט לשטחיו של יוסף אבל דיאילידיאן בוגד בהם ועורך טבח בכל הנמלטים בעודם על אם הדרך.
 • אביי (אליהו)- יתום מאב ואם שהיה חבר בשיירה המלכותית של יוסף דיאלידאן, אך החליט לעבור לצד המורדים ופתח לפניהם את שערי עיר הבירה אתיל, על ידי ששלח אגרת מזויפת מיוסף דיאלידיאן כביכול אל תשעת אבירי כוזר, בה נכתב שהוא מעביר את המלוכה לפנרס בלונדאן. כשדיאלידאן מגלה את הנעשה הוא מנסה להרוג אותו, אך אביי נמלט ליער ומחליף את שמו לאליהו. הוא מתחבר עם מהללאל, אך כשאזור מגוריו נכבש בידי דיאלידאן הוא מחליט לברוח. הוא פוגש בחברי המחתרת, ובראשם פילאק ואנליאן, המבקשים את עזרתו. בהמשך, אחרי שמהללאל נתפס, אביי ביקש מפילאק לומר לנסיך שלוואן ידידו כי מהללאל הוא אינו הנסיך מיכאל. בעקבות כך נעצר פילאק, וכוחות הצבא מגיעים לערוך חיפוש בביתו, והם תופשים את אביי. לאחר יציאתו של מהללאל לאתיל, חונק יוסף דיאלידאן את אביי בשני ידיו, ומפר בכך את הבטחתו למהללאל.
 • מהללאל מקאן- בנו השלישי של בסטיאן מקאן. בחור אמיץ. כשהיה בן שנה נחטף בידי פגוע נפש שהשליך אותו על שפת הנהר, ומשכך גדל עד גיל שבע עשרה כאסופי. אביו המאמץ הוא משה דמלאן, יערן ואדם מריר וגס, שנהג בו ביד קשה. סמוך אליהם התגוררו: טבאל זקאל שמחנך אותו ומת ארבעה חודשים לפני פתיחת הספר מהללאל , ואליהו (אביי), שהתחבר למהללאל ובהשפעתו עוזב מהללאל את היער ומנסה לפתוח בחיים חדשים. בשל דמיון חיצוני נחשד מהללאל כנסיך מיכאל שיצא לבבל, ובעקבות כך מתנהל אחריו לאורך כל הספר מרדף ממשלתי. לבסוף נתפס מהללאל, וכאשר מתבררת הטעות בעזרתו של פילאק ואנילן ואביי, מציע לו יוסף עסקה: שחרור וחיי אביי ופילאק ואנליאן, תמורת חדירתו לתחומיה של כוזר הישנה בתחזות לנסיך מיכאל, והתנקשות במלך איסתרק. מהללאל מסכים למראית עין כדי למשוך זמן, ואכן חודר לארמון ומתקבל בכבוד מלכים בידי אנשי כוזר האמיתית. כאשר נחשף מהללאל בידי המלך איסתרק הוא עורך דו-קרב מול שר הצבא בסטיאן מקאן שבסופו הוא מובס, נכלא, ולבסוף מקבל חנינה מיוחדת במינה, הוא עובר את כל הטקס של ההוצאה להורג, וממש מתחת לגרדום מודיע לו המלך איסתרק כי הכל היה העמדת פנים בלבד, עונש על העמדת הפני שלו שביזתה את הכתר הכוזרי, החנינה מושפעת מכוונותיו הטובות וגילוי זהותו האמיתית ימים קודם לכן בעזרת מדליון הסוד ומהפנט ששואב ממוחו את דמות אביו.
 • לאבו מטריאס- שר הצבא של כוזר החדשה. קרוב ליוסף דיאלידאן, היה שותף מרכזי בתוכניתו להשתלטות על הממלכה. הוביל את השיירה של איסתרק ומיכאל, וגרם להם ליפול בשבי הקאוורים, ובתמורה לכך קבל את משרת שר צבא כוזר החדשה.
 • שלוואן דיאלדאן- נסיך כוזר החדשה, בנו הצעיר של יוסף. שלוואן היה אליל נוער כריזמטי, שעסק בחינוך צעירי כוזר, עד לנישואיו הכפויים עם ליאה סאנספאל. אביו ציווה עליו להפוך לאלכימאי כדי שישיג את האבקה השחורה. הוא מצליח להשיג את שלושה תליוני הסוד, המכילים רמז על האבקה, אך מסתיר את הדבר מאביו. שלוואן הוא חבר קרוב של פילאק ואנליאן, שנעצר כאשר סיפר לשלוואן ולאביו על הטעות בזיהוי. שלוואן עוזר לפילאק להימלט, ומעורר את חשדו של אביו. לאחר שנתיים רוויות מתחים, מחליט יוסף להרוג את שלוואן. שלוואן חש בסכנה, ומחליט לערוק לכוזר האמיתית. שלוואן הוא אדונו של אלרון אך אינו בעליו.
 • ברכיהו דיאלידאן - נסיך כוזר החדשה, בנו של יוסף. בחלק השני חותם על הסכם הפסקת האש עם המלך איסתרק, שנעזר לצורך כך בפנרס בלונדאן, בחלק השלישי רוקם מזימה להפלת שלטונם של אביו ואיסתרק באמצעות המלכת יוזבד בנטיליאן, ושימוש באבקה השחורה. ברכיהו, יחד עם ידרת, הם הראשונים שפענחו את סוד האבקה השחורה מאז השמדתה בפעם הקודמת. ברכיהו נמצא בקרבת מקום לפיצוץ שנעשה על ידי יקוואל, ולא ברור מה עלה בגורלו.
 • ליאה דיאלידאן- אשתו של שלוואן, ביתו של דוד סנאפאל. נישאת לו בעל כורחה, לאחר איומי אביו, שכופה גם על שלוואן את הנישואים הללו במטרה לקרב את שלוואן לניסויי אביה של ליאה, שהיה ממגלי האבקה השחורה.
 • אלרון - עבדו הנורדי של הנסיך שלוואן. חריף, חד לשון, ומסתייג מפעולתיו של יוסף דיאלידאן. בילדותו נלקח לקרב על ידי דודו סיגוארד ונשבה, בעיקבות כך מחפש אותו הדוד במשך עשרם שנה, וכאשר הוא מוצא את אלרון ומגלה שאלרון אינו מוכן להמלט, בתגובה פותחים הוא ובני לוויתו בקרב על מנת להרוג את אלרון כדי להסיר את חרפת העבדות מעל שבטם, בקרב הורג אלרון שלושה מחברי הפמליא ובניהם את דודו עצמו אך עומד לפול בקרב, אך תגבורת של אנשי שירות ביטחון הפנים ההורגים את השאר מצילה אותו, אנשי שירות בטחון הפנים נוטלים את כספו של האדון ומקנים אותו לאלרון על מנת שלא תהיה לרבו רשות בו וכך הוא מתעשר, אחר כך הוא פוגש אל שלוואן ומלווה אותו במסעו אל האביר הפרוש.
 • גאלן - ראש כנופיית השודדים, המכונה "האביר בעל המגפיים המלוכלכים". אחראי על החלק הצבאי במזימתו של ברכיהו. חברו של אבא הגדול, שאינו יודע דבר על זהותו.
 • דוד סאנפאל - סגן שר החוץ של כוזר, עד להירצחו בנקרת באטר. ממגלי "האבקה השחורה". אביה של ליאה, בעלה של תרצה.
 • ידרת-הי - בנו של קאה-הי, אחיה החורג של הלה. לוחם קווארי אמיץ ומיומן. לאחר מותו של אביו עבר אל כוזר החדשה על מנת לנקום באיסתרק ובאחותו. כאשר נולד בנם רעואל, שיגר להם ידרת צדפה שחורה, סמל המוות הקאוורי, כרמז על כוונותיו. בהמשך חבר ידרת לברכיהו, ויחד הם גילו את האבקה השחורה, ואף ערכו בה ניסויים. ידרת נהרג לבסוף בקרב, כאשר נתקל יחד עם שודדי "האביר בעל המגפיים המלוכלכים" בפלוגה של צבא כוזר האמיתית.
 • יוזבד בנטיליאן (הראשון)- הנסיך הפרוש, סבי סבו של יוזבד בנטיליאן השני, יוזבד הואבנו הבכור של המלך יוסף השני והיה אמור לרשת את המלוכה, אך בנערותו חתם על כתב ויתור על המלוכה הלך לאחוזת בנטיליאן והסתגר בבית הכנסת חמש שנים תמימות וסרב לחזור לאתיל ואף לא כראש הישיבה המלכותית, במהלך הספר וזבד מנסה ברכיהו לשכנע את כולם כי חתימתו על המסמך היתה באונס.
 • יוזבד בנטיליאן השני - בנו של האביר מנרם בנטיליאן, נער מוכשר וכריזמטי. מקבל את השליטה באחוזה מידי דודו, שניהל את האחוזה מאז מות אימו של יוזבד. חברו הטוב של שאול, בן דודו.
 • מנרם בנטיליאן - האביר הפרוש, דמות מרוממת וקדושה הנדמית לעיתים כמופקעת מכל ענייני העולם אך מתגלה פעם אחר פעם כעולה על סובבה בהרבה, אביו של יוזבד בנטיליאן וגיסו של בלאר טזביאל, הוא פרש מניהול האחוזה לפני שנים רבות ומאז עוסק בתורה בקביעות ועומד בראשות הישיבה במקום, במהלך החלק השלישי, בו הוא מופיע, הוא מפקיע את ניהול האחוזה מידיו של באלאר בשל תלונת אלמנתו של חנוך, אחיו, בחלק ממזימתו של ברכיהו להמליך את יוזבד, הוא מנסה לרצוח אותו בשעת השי"ן, אך מזימתו נכשלת והוא מנהל את המשבר כולו בפיקחות ובחכמה, בסוף הספר הוא מתגלה כאיש הסוד האמיתי של מלכי הביואר שהפקידו בידו את סוד האבקה השחורה ואת הנסיך מיכאל.
 • דיואל בן ליראם - נוכל, מלווה בריבית, עשיר כקורח,גדל בשכונות העוני של כוזר. בעל חלק משמעותי בתוכניתו של ברכיהו, מכיוון שאחוזת בנטיליאן משועבדת לו, וכך הוא אמור לכפות על יוזבד להשתתף במזימה.
 • יתיר- בעל עסק לשליחויות מיוחדות. חריף, ומצליח להיחלץ מכל צרה שנקלע אליה. חוצה את הגבול לכוזר האמיתית בעל כורחו, במטרה להעביר למשפחת בנטיליאן תיבה ובה מסמכים מזויפים שמהם עולה כי סבם אולץ לוותר על המלוכה, ולא ויתר עליה מרצונו החופשי כפי שהיה ידוע עד כה. מטרתם של המסמכים היא לשכנע את יוזבד להסכים לתוכניתו של ברכיהו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. רועי צ'יקי ארדמיהן הסופרות החרדיות שמוציאות מאות ספרים בשנה?, באתר הארץ, 8 בספטמבר 2016
 2. ספר הכוזרי, וילנא תרס"ה,עמ' 137.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0