בינג (מנוע חיפוש)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בינג
Bing logo (2013).svg
סוג מנוע חיפוש
תאריך ההקמה 3 ביוני 2009
בעלות מיקרוסופט
הרשמה אופציונלית
www.bing.com

Bing (בינג) הוא מנוע חיפוש אינטרנטי (לשעבר Live Search, Windows Live Search, ו-MSN Search) מבית חברת Microsoft, הפועל החל משנת 2009. בינג הוא מנוע החיפוש השני בתפוצתו.[1]

רקע והשקה

במאי 2009, לאחר תקופה של שמועות והשערות לגבי השקת מנוע החיפוש המדובר של מיקרוסופט, הוא הוכרז באופן רשמי, תחת השם "בינג"[2][3]. סטיב באלמר, מנכ"ל החברה, אמר שאת הצורך במנוע חיפוש העובד בצורה שונה הבינו בחברה כאשר התקבלו תוצאות בדיקה שלהם בדבר חיפוש באינטרנט ודיוקו. לטענת באלמר, 30% ממחרוזות החיפוש אינן מובילות לתוצאה המתאימה והרלוונטית, ולמעלה ממחצית החיפושים דורשים שינוי והתאמה של מילות החיפוש לפני שהם מגיעים לתשובה המתאימה. מיקרוסופט, המחפשת באופן תמידי שוקים להתרחב אליהם, החליטה להיכנס לתחום החיפוש פעם נוספת, הפעם עם מותג חדש.

השם בינג, נבחר בעזרת קבוצות מיקוד שהבינו כי השם קליט, קצר וקל לאיות. השם של מנוע החיפוש, מעורר אסוציאציה לקול שמזוהה אצל אנשים כרגע בו מגלים משהו, נזכרים במשהו שנשכח. שם המנוע גם דומה מאד למילה "בינגו", שמשמשת כמילה המביעה תחושה של משהו שנמצא, או הובן כהלכה.[4]

סמליל בינג הקודם אשר היה בשימוש מרגע ההשקה ועד ספטמבר 2013

מנוע החיפוש

המאפיין הבולט של מנוע החיפוש, הוא הדרך בה הוא מציג את התוצאות. החזון שעמד מאחורי מנוע החיפוש היה תוצאה מדויקת ואישית יותר: מנוע החיפוש יבין, בעזרת האלגוריתם שלו, מה בדיוק מחפש הגולש, וכך יוכל לתת את התוצאות המתאימות ביותר. למשל, בחיפוש שם של להקה, יופיעו ראשית אתר הלהקה, תמונות, חדשות עליה, רשימת הופעות מתוכננות, ראיונות אחרונים שחבריה נתנו, אלבומים וסינגלים שהושקו, ועוד. בחיפוש אתר נופש, תתקבל מפה המתאימה להגעה אליו, מזג האוויר לימים הקרובים, תמונות וביקורות. בדרך זאת, מנסה בינג להתאים את התוצאות הרוולנטיות ביותר.

בנוסף, הודיעה מיקרוסופט בתחילת 2010 כי תיענה לדרישות האיחוד האירופי ותמחק מידע על חיפושים שערכו הגולשים לאחר כחצי שנה, כדי לעמוד בהגדרות הפרטיות הנדרשות על ידי האיחוד[5]. בינג עלה לאוויר באופן מלא בתחילת יוני 2009. עם השקתו מותגו גם שירותים אחרים של מיקרוסופט תחת המותג "בינג", כגון שירות המפות Bing Maps, כתשובה ל-Google Maps.

תוכן למבוגרים

לבינג מערכת סינון תכנים בלתי הולמים, וזאת בהתאם לכללים הנהוגים במדינה ממנה מתבצע החיפוש. אך למרות זאת, משתמשי מנוע החיפוש רשאים לשנות את הגדרות החיפוש ולשנותם בהתאם לאלו הנהוגים במדינות אחרות.[6]

התמיכה בעברית

נכון לאמצע שנת 2014 דף הבית של בינג שהושק רשמית במהלך שנת 2009 זמין בממשק בשפה העברית רק במידה ושפת ברירת המחדל של הדפדפן מוגדרת כעברית או באמצעות הקלדת כתובת מיוחדת. הדף בממשק בשפה העברית עדיין אינו מצוין ברשימת השפות, ממשק אפליקציית Bing למכשירים ניידים גם כן עדיין לא זמין בעברית ולרוב כניסה לאתר הבית של בינג בכתובת הרגילה תציג את האתר באנגלית. זאת בניגוד לשירותי החיפוש הקודמים של מיקרוסופט לדוגמה msn Seach ו Windows Live Search שהיו זמינים בעברית מלאה וכן שירותים נוספים של מיקרוסופט כגון outlook.com, OneDrive, סקייפ וכו' שזמינים כיום בממשק רשמי בעברית ותמיכה בעברית מלאה. למרות הקושי בכניסה לאתר הבית של בינג בעברית, הזנת ערך בעברית בממשק בשפה האנגלית תניב תוצאות חיפוש רלוונטיות גם בעברית והממשק בשפה האנגלית תומך בחיפוש מונחים בעברית בצורה מלאה. בינג מאפשר קבלת תוצאות חיפוש ב-40 שפות שונות. 

נתח שוק

למרות עלייה חדה מאד בשבועות הראשונים לאחר השקתו, שנבעה ככל הנראה מהעניין הרב שיצר ומסע השיווק המאסיבי שהנהיגה החברה, בינג לא הצליח לכבוש נתח שוק גדול מספיק כדי לאיים על ענקית החיפוש גוגל[7]. שיתוף הפעולה עם יאהו, אשר בו החליף בינג את מנוע החיפוש של החברה באתר שלה ובשירותים השונים אותם היא מספקת, הוא היום הפלח העיקרי של החיפושים המתבצעים בעזרת בינג. עם זאת, מאז ההכרזה ב-29 ביולי 2009, מצבה של ענקית האינטרנט יאהו השתנה, והחברה נמצאת בקשיים כלכלים כבדים. בעקבות זאת, ישנו חשש במיקרוסופט לעתיד החברה, וכתוצאה מכך גם לשיתוף הפעולה בין הענקיות.

כיום, בינג הוא מנוע החיפוש השני בתפוצתו ברחבי העולם, וכ-3.9% מהחיפושים באינטרנט נעשים באמצעותו[8]. יחד עם נתח החיפושים המתבצע דרך יאהו, הנתח גדל בכ-0.8% אחוז. עם זאת, הפער בין מנועי החיפוש, כאשר גוגל מחזיקה בכ-87% מסך החיפושים במנועי חיפוש באינטרנט, מרחיק את בינג מלהוות תחרות מעשית למקום הראשון[9].

במטרה לחזק את השימוש במנוע החיפוש BING, בשנת 2003 השיקה מיקרוסופט גרסה של מנוע החיפוש בשם "בינג לבתי ספר" המותאמת לבתי ספר יסודיים ותיכוניים. הייחוד של גרסה זו שהיא מיועדת לתלמידים ולכן לא כוללת פרסומות, וכללת רמת סינון גבוהה יותר, ורמת שמירה הדוקה במיוחד על פרטיות הגולשים.[10]

שיתופי פעולה מסחריים

חברת BING  יצרה מספר שיתופי פעולה עם מספר מנועי חיפוש מובילים. אמזון, שהשיקה את הדור

הבא של טאבלט הקינדל פייר, החליטה באופן מפתיע כי בינג, ולא גוגל, ישמש כמנוע החיפוש המובנה במכשירים החדשים.

שיתוף פעולה עם פורטל יאהו

המהלך הראשון התרחש זמן לא רב לאחר ההשקה, כאשר מיקרוסופט חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם המתחרה יאהו, והפכה להיות פלטפורמת החיפוש שלה ושל שירותי הפרסום שהפורטל מספק. המשמעות המעשית היא שכל פעם שגולש מבצע חיפוש ביאהו הוא מקבל את התוצאות מבינג. גם הפרסום הממומן של יאהו, שהוא בעל פרישה גלובלית בהיקף לא מבוטל, מבוצע דרך מערכת הפרסום של מיקרוסופט.

שיתוף פעולה עם פייסבוק

בין השנים ב-2012-2014 נעשה שיתוף פעולה בין מנוע החיפוש בינג לרשת החברתית פייסבוק. כאשר כל תוצאות החיפוש שנעשו בפייסבוק, הסתמכו על תוצאות מנוע החיפוש BING.[11]

משנת 2006, מיקרוסופט הנפיקה מספר חידושים על מנת לקדם את אפשרויות החיפוש במנוע: 1. חפש ותן – אתר פרסומי שהושק ב-2007, בו כל חיפוש שבוצע, הוביל לתרומות לארגון של נציבות האו"ם, המסייע לפליטים וילדיהם. שווי התרומה הוא 0.01$ לכל חיפוש. בשנת 2009, אתר האינטרנט הוצא משירות אחרי שהותרמו מעל 500,000$ עבור הארגון.[12]

אלמנטים של חיפוש

וולפרום אלפא – בינג מאפשרים למשתמשים לחפש שאילתות כאשר התשובות מבוססות על מנוע החיפוש וולפרום אלפא. ניתן גם להזין שאלות מתמטיות.

מזג אוויר – בינג מאפשר למשתמשים לחזות את מזג האוויר בערים ברחבי העולם, תוך הצגת תחזית מלאה עד 10 ימים קדימה.

בינג וידאו – מאפשר למשתמשים לאתר ולצפות בקטעי וידאו הנמצאים באתרים שונים. המיוחד באופציית חיפוש זו, הוא שניתן לצפות בסרטון בתצוגה מקדימה קצרה של הווידאו וכך למצוא במהירות וביעילות את הסרטון המבוקש.

אוניברסיטת בינג – מאפשר למשתמשים חיפוש מידע מפורט על אוניברסיטאות בארצות הברית ומציג מידע מדויק הכולל תנאי קבלה, שכר לימוד, מלגות, אחוז בוגרים ועוד.

תרגומן בינג – מאפשר למשתמשים לתרגם טקסטים או לחלופין דפי אינטרנט שלמים, לשפות שונות.

חיפוש חברתי – מאפשר למשתמשים לחפש ולאחזר אזכורים מרשתות חברתיות כגון: פייסבוק וטוויטר. ניתן לאתר אזכורים עד שבוע אחורה.

מתכונים – מאפשר למשתמשים לחפש מתכוני בישול וסינון תוצאות החיפוש על-פי דירוג המתכון, נוחות, אירוע, מצרכים, סוג מנה, שיטות בישול, עורך המתכון ועוד.

בינג חדשות – מאפשר למשתמשים לאחזר מידע מאתרי חדשות שונים ומגוונים על סמך שאילתת החיפוש.

בינג מפות – מאפשר למשתמשים לחפש בית עסק, כתובת, ציוני דרך ואתרים ברחבי העולם ולצפות במיקום המדויק שלהם. ניתן לבחור בתצוגת לוויין, מפת דרכים או שילוב של השניים. "מעוף הציפור" -  פונקציה המציגה תמונות של ערים מרחבי העולם בתלת ממד. ניתן גם לנווט בין הרחובות בתלת ממד המציג בניינים בתצוגה זו.

בינג מקומי – מאפשר חיפוש מידע אודות עסקים מקומיים וקבלת חוות דעת עבור בתי העסק ובכך לקבל החלטות מושלכות.

בינג תמונות – מאפשר חיפוש מהיר ורלוונטי של תמונות בהתאם לבקשת החיפוש. ניתן למקד את החיפוש על ידי שימוש במסננים כגון: גודל התמונה, צבע, צילום או איור, הכרת תווי פנים ועוד.

פרסום - מנוע החיפוש בינג מאפשר לבעלי אתרים לרכוש שירות 'תשלום עבור כל קליק'- פרסום בבינג.[13]

מילון - מילון בינג מאפשר חיפוש הגדרות של מילים באנגלית במהירות. תוצאות החיפוש מבוססות על מילון אוקספורד באנגלית. בנוסף, מילון בינג מאפשר מערכת השמעה קולית בה ניתן לשמוע כיצד יש להגות את המילה בצורה הנכונה.

אירועים - בינג אירועים מאפשר למשתמשים לצפות באירועים מתקרבים, המציגים את השעה והתאריך, פרטי המקום תיאור קצר ועוד. בנוסף קיימת גם אפשרות לרכישת כרטיסים לאירוע. המשתמשים גם יכולים לסנן את תוצאות החיפוש על פי תאריך וקטגוריות.

בריאות - בינג בריאות מתבסס על מושגים רפואיים כדי לתת תוצאות מידע רלוונטיות, ובכדי לאפשר למשתמשים 'לנווט' את דרכם בתוך עולם מושגים רפואיים מורכבים

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים