העולם השלישי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת העולם לפי מדד הפיתוח האנושי של האו"ם:
  פיתוח אנושי גבוה
  פיתוח אנושי בינוני
  פיתוח אנושי נמוך
  לא ידוע
חלוקת העולם על פי המערב בתקופת המלחמה הקרה: בכחול העולם הראשון, באדום העולם השני, בירוק העולם השלישי

מדינות "העולם השלישי" הוא מונח מימי המלחמה הקרה המתייחס לגוש המדינות הבלתי-מזדהות. המונח הפך לכינוי למדינות שאינן מפותחות, הן מבחינה כלכלית, והן מבחינת תשתיות, סניטריה, ומשטר. מכיוון שמרבית מדינות העולם השלישי היו מדינות עם רמת פיתוח נמוכה ביבשת אפריקה, אסיה ודרום אמריקה. "העולם השלישי" מתייחס למדינות שלא היו מזוהות עם מדינות המערב וברית נאט"ו ("העולם הראשון") וגם לא עם הגוש הקומוניסטי וברית ורשה ("העולם השני").

בציבור קיימת הקבלה רבה בין המנוח "מדינת עולם שלישי" לבין "מדינה מתפתחת" (וזאת בהשוואה למדינה מפותחת[1]). עם זאת המונחים אינם זהים, מכיוון שמדינות מפותחות כמו אירלנד, שוודיה ושווייץ שייכות היסטורית לעולם שלישי ומנגד קיימות מספר מדינות מתפתחות שהשתייכו דווקא לעולם שני (כגון סומליה וצפון וייטנאם).

מאפיינים

למדינות "העולם השלישי" מספר מאפיינים דומים:

ישנם חוקרים (כגון עמנואל ולרשטיין), המתנגדים לניתוח הפוליטי של "עולם ראשון" מול "עולם שלישי", שכן לטענתם המדינות, אותן מזהים בדרך כלל כ"חברות", אינן אלא יחידות משנה בתוך מערכת עולמית בלתי שוויונית. במערכת זו ההתפתחות הכלכלית, המבנה החברתי ודפוס המשטר נובעים דווקא ממערכת היחסים הכוללת ומן המיקום היחסי בתוכה, ולא מתוך התפתחויות "אימננטיות" לכל אחת מיחידות המשנה; על כן הציע ולרשטיין ניתוח פוליטי של מסגרת מאוחדת של ליבה מול פריפריה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא העולם השלישי בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ פנחס לנדאו, ‏העולם השלישי, רחוב ליד, באתר גלובס, 22 בפברואר 2000
  2. ^ אריה כספי, הנידונים למוות, באתר הארץ, 11 באפריל 2001
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0