תבנית בדיקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תבנית בדיקה היא אות שידור בטלוויזיה, אשר משודר כאשר המשדר פועל אך לא משודרת תוכנית (לרוב לאחר סיום השידורים או טרם תחילתם). השימוש בתבניות בדיקה החל בימיה הראשונים של הטלוויזיה, כאשר במקור תבניות הבדיקה היו לוחות פיזיים שאליהם הופנו מצלמות הטלוויזיה. התבניות נועדו לכיול מקלטי הטלוויזיה על ידי הצופים בבית ובאולפן, כך שהתמונה תוצג באופן האופטימלי ולאיתור תקלות במשדרים, במקלטי הטלוויזיה ובמצלמות. כיום השימוש והשידור של תבניות בדיקה פחות נפוץ מאשר בעבר.

דעיכת השימוש

סיבות שונות הובילו לדעיכת השימוש בתבניות בדיקה:

  • הצורך בכוונון מקלטי הטלוויזיה החדישים, המופעלים על ידי מיקרו מעבדים, נעשה נדיר ביותר. מאותה סיבה הצורך בכיול וכוונון מצלמות הטלוויזיה נעשה הרבה פחות נפוץ ונעשה למטרות טכניות-אומנותיות.
  • במדינות רבות החלו ערוצי הטלוויזיה לשדר 24 שעות, ולכן לא נותר זמן פנוי להקרנת תבניות הבדיקה.

שימוש בתבניות טלוויזיה עדיין נפוץ במדינות מתפתחות בעולם.

מוזיקת הרקע

לעיתים קרובות מושמעת מוזיקת רקע ביחד עם שידור תבנית הבדיקה. מכיוון שרשתות השידור לא מעוניינות לשלם תמלוגים על השמעת הנעימות בכל פעם שנעשה שימוש בתבנית בדיקה, הנעימות שמושמעות מוזמנות במיוחד והתשלום עליהן הוא חד פעמי ולא לפי שימוש.

הנעימות נעשו פופולריות בזכות עצמן וכיום פועלים קבוצות של חובבים שמשמרות את המנגינות ואף מוציאות אוספים של הנעימות משנות ה-50, ה-60 וה-70 על גבי תקליטורים.

לקריאה נוספת

  • TV Guide Test Patterns, מאת Morrie Goldman, במגזין VHF-UHF Digest מפברואר 1975 (עמודים 6-11)(באנגלית)

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תבנית בדיקה בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0