המכלול:מדריך לעיצוב דפים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תוכן וסגנון כתיבה

למדריך לעיצוב דפים מטרה ברורה ופשוטה - לגרום לאחידות עיצובית בערכים של המכלול - זהו מדריך סגנוני. לפעמים, דרך מסוימת טובה מאחרת, אך עדיף שכל הערכים יהיו מסודרים ואחידים בעיצובם עד כמה שניתן, על מנת שיהיו ברורים ונוחים לצפייה, לקריאה ולעריכה. מדריך זה מתמקד במבנה הערך. למידע על כתיבת תוכנו של הערך - ראו המכלול:מדריך לכתיבת ערכים. למעוניינים לדעת איך מתבצע העיצוב בפועל ישנו מדריך לעריכת דפים, שבו תלמדו איך להדגיש, לסמן, להוסיף קישורים ועוד. המדריך אותו אתם קוראים כעת, מתעסק בעיקר במתי - באילו מקרים ולמען איזה סגנון כדאי להשתמש בהם.

לפני שמתחילים להשקיע בכתיבת ערך, רצוי לבדוק האם הוא בכלל ראוי להיות ערך אנציקלופדי או שאינו מקובל במכלול. יש להזכיר לתורמים החדשים שכתיבה ברורה, אינפורמטיבית, נייטרלית, מקורית ומועילה תמיד תהיה יותר חשובה מתצוגה ומפורמט. מכיון שאנחנו כותבים בעברית, נוסחו כללים הרלוונטיים רק לשפה זו בהמכלול:לשון.

מעבר לקריאה התאורטית כאן, ניתן לקחת דוגמה מערכים שאהבתם את עיצובם. קחו ערך ובדקו לעומק כיצד הוא בנוי וכתוב על ידי פתיחתו לעריכה (לחיצה על לשונית "עריכת קוד מקור" בראש הערך). אתם יכולים לסגור אותו בסוף בלי לשנותו, אבל כל ערך ניתן לשפר, ונשמח אם תעשו כך.

מדריכי עיצוב ועקרונות על פי סוג הערך

ביוגרפיות  •  בעלי חיים  •  יחידות צבא  •  יחסים בין מדינות  •  יישובים  •  מדינות
מחלות  •  קרבות ומלחמות  •  תאריכים  •  מונחונים  •  פירושונים  •  רשימות

מבנה כללי לערכים

מבוא הערך

הנחיה הסבר דוגמאות
Check mark.svg הגדרת הנושא הערך צריך להיפתח בהגדרה ברורה, קצרה ולעניין המתארת היטב את הנושא, וסיכום מאוד גס וכללי של תוכנו העיקרי.
Noia 64 apps ktip.png כדאי מאוד ששם הערך יהיה חלק מהמשפט הראשון, ורצוי בתחילתו.
Noia 64 apps ktip.png גודל פרק המבוא הרצוי הוא בדר"כ 2-4 פסקאות.
Noia 64 apps ktip.png עדיף להמנע משימוש בכותרת "הקדמה" ככותרת ראשונה, מפני שההקדמה צריכה לבוא בראש הערך עוד לפניה. שם אחר לחלק הראשון בערך, לאחר ההקדמה, הוא "סקירה כללית", אבל עדיף לחפש ניסוח יותר ספציפי לכותרת (אם התוכן מאפשר זאת).
  • קוד: '''משפט פיתגורס''' פותח על ידי המתמטיקאי והפילוסוף היווני [[פיתגורס]] ב[[המאה ה-6 לפני הספירה|מאה ה-6 לפנה"ס]].
  • תוצאה: משפט פיתגורס פותח על ידי המתמטיקאי והפילוסוף היווני פיתגורס במאה ה-6 לפנה"ס.
Check mark.svg הדגשת מונחים שמו/נושאו של כל ערך צריך להיות מודגש בהופעתו הראשונה בערך. אם לנושא הערך יש יותר משם אחד, ציינו את כולם בפסקה הראשונה בערך והדגישו את העיקריים שבהם.
  • קוד: '''קומולונימבוס''' (או '''ענן סופת רעמים''')...
  • תוצאה: קומולונימבוס (או ענן סופת רעמים)...
Check mark.svg הבהרת הקשר כדאי גם להבהיר, עוד בשורת הפתיחה, את הקשרו של נושא הערך (במידה וזה אינו ברור דיו). אם הערך עוסק בנושא מעולם דמיוני כלשהו - למשל דמות, מקום, מושג וכולי, שנוצר בספר, מקור עממי וכיוצא בזה - יש לציין זאת בפירוש בתחילת הערך, כולל מקור המונח.
  • קוד: '''סולם''', ב[[מוזיקה]], הוא...
  • תוצאה: סולם, במוזיקה, הוא...

אורז (שם מדעי: Oryza) הוא דגן המשמש כמזון העיקרי עבור יותר ממחצית אוכלוסיית העולם.

גוף הערך

הנחיה הסבר דוגמאות

תוכן

Check mark.svg חלוקה לפסקאות קצרות רצוי לשמור על פסקאות קצרות, מאחר שהעין מתעייפת לאחר קריאת טקסט רצוף ממושך. מסיבה דומה, יש לרווח את הערך - רווח שורה בין פסקה לפסקה, בין כותרת לפסקה וכן הלאה. תחביר ויקי ליצירת פסקה: שורת רווח ריקה שנמצאת בין שתי פסקאות.
Check mark.svg הפניה למקורות חשוב לכלול הפניות למקורות חיצוניים באמצעות הערות שוליים המאששים את נכונות העובדות הנכתבות. ראו: המכלול:הערות שוליים
Noia 64 apps ktip.png ניתן לשלב מעט ציטוטים, אך רצוי שציטוטים מלאים או ציטוטים פחות מהותיים יופיעו בויקיטקסט ובויקיציטוט ויקושרו מהערך.

דוגמה לקוד להערת שוליים:

{{הערה|שם המקור}}
Check mark.svg שילוב תמונות ואיורים רצוי שהערך ישלב תמונות, איורים ועזרים גרפיים לצד הפסקאות, בדרך כלל משמאל לטקסט.
Noia 64 apps ktip.png הסתייעו בסדנה לגרפיקה ליצירה ולתרגום של איורים לעברית.
Noia 64 apps ktip.png העדיפו תמונות חופשיות על פני תמונות שימוש הוגן.
Noia 64 apps ktip.png הימנעו מעומס ויזואלי; העדיפו קישור לגלרייה בוויקישיתוף על פני שילוב תמונות רבות (ראו עזרה:עיצוב תמונות לדרכים נוספות). המלצה זו נוגעת לעיתים גם לשימוש בטבלאות או תוכן אופציונלי (כגון הוכחות מתמטיות)-ראו המכלול:מסגרות מוסתרות
Noia 64 apps ktip.png הנגשת הערך לבעלי לקויות: לתמונה רצוי להוסיף כיתוב (תיאור), גם אם התמונה ברורה או כוללת הסבר עצמי וכיתוב, לטובת הנגשה לנכים ובעלי לקויות.

כותרות הערך

Check mark.svg חלוקה לכותרות כותרות יכולות לעזור להבהיר ולסדר את הערך על ידי חלוקתו לתתי-נושאים, וכמו כן, לעשות אותו נוח לשימוש ולניווט דרך תוכן העניינים (נוצר ומוצג באופן אוטומטי). למילים אשר נמצאות בראשי הפרקים בערך, ניתן יותר משקל בעת ביצוע חיפוש באנציקלופדיה.
Noia 64 apps ktip.png בחרו כותרת אינפורמטיבית, והימנעו מכותרות המנוסחות בצורה של שאלה
דוגמת קוד:

== כותרת ==

Check mark.svg חלוקה לכותרות משנה מספר סימני השווה (זהה משני צדי הכותרת) קובע את גודל הכותרת ואת רמת כותרת המשנה.
Noia 64 apps ktip.png השתמשו בכותרת רמת 2 לכותרות הגדולות ביותר (הימנעו מכותרת ברמה 1)
Noia 64 apps ktip.png השתמשו בכותרות רמה 3 לנושאי משנה ובכותרות 4 לכותרות הקטנות ביותר ולתתי-נושא משנה או חלקים מיוחדים.
Noia 64 apps ktip.png כאשר כל פרק עומד בפני עצמו, קוראים שמתעניינים בעיקר בהיבט מסוים יכולים לדלג לפרק המתאים.
דוגמת קוד:

== כותרת ראשית== === כותרת משנית ===

Check mark.svg הימנעו מחלוקת יתר

אין להציף את הערך בפיצול יתר - לרוחב (עודף נושאים) או לעומק (עודף רמות פיצול) - מפני שהדבר עלול ליצור בלבול ופיזור ותקורת תוכן מיותרת. בדרך כלל, פסקאות קצרות אינן מצדיקות כותרת משנה משלהן.

Noia 64 apps ktip.png ניתן להשתמש בנקודות (רשימת תבליטים, על ידי כוכבית (*)) או טקסט מודגש (על ידי גרש (')). יתרון נוסף של סימון זה הוא, שאין צורך לרווח (לרדת שתי שורות) לאחר מכן. המערכת מרווחת את הכותרת מהטקסט בעצמה.
Check mark.svg הימנעו מקישור כותרות יש להמנע מקישור כותרות פסקאות וראשי פרקים (או חלקים מהן), מפני שזה גורם לבלבול. עדיף להכניס את הקישורים הרלוונטיים באחד המשפטים הראשונים תחת הכותרת.
Noia 64 apps ktip.png הסתייעו בקישורים לערכים מורחבים, והימנעו מלפרט פרטים בלתי הכרחיים, שיכולים להכלל בערכי משנה.

קישורים פנימיים

Check mark.svg שילוב קישורים פנימיים

כחלק מהטקסט יש לשלב הפניות לערכים קשורים אחרים, מה שמכונה "קישורים פנימיים", כלומר, מילה (או רצף מילים) בתוכן, המהווה קישור לערך אחר.

Noia 64 apps ktip.png יש להשתמש בקישורים עבור מונח, מושג, זמן, מקום, אדם, חפץ, וכו' - המופיעה בערך ושווה בעצמה ערך (בין אם קיים ובין אם לאו), ויכולה להרחיב ולהעמיק מעבר לתוכן הערך עצמו.
Noia 64 apps ktip.png קישורים התואמים למוסכמות נתינת השם במכלול, סביר שיובילו לערכים קיימים ואם לא, יקלו על כתיבת ערכים חדשים בשם ה"נכון".
Noia 64 apps ktip.png יש לדייק בקישורים. לעתים, נמצא את הערך המבוקש בשם שונה במקצת ממה שאנו מצפים, כך שכדאי לבדוק כל קישור שמוסיפים, ולוודא שהוא אכן מוביל לערך הנכון.
הקישור נעשה באמצעות צמד סוגריים מרובעים מכל צד של המילה: למשל, [[גמרא]].
Check mark.svg הימנעו מקישור יתר אל תסמנו כקישור כל הופעה של המילה - מספיק סימון הופעתה הראשונה.

Noia 64 apps xclipboard.png הסוגיה מתי להפוך מילה לקישור ומתי לא לעשות זאת אינה פשוטה, כפי שמבהירה הדוגמה הבאה: המילה "עיר" היא מילה טריוויאלית, שכל הקוראים מבינים אותה היטב, ולכן עולה השאלה מתי ראוי להפוך אותה לקישור, ומתי יהיה זה קישור שהקוראים לא ירגישו צורך ללחוץ עליו.

  • בערך העוסק בסופר עמוס עוז נאמר שהוא "עבר להתגורר בעיר ערד". בהקשר זה ברור שאין טעם לתת קישור למילה "עיר", משום שהקישור לא יתרום מידע מהותי להבנת הערך עמוס עוז.
  • בערך העוסק בעיר כלשהי, ראוי לתת קישור לערך המבהיר את המושג "עיר", בדיוק כפי שבערך העוסק בקיבוץ ראוי לתת קישור לערך המבהיר את המושג "קיבוץ".
Check mark.svg קישורים ברורים ניתן לקשר מילים שאינן בדיוק כשם הערך אליו רוצים לקשר, כפי שמפורט בדף עזרה:קישורים. עם זאת, יש לוודא, שברור לאן הקישור מוביל, מבלי שיהיה צורך להיכנס אליו. במקרים של מופע בצורת ריבוי, תוספת ה' הידיעה, אותיות השימוש או כל אות אחרת שאינה חלק מהמילה עצמה, ניתן לסמן רק את חלק המילה הרצוי במקום לסמן את כולה. זה קל יותר לקריאה, להבנה ולהדפסה.
Noia 64 apps ktip.png אין להשתמש ב"לחצו כאן" כמילה לקישור, מאחר שאינה מוסרת מידע.
Noia 64 apps ktip.png יש לקשר רק מילים שכבר נמצאות בתוכן, או לנסות להכניס את הקישור לרצף התוכן (או להוסיף לערך תוכן, באופן לא מאולץ, שיאפשר את הוספת הקישור). אם לא - ניתן לשים את הקישור בסוף הערך, תחת פסקת "ראו גם". בכל מקרה, שם הקישור צריך לציין את הנושא אליו הוא מקשר.
ניתן לקשר מילים שאינן בדיוק כשם הערך אליו רוצים לקשר:
[[שם הערך אליו מקשרים|המילה המקשרת]]

ראו גם ולקריאה נוספת

הנחיה הסבר דוגמאות
Check mark.svg מיקום פרקים נוספים ראש פרק "ראו גם" יבוא לפני פרק "לקריאה נוספת" ופרק "קישורים חיצוניים".

ראו גם

Check mark.svg קישורים בפרק ראו גם פרק "ראו גם" נועד לקשר את הקוראים לערכים רלוונטיים, שיש בהם רקע או הרחבה שמסייעים בהבנת הנושא שבו עוסק הערך הנוכחי.
Noia 64 apps ktip.png על פי רוב, הכוונה לערכים שלא נזכרו עדיין בין קישורי גוף הערך, ולעתים, לכאלו שכן נזכרו, אך הם מרכזיים וחשוב להדגישם, שכן הבנת הנושא עשויה שלא להיות שלמה ללא קריאתם, או שאזכורם הקודם בערך היה אגבי מדי ביחס לחשיבותו.
Noia 64 apps ktip.png בדרך כלל, אין צורך לכלול בסעיף זה ערכים הנכללים בקטגוריה שאליה משתייך הערך, משום שדי בשיוך לקטגוריה להגשמת מטרתו של הסעיף "ראו גם". כאשר הקטגוריה גדולה, ורוצים להסב את תשומת לב הקורא לערכים מעטים מתוכה, יש מקום לכלול אותם גם תחת "ראו גם".
Noia 64 apps ktip.png פסקת "ראו גם" מעוצבת כרשימה, והערכים יימנו שם ברשימת תבליטים - כל קישור לערך בשורה משלו.

== ראו גם ==
* [[שורו]]
* [[הביטו]]
* [[וראו]]

לקריאה נוספת

Check mark.svg הפניות לספרות מעבר לקישורי אינטרנט, אפשר לציין מקורות פיזיים לא מקוונים (לא באינטרנט) למידע, שיכולים להרחיב עליו (ביבליוגרפיה): ספר או מאמר רלוונטי. רוב המידע בימינו עודנו נמצא בספרים, ורצוי להפנות אליהם.

כמו כן, רצוי לכלול "מראי מקום" - אם יש בערך התייחסות ספציפית למקור חיצוני או ציטוט ממנו. למשל, אם בערך מוזכר למשל מאמר, כדאי להפנות למאמר עצמו בהמכלול:ביבליוגרפיה.

קישורים חיצוניים

Check mark.svg הפניות לאתרים יש מקרים בהם ראוי להוסיף מידע יותר מפורט, או בנושא יותר ספציפי, או תוכן שאינו מילולי (תמונות, נתונים, גרפים וכדומה), שמקורו ברשת האינטרנט. הדבר חשוב במיוחד, כשאתר אינטרנט משמש כמקור מידע עיקרי. הפרק "קישורים חיצוניים" יבוא בסוף הערך אחרי הפרק "לקריאה נוספת". דרך כתיבת הקישור במכלול מוסברת בהמכלול:קישורים חיצוניים.
Noia 64 apps ktip.png הסתייעו בתבניות קישורים חיצוניים לשמירת אחידות במראה ההפניות לקישורים חיצוניים

שיוך לקטגוריות ולתבניות ניווט

ראו: המכלול:קטגוריה וכן המכלול:תבניות

קישורים לוויקיפדיות – בינוויקי

ראו הסבר בעזרה:בינוויקי

טקסט מיוחד

כאשר מתייחסים במשפט למונח מסוים ולא משתמשים בו באופן או במובנו הרגיל, יש לסמנו במרכאות כפולות (") או בכתב מודגש. בעברית, אין משתמשים בכתב נטוי (Italic), אך במונחים אנגליים ומונחים מתמטיים ניתן להשתמש בו. למשל:

מקרה אחר לשימוש בהדגשה הוא ציון פרשה משפטית:

  • המשפט נחמני נ' נחמני היווה תקדים במדינת ישראל.

ניתן להוסיף לערך פסקת ציטטות הרלוונטיות לנושא. הציטטה תושם בין מרכאות, ואם אורכה גדול ממשפט או שניים - בפסקה המוסטת פנימה. ראה הרחבה בדף המכלול:ציטוט. (לכללי עיצוב שמות ספרים ומאמרים ראו המכלול:ביבליוגרפיה).

בציון תאריכים יש להשתמש בפורמט מסוים כפי שנכתב בדף המכלול:תאריכים. כך גם לגבי מספרים ויחידות מידה. ככלל, מספרים עד עשר או כל מספר בראש מילה צריכים להיכתב במילים ולא בספרות. מחוץ לנוסחה מתמטית, אין להשתמש בסימן % אלא במילה "אחוזים". כתיבת נוסחאות מוסברת בדף עזרה:נוסחאות.

חשוב להזכיר ששורה המתחילה בתו רווח ללא המשך תהיה שורת רווח בטקסט. פסקת טקסט המתחילה ברווח תעוצב בגופן קבוע ולא תגלוש לשורה הבאה. שורה כזו מרחיבה את כל הדף וגורמת לבלבול ברצף קריאת הערך, לכן, חשוב לשים לב שפסקת טקסט רגילה אינה מתחילה בסימן רווח.

תבניות

נמצאות גם תבניות מוכנות שחוזרות במכלול ותורמות לשמירה על אחידות וניתן להעתיקן לעבודה מהירה יותר, ובכל אופן רצוי להשתמש בפורמט אותן הן מציגות. לרשימת תבניות מלאה ראו רשימת תבניות. דוגמאות ספציפיות:

אל תתחכמו ותתהדרו. לא תמיד תוספות סגנוניות ועיצוב מיוחד שאתם כותבים באמת יופיעו כפי שתכננתם. ערך גם לא אמור להיות חזיון טכניקולור מולטימדי, זאת עדיין אנציקלופדיה. קל להציג את המכלול, וקל לערוך ולהוסיף לערכיו, כל עוד אנחנו לא הופכים את שפת הכתיבה למסובכת מכדי הצורך להציג את המידע בדרך שימושית ובהירה. מכאן שהוספת קודי HTML צריכה לעשות בקומץ יד ומסיבה מוצדקת. זכרו שהמטרה היא קודם כל אנציקלופדיה שימושית, ומיד אחר-כך קלה לעריכה ולשיפוץ. עיצוב ואפקטים הם אמצעים לשירות מטרה זו ותו לא.

Logo hamichlol 3.png
הדף באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0