תחנת אוטובוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תחנת אוטובוס בפינלנד
תחנת אוטובוס בתאילנד, בסמוך לאוניברסיטת צ'ולאלונגקורן

תחנת אוטובוס היא אתר הנמצא לצד הדרך, והמשמש לעצירת אוטובוסים לצורך העלאת נוסעים והורדתם.

ניתן לאפיין את תחנות האוטובוס כשייכות לאחת מארבע קטגוריות:

  • תחנות המשמשות להעלאת והורדת נוסעים, בתחנות אלה עוצרים האוטובוסים בכל מקרה, בין אם יש נוסעים בתחנה ובין אם לאו, ועוזבים את התחנות בשעות קבועות המפורסמות מראש.
  • תחנות בהן עוצר האוטובוס לפי בקשת נוסעים (בין נוסעים המצויים על האוטובוס ובין נוסעים המצויים בתחנה).
  • תחנות להורדת נוסעים בלבד (תחנת קצה ותחנות לאורך נתיב נסיעת האוטובוס).
  • תחנות להעלאת נוסעים בלבד (תחנת קצה, ותחנות לאורך נתיב נסיעת האוטובוס).

ישנן מדינות, ובהן ישראל, האוסרות בחוק או בתקנות עצירה לצורך העלאה או הורדה של נוסעים שלא בתחנה, וזאת על מנת למנוע עלייה או ירידה במקומות שאינם בטוחים.

מבנה התחנה וסימונה

מקובל לסמן תחנת אוטובוס כשלט הניצב בראש עמוד. כאשר התחנה היא מבנה ימוקם השלט בראש המבנה או לצידו. ישנן תחנות אוטובוס הכוללות מבנה מסתור המיועד להגן על הנוסעים הממתינים מגשם או מהשמש. לעיתים ממוקמת תחנת האוטובוס לצד מפרץ חניה מיוחד המיועד לאוטובוסים, או לצד נתיב תחבורה ציבורית. במקרים אלה, לרוב מסומנת התחנה בסימון על שפת המדרכה על מנת לסמן לנהגים בכלי רכב אחרים, כי העצירה במפרץ או בסמוך לתחנה אסורה, ומיועדת לאוטובוסים בלבד.

מבנה המחסה לנוסעים יכול להיות עשוי מגג פשוט המקרה על הנוסעים, ויכול לכלול מושבים לנוסעים. לעיתים לתחנות מספר קירות המגינים על הנוסעים מפני הרוח, וכן לעיתים כוללות התחנות תאורה לנוסעים הממתינים. תחנות אוטובוס משוכללות יכולות לכלול מיזוג אוויר. יש המשתמשים בקירות התחנה על מנת להציב פרסומות או מידע לציבור.

ראו גם

קישורים חיצוניים