1,8-ביס(דימתילאמינו)נפתלין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


1,8-ביס(דימתילאמינו)נפתלין
מבנה המולקולה של הביס(דימתילאמינו)נפתלין
מבנה המולקולה של הביס(דימתילאמינו)נפתלין
שמות נוספים

ספוג פרוטוניםTM

נוסחה כימית C14H18N2
מסה מולרית 214.3096
מספר CAS 20734-58-1
טמפרטורת היתוך 47.8

1.8 ביס (דימתילאמינו)-נפתלין או ספוג פרוטונים הוא סופרבסיס שהוכן לראשונה בשנת 1968 על ידי רוג'ר אלדר באוניברסיטת בריסטול שבאנגליה. הביס (דימתילאמינו)-נפתלין מוזכר תחת השם המסחרי שלו - "ספוג פרוטונים", סמל מסחרי של חברת אלדריץ כימיקלים, שפועלת ממילווקי, ויסקונסין, ארצות הברית.

בסיסיות גבוהה

ספוג הפרוטונים הוא אחד מבסיסי ברונסטד החזקים ביותר; לחומצה המוצמדת של הביס (דימתילאמינו)-נפתלין יש pKa של 12.34 בתמיסות. למרות זאת, ספוג הפרוטונים הוא בעל כוח בסיסי (זיקה לקבל פרוטונים) חזק ביותר. דבר זה הופך את ספוג הפרוטונים לאחד מבסיסי האמינו החזקים ביותר שידועים לאדם, למרות שהחומר "סופג" את הפרוטונים יחסית לאט (לכן שמו - ספוג פרוטונים)

ספוגי פרוטונים

דור שני של ספוגי פרוטונים ידועים עשויים אפילו להיות יותר בסיסיים. הבסיס 1.8-ביס (הקסאמתילטריאמינופוספאזניל)נפתלין או בשמו האחר HMPN מוכן מה1.8-ביס (דימתילאמינו)נפתלין על ידי תגובה עם טריס (דימתילאמינו)פוספין. לחומצה המוצמדת של הביס (הקסאמתילטריאמינופוספאזניל)נפתלין יש pKBH+ של 29.9, יותר גדול בהרבה מהביס (דימתילאמינו)נפתלין.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0