שירות האבטחה הפדרלי של רוסיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שירות האבטחה הפדרלי
Федеральная служба охраны
FSO Emblem.svg
משרד אחראי נשיא הפדרציה הרוסית
סוכנות בת שירות הביטחון הנשיאותי
תאריך הקמה 27 במאי 1996
סוכנות קודמת מינהל האבטחה הראשי
מנהל דמיטרי קוצ'נב
מטה מרכזי מוסקבה

שירות האבטחה הפדרלי של רוסיהרוסית: Федеральная служба охраны, בראשי תיבות ФСО, אף.אס.או) הוא גוף ממשלתי פדרלי לאבטחת אישים בכירים ברוסיה ולאבטחת התשתיות והתקשורת הממשלתית.

השירות נוסד ב-27 במאי 1996 תוך איחוד שירותים אחרים מכוח החוק "על אבטחת המדינה" ומופקד על אבטחת אישים כנשיא רוסיה, ראש ממשלת רוסיה, שרי הממשל, יו"ר מועצת הפדרציה והדומה הממלכתית ובכירי דת כמו הפטריארך של מוסקבה ורוסיה כולה וכן מבנים בעלי חשיבות אסטרטגית, כגון משרדי ממשלה ואחרים.

הארגון נחשב ליורש המינהל הראשי התשיעי בק.ג.ב. הסובייטי, שהפך ב-1991 לשירות הביטחון הנשיאותי שנוהל בידי אלכסנדר קורז'אקוב, ראש האבטחה של בוריס ילצין. ארגון זה היה חלק ממינהל האבטחה הראשי (Glavnoye Upravlenie Okhrani, GUO).

שירות האבטחה הפדרלי נחשב למקבילה הרוסית של היחידה לאבטחת אישים הישראלית ושל השירות החשאי של ארצות הברית.

תולדות אבטחת אישים ברוסיה

ב-1555 גויסו חיילים לשמור על ארמון הצאר וזהו האזכור הראשון ברוסיה לקבוצת אנשים שהתאספו למען מטרת אבטחה על אישים בכירים ברוסיה.

ארגון אבטחת אישים במתכונתו המודרנית הוקם לראשונה ב-18 במאי 1811 בתור חיל הפרשים של הוד מעלתו הקיסר. ב-3 בספטמבר 1881 הוקם ארגון בשם אבטחת הוד מעלתו הקיסר שהוקם בעקבות רצח הקיסר אלכסנדר השני במרץ אותה שנה.

הארגון התקיים עד מרץ 1917 וכלל משמר נחתים, חיל פרשים, פיקוד משטרת הארמון, פיקוח הרכבות, גדוד הרכבות הראשון, ומשמר הארמון.

ב-1917 הוקמה המחלקה המבצעית בצ'ה-קה שעסקה באבטחה והמשיכה להתקיים כמחלקה מבצעית בגפא"ו ובנקוו"ד, בתקופת שלטונו של סטלין המחלקה פוצלה למחלקה 1 - שהייתה אחראית לאבטחת סטלין בלבד ומחלקה 2 - שהופקדה על שאר בכירי המפלגה.

ב-18 במרץ 1954 משימת אבטחת אישים הוטלה על המינהל התשיעי הראשון - מינהל 9 בקג"ב. ב-1990 היא הפכה לשירות האבטחה של נשיא ברית המועצות וב-1991 ארגוני האבטחה אוחדו תחת מינהל האבטחה הראשי של הפדרציה הרוסית.

ב-1993 הוקם שירות הביטחון הנשיאותי של רוסיה שהופקד על אבטחת הנשיא בלבד כשבראשו הועמד אלכסנדר קרז'אקוב.

ביולי 1996 מונה יורי קראפיבין לראש שירות הביטחון הנשיאותי ותחת ניהולו אוחד הארגון לתוך שירות האבטחה הפדרלי, שנוסד ב-27 במאי 1996 וכלל בתוכו גם את שירות הביטחון הנשיאותי, משמר הקרמלין ויחידות נוספות.

בשנת 2004 הורחבו סמכויות הארגון וכללו גם תפקידי אבטחת תשתיות לאומיות ותקשורת ממשלתית. בשנת 2018 נוספו לו גם תפקידי מאבק במתקפות האקרים על תשתיות ממשלתיות[1]

מבנה

  • השירות למידע ותקשורת מיוחדת - אבטחת קשר, אבטחת אתרי האינטרנט הממשלתיים ומודיעין אלקטרוני, שולב בשירות האבטחה הפדרלי באוגוסט 2004 על בסיס פאפס"י שפורק.
  • שירות הביטחון הנשיאותי - אחראי באופן אישי לאבטחת הנשיא. שולב בשירות האבטחה הפדרלי ביולי 1996 על בסיס ארגון עצמאי שהיה אחראי על הנושא.
  • המוסך למטרות מיוחדות - אחראי לתפעול הרכבים הממשלתיים.
  • שירות מפקד הקרמלין של מוסקבה.
  • משמר הקרמלין - אבטחת מתחם הקרמלין, שולב בשירות בשנת 1993.
  • התזמורת הנשיאותית.
  • מועדון הספורט של שירות האבטחה הפדרלי של רוסיה.
  • מרכז העיתונות.

ראשי הפ.ס.או

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים