שרת Exchange

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שרת Exchange הוא תוכנת צד שרת לרשת דואר. הטכנולוגיה היא חלק מסדרת מוצרי השרתים של מיקרוסופט ונמצאת בשימוש נרחב אצל ארגונים המשתמשים בתשתיות אחרות של מיקרוסופט. היכולות הבולטות של Exchange הן של תשתית דואר, לוחות שנה, אלפונים ומשימות. כמו כן Exchange תומך בגישה למידע דרך טלפונים סלולריים ורשת האינטרנט וכן מספק תמיכה באחסון מידע.

היסטוריה

העברת משתמשים אל שרתי Exchange החלה באפריל 1993. בינואר 1995 כבר עבדו בסביבה כ-500 משתמשים. שנה מאוחר יותר, באפריל 1996, 32,000 משתמשים הספיקו להעביר את עצמם לעבודה אל שרתי Exchange Beta version 1.

Exchange Server 4.0

שוחרר לשוק ב-11 ביוני 1996 והייתה הגרסה המקורית של שרתי האקסצ'יינג' שנמכרה לציבור הרחב. הגרסה הוצגה כשיפור למוצר קודם שמיקרוסופט מכרה. מנהל המשתמשים שהשרת השתמש בו לימים הפך להיות ה-Active directory שאנחנו מכירים היום. Active Directory שולב מאוחר יותר בWindows 2000 והפך להיות אחד מעמודי התווך של Windows Server Domains.

Exchange Server 5.0

הושק ב־ב-23 במאי 1997, כאשר מוטמעת בו לראשונה קונסולת מנהל הרשת וכן הוא כולל גישה לרשתות SMTP אחרות. גרסה זאת כללה גם ממשק Web-י לתיבת הדואר של המשתמש. ממשק זה לימים זכה לכינוי OWA או Outlook Web Accss.

Exchange Server 5.5

הושקה בנובמבר 1997, ונמכרה בשתי מהדורות, רגילה ומוגברת. ההבדלים ביניהן היו בגודל בסיס הנתונים ויכולות אישכול (Clustering). למהדורה הרגילה את אותן מגבלות, 16 ג'יגה בייט (GB), גודל מסד נתונים כמו של גרסאות קודמות של שרתי Exchange בעוד שלמהדורה המוגברת היה גודל אחסון מקסימלי של 8 טרה בייט (TB). המהדורה המוגברת הציגה לראשונה שתי יכולות אישכול. כמו כן גרסה 5.5 של שרתי Exchange שיפרה את OWA עם תמיכה בלוחות שנה ואפשרות לשחזר פריטים שנמחקו.

Exchange Server 2000

הושקה ב-29 בנובמבר 2000, התגברה על הרבה מכשולים שקודמיה לא הצליחו. למשל, היא הרחיבה את הגודל המקסימלי של מסדי הנתונים שלה וכן שינתה את המספר המקסימלי של מחשבים שיכלו לשבת באשכול מ-2 ל-4. למרות זאת לקוחות רבים בחרו שלא להשתדרג לגרסה זאת בגלל דרישתה לתשתית שלמה של Active Directory. זאת מכיוון שלגרסת 2000 לא הייתה שום מערכת של ניהול משתמשים והסתמכה לחלוטין על Active Directory. גרסה זאת גם תמכה במסרים מידיים אך יכולת זאת הועברה מאוחר יותר ל-Microsoft Office Live Commenucations Server.

Exchange Server 2003

Exchange Server 2007

Exchange Server 2010

Exchange Server 2013

Exchange Server 2016

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שרת Exchange בוויקישיתוף
Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.