רקמת שומן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Yellow adipose tissue in paraffin section - lipids washed out.jpg

רקמת שומן (או רקמה אדיפוזית, באנגלית: Adipose tissue) היא סוג של רקמת חיבור המורכבת מתאים אדיפוציטים – תאי שומן. הרקמה מרכיבה כ-20% מסך המשקל באדם הבוגר. תפקידה המרכזי של הרקמה הוא אגירת שומן, כלומר אגירת מולקולות עתירות אנרגיה. בנוסף, לתאים האדיפוציטים יכולת יצירה ופירוק של טריגליצרידים, תפקיד אנדוקריני, בידוד ושמירה על חום הגוף, הגנה על איברים חיוניים (כמו הלב והכבד) ובלימת זעזועים. רקמת השומן נמצאת בעיקר בתת-עור, מעט בעור (דרמיס), וכן בבלוטות יותרת התריס במבוגרים ובמח העצם הצהוב, שם היא המעניקה לו את צבעו.

מקור תאי השומן הוא ברקמת המזנכימה, לכן רקמה זו מוגדרת כרקמת חיבור. התא המזנכימלי מתמיין לליפובלסט, אשר יכול להתמיין לשני סוגים של תאי שומן: תאים אוניאוקולריים ותאים מולטיאוקולריים. תאים אוניאוקולריים מכילים טיפת שומן אחת גדולה, התופסת את הרוב המוחלט של נפח התא, בעוד גרעין התא נדחק לשולי התא. זהו השומן הלבן באדם הבוגר. התאים המולטיאוקולריים מכילים מספר רב של טיפות שומן. זהו שומן חום אשר נפוץ ברקמות עובריות, וכן אצל בעלי חיים הנכנסים לתרדמת חורף. מטבוליזם של שומן חום מופעל על ידי ההורמון נוראדרנלין שמשפעל ליפאזות אשר מפרקות את השומן.

תפקיד אנדוקריני

התאים האדיפוציטים מפרישים אדיפוקינים (סוג של הורמונים) ביחס מסוים לכמות השומן האצורה בתוכם.

  • לפטין - איבר המטרה שלו הוא ההיפותלמוס שבמוח.
  • אדיפונקטין - מופרש ביחס הפוך לכמות השומן האצור בתא. קשור ברגישות הרקמות לאינסולין
  • ואזפטין - פעולתו דומה לזו של אינסולין בכך שהוא מעודד כניסת גלוקוז לתאים.
  • פקטורים מעוררי דלקת - TNF α, IL6 - איבר המטרה העיקרי הוא הכבד.
  • NEFA - חומצות שומן חופשיות - קשורות בפיתוח תנגודת של הרקמות לאינסולין.
  • אסטרדיול - הורמון ממערכת הרבייה, קיים בעיקר בנקבות.
  • PAI1 - קשור ליכולות הקרישה של טסיות הדם.

תהליכים פנים-תאיים

פירוק טריגליצריד אגור

מהלך המורכב משני אנזימים המכניסים מולקולת מים בין הגליצרול לחומצת השומן וכך משחררים אותה. האנזים הראשון נקרא HSL (ליפאז רגיש להורמונים) אשר מפריד 2 חומצות שומן. ההורמונים המשפעלים אנזים זה הם אדרנלין וגלוקגון. האנזים השני נקרא MAG שמפריד את חומצת השומן השלישית (והאחרונה). כאשר חומצות השומן החופשיות יוצאות מן התא הן נקשרות לחלבון אלבומין בזרם הדם.

צפייה במיקרוסקופ

בעת הכנת תתקין בצביעת המטוקסילין-אאוזין, אשר מתבצע על ידי שיקוע בפרפין, אובדים השומנים, ולכן תאי השומן נראים במיקרוסקופ כמכילים בועה ריקה שבשוליה הגרעין. ניתן לשמר את השומן על ידי שימוש בחתכים קפואים ועל ידי צביעה ב-oil Red-O. לחלופין, ניתן לשמר שומנים בתאים שעברו קיבוע באוסמיום ארבע-חמצני.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רקמת שומן בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0