ברבור שחור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־03:25, 2 בספטמבר 2019 מאת דויד (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – " מאוד " ב־" מאד ")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןברבור שחור
ברבור שחור
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: אווזאים
משפחה: ברווזיים
סוג: ברבור
מין: ברבור שחור
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cygnus atratus
‏Latham, 1790
תחום תפוצה
Black Swan.png

ברבור שחור (שם מדעי: Cygnus atratus), הוא ציפור-מים גדולה, שהיא מין בסוג ברבור. מקור שמו של הברבור השחור הוא בנוצותיו השחורות, המקנות לו מראה ייחודי ויוצא דופן בקרב הברבורים, שהם לבנים בדרך כלל. הברבור השחור התגלה באוסטרליה לראשונה כבר במאה ה-17. בשנת 1697 הפליג החוקר ההולנדי ווילם דה ולמינג אל תוך נהר הזורם במערב אוסטרליה וקרא לו בשם נהר סוואן (הולנדית: Swaanerivier) על שם הברבור שנצפה באזור.
הברבור השחור תואר לראשונה על ידי חוקר-הטבע האנגלי ג'ון לאת'ם, ב-1790. הוא קטלג אותו כמין יחיד בסוג Chenopis atratus, Chenopis. לאחר מכן הועבר כמין לסוג ברבור. הברבור השחור מקנן בדרום מזרח ודרום מערב אוסטרליה, והוא מופיע בסמלה ובדגלה של אוסטרליה המערבית החל מ-1870. ב-1973 אומץ הברבור השחור כציפור הלאומית של המדינה.

תיאור

הברבור השחור בסמל אוסטרליה המערבית

רוב נוצותיו של הברבור השחור הן שחורות, למעט חלק מנוצות התעופה. המקור הוא בצבע אדום-בוהק, אך קצהו בהיר יותר. הזכרים גדולים יותר מהנקבות, ומקורם ארוך יותר. נוצותיהם של הברבורים הצעירים בהירות יותר, וגונן אפרפר, אך הן משחירות עם התבגרותם.

אורכו של ברבור בוגר נע בין 110 ל-140 סנטימטרים. משקלו נע בין 4 ל-9 קילוגרמים. מוטת כנפיו מגיעה ל-1.6 עד 2 מטרים. צוארו הוא ארוך, גם בהשוואה למינים אחרים של ברבורים, ומעוקל בצורת האות S. בעונות גשומות במיוחד הברבורים נודדים צפונה, לחלקים היבשים של אוסטרליה, כדי לקנן, וחוזרים דרומה מיד עם שיפור במזג האוויר.

אוכלוסייה ותפוצה כיום

מספר הפרטים החיים כיום מוערך ב-500,000, ואין נשקפת למין סכנת הכחדה. בניו זילנד היה קיים תת-מין - ברבור ניו זילנד, שהוכחד עקב ציד.

פרטים רבים של המין האוסטרלי הובאו לניו זילנד החל מ-1864 לשמש כעופות-נוי בברכות ואגמים, והמין מקנן בה עד היום. חלקם הגיעו לניו זילנד במעוף מאוסטרליה. פרטים בודדים הובאו גם לבריטניה, שם הם חיים בברכות.

הברבור השחור כמונח

עד לגילויו באוסטרליה במאה ה-18, לא היה המין ידוע לחוקרי הטבע. בשל כך הפך הברבור השחור לשם נרדף למאורע, שיש סבירות נמוכה מאד שיקרה. על שמו נקראת תאוריית הברבור השחור, העוסקת באירועים שהסבירות להם נמוכה עד אפסית, שבסופו של דבר קורים. ספרו של נאסים טאלב, הברבור השחור, עוסק בתאוריה זו.

הברבור השחור בתרבות ובספרות

רפאל סבטיני כתב את ספר ההרפתקאות "הברבור השחור" ב-1932. ב-1942 הופק סרט בשם זה בכיכובם של טיירון פאואר ומורין או'הארה. הסרט וזכה בפרס האוסקר בקטגורית צילום.

שלושה אלבומי מוזיקה יצאו בשם זה.גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים