מוסטפא חאפז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־14:19, 9 במאי 2019 מאת משתמש ישן (שיחה | תרומות) (ייבוא מוויקיפדיה העברית, ראה רשימת התורמים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוסטפא חאפז

בכבאשי (אלוף-משנה) מוסטפא חאפזערבית: مصطفى حافظ, 1922 - 11 ביולי 1956) היה קצין בכיר בצבא המצרי שעסק בארגון ושילוח חוליות פדאיון מרצועת עזה אל תוככי ישראל. נהרג בהתפוצצות מעטפת נפץ שנשלחה אליו על ידי צה"ל.

ביוגרפיה

מוסטפא חאפז נולד באלכסנדריה שבמצרים בשנת 1922. בהגיעו לבגרות, התגייס לצבא המצרי והתקדם במהירות בסולם הדרגות. עד מהרה עשה לו שם ונחשב לאחד המוחות הגדולים והמוערכים בצבא. בשנת 1949, בדרגת רב-סרן, מונה לתפקיד "מפקד המודיעין המצרי ברצועת עזה". משימתו הוגדרה כהפעלת כל פעולות הריגול בתוך ישראל, הריגול הנגדי ברצועה ופיקוח על האוכלוסייה הפלסטינית בה. במסגרת זו, הקים חאפז את "יחידת הפדאיון" שאנשיה נשלחו לפעול בדרום ישראל. באפריל 1956 הצליח חאפז להחדיר, במשך שבוע אחד, 200 אנשי פדאיון לתוך ישראל. הם רצחו תושבים בכפר חב"ד, במושב שפיר ובאשקלון. כן תקפו כלי רכב בכביש 40 ליד אחוזם ובכביש רמלה-לוד ואף הרגו כמה חיילי צה"ל. חלקה הדרומי של מדינת ישראל היה, למעשה, משותק בצל הטרור המתמשך. נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר הגיע במיוחד לעזה כדי ללחוץ את ידו של חאפז.

לאחר שמספר פעולות תגמול ישראליות נגד הפדאיון לא הצליחו להפסיק את החדירות, נאלץ דוד בן-גוריון לחרוג מערכיו בעניין דרכים לגיטימיות לפתרון בעיות ביחסים בינלאומיים, ובתחילת יוני 1956 הטיל על הרמטכ"ל משה דיין להפעיל את צה"ל בכל דרך אפשרית, לרבות חיסול ממוקד, כדי לפגוע בפעילות הפדאיון. דיין הטיל את המשימה על אגף המודיעין. ראש אמ"ן יהושפט הרכבי קבע את יחידה 504 כאחראית לביצוע הפעולה. מפקד היחידה, אל"ם רחביה ורדי, הטיל על בסיס דרום, ששכן בבאר שבע, לחסל את חאפז באמצעות משלוח ספר ממולכד בדואר. מפקד בסיס דרום, גליל אלישיב, הבין שאין אפשרות מעשית לשלוח ספר בדואר האזרחי, משום שהדבר לא היה מקובל בעזה, והחליט לבצע תרגיל עוקץ, שבעיקרו השתמש בסוכן כפול של בסיס דרום, אשר היה ידוע כאיש מהימן על חאפז. בביצוע התרגיל סייעו סגן מפקד הבסיס, יעקב זאגה (גזית), ומפעילו של הסוכן הכפול, צדוק אופיר. ואכן חאפז "קנה" את הפיתיון וב-11 ביולי 1956 נהרג כאשר פתח את החבילה שהכילה את הספר הממולכד.

המצרים מעולם לא הודו בפומבי שחאפז נפגע על ידי ישראל. ב-12 ביולי פרסם העיתון המצרי אל-אהראם: "ביכבאשי מוצטפה חאפז, שהיה מוצב ברצועת עזה, נהרג בעלות רכבו על מוקש. חאפז היה מגיבורי מלחמת פלסטין ולחם לשחרורה. ההיסטוריה רשמה לזכותו מעשי גבורה, שמו זרע פחד ובהלה בישראל." בדו"ח של ועדת חקירה מצרית, שהוגש לנשיא עבד אל נאצר, ואשר העתק ממנו נמצא בעת כיבוש עזה במבצע קדש, נאמר בין היתר: "זה היה תכנון שטני של המודיעין הישראלי, שאנשיו ניצלו את תמימותו של הסוכן הכפול ועשוהו מכשיר לביצוע מזימה שפלה. המודיעין הישראלי פעל בפיקחות ובדרכים עקלקלות".

בתו של חאפז, נוני דרויש, ייסדה בבגרותה את קבוצת ערבים למען ישראל.

לקריאה נוספת

  • "הרוח כבר תביא את המלים", בתוך: יעקב נמרודי, מסע חיי, ספרית מעריב 2003, כרך א', עמ' 139-134.
  • "כך חוסל מוסטפא חאפז", בתוך: יוסף ארגמן, זה היה סודי ביותר, משרד הביטחון - ההוצאה לאור 1990, עמ' 15-30.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0