E=mc²

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הנוסחה מוצגת על גבי בניין טאיפיי 101 לכבוד פתיחת שנת הפיזיקה העולמית 2005

E = mc2 היא משוואה מתחום הפיזיקה שקובעת את היחס בין מסה (m) של עצם לאנרגיה (E) שלו. אנרגיה שווה למסה כפול מהירות האור (c) בריבוע:

  • E = Energy (אנרגיה)
  • m = Mass (מסה)
  • c = Celeritas (מהירות האור, מקור המילה בלטינית)

משמעות הנוסחה

בפיזיקה, הגודל "מסה" הוא גודל שמתאר שתי תכונות: כמה גוף מתנגד לתאוצה וכמה הוא מושך דברים אחרים אליו לפי כוח המשיכה. משמעות הנוסחה היא שככל שגוף צובר יותר אנרגיה, המסה שלו תשתנה בהתאם. לדוגמה, כדי לפרק אטום מימן לפרוטון ואלקטרון נפרדים זה מזה (לא קשורים), צריך להשקיע אנרגיה. לפי הנוסחה, ניתן להסיק שמערכת שמכילה פרוטון ואלקטרון שנפרדים זה מזה היא מסיבית יותר ממערכת שמכילה אטום מימן אחד, זאת על אף שבשתי המערכות יש אותם חלקיקים בדיוק. במקרה הזה, לפי הנוסחה, השינוי במסה יהיה בסדר גודל של קילוגרם, קטן פי 100,000 ממסת האלקטרון - ולכן בחיי היום יום האפקט הזה זניח וקשה מאוד למדידה. עם זאת, במאיצי חלקיקים שבהם חלקיקים נהיים מאוד מהירים ואנרגטיים, העלייה במסה שלהם היא מובהקת.

ניתן לתאר את זה גם בכיוון ההפוך: כדי ליצור חומר במסה , צריך להשקיע אנרגיה בסך (דבר שניכר בתופעות כמו יצירת זוגות).

השלכות

בהקשר של תורת היחסות הפרטית, משתמע מהנוסחה שהאנרגיה והמסה הן שקולות, ומסת מנוחה היא צורה של אנרגיה. באמצעות חישובים שכללו את הפרשי המסות בין גרעיני האטומים, הובילה הנוסחה להבנה שעל ידי פירוק או הרכבה של אטומים בעלי מסה גבוהה ליצירת אטומים בעלי מסה נמוכה, תשתחרר אנרגיה - הבנה שהובילה ליישומים של אנרגיה גרעינית. המשוואה הזאת ניפצה לחלוטין את כל התפיסה של פיזיקאים בנוגע למסה כתכונה קבועה של חומר, אלא תכונה שמשתנה בהתאם למהירות (או באופן כללי יותר - כמות האנרגיה שלו). זוהי אחת המשוואות הנודעות ביותר - אפילו למי שאינו יודע בדיוק מה משמעותה.

רקע ותוצאות

המשוואה היא תוצאה ממחקרו של אלברט איינשטיין על התלות של התמדה בתכולת האנרגיה. תוצאה מפורסמת של מחקר זה היא שמסה של גוף היא בעצם מידה של תכולת האנרגיה שלו. על מנת להבין את משמעות יחס זה ניתן להשוות את הכוח האלקטרומגנטי לכוח הכבידה. באלקטרומגנטיות מוכלת האנרגיה בשדות (החשמליים והמגנטיים) הקשורים בכוח, ולא במטענים החשמליים. בכבידה, לעומת זאת, מוכלת האנרגיה בחומר עצמו. העובדה שמסה יכולה לכופף מרחב־זמן (בעוד שהמטענים של שאר כוחות היסוד אינם יכולים) איננה מקרית.

על פי המשוואה, כמות האנרגיה המקסימלית שניתן להפיק מעצם זהה למסת העצם כפול מהירות האור בריבוע. אפילו למסות קטנות יחסית, ערכה של אנרגיית המנוחה גבוה מאוד.

המשוואה הייתה הכרחית לפיתוח פצצת האטום. באמצעות מדידת המסה של גרעיני אטומים שונים, והפחתה ממספר זה את המסה הנפרדת של כל הפרוטונים והנייטרונים הבונים את הגרעין, ניתן לקבל הערכה של אנרגיית הקשר בין החלקיקים בגרעין האטום. חישוב זה הראה כי ניתן לשחרר אנרגיית קשר זו באמצעות היתוך של גרעינים קלים או ביקוע של גרעינים כבדים, ואיפשר הערכה של כמות אנרגיית הקשר שניתן לשחרר בתהליך כזה. שימו לב כי המסות של הנייטרונים והפרוטונים נותרים גם בסיום התהליך וגם הם מייצגים כמות של אנרגיה.

במקור כתב איינשטיין את המשוואה בצורה dm = L/v² (כש"L", במקום "E" מייצגת אנרגיה, שכן האות E נוצלה במאמר במקום אחר על מנת לייצג אנרגיה, וכאשר "v" מייצגת את מהירות האור).

לפי הנוסחה, האנרגיה השקולה לקילוגרם אחד של מסה היא 89,875,517,873,681,764 ג'ול[1].

חשוב לציין כי רק לעיתים רחוקות מגיע בפועל תהליך התמרה של מסה לאנרגיה לנצילות של 100%. התמרה תאורטית מושלמת מתרחשת בהתנגשות בין חומר לאנטי־חומר, אבל ברוב המקרים נוצרים תוצרי לוואי (חלקיקים בעלי מסת מנוחה שאיננה אפס) במקום אנרגיה, ומעט מאוד מסה עוברת התמרה בפועל. כפי שנאמר קודם כל מסה היא אנרגיה, אך למען הבהירות, נעשה שימוש במינוח התמרה.

ישימות הנוסחה

את המשוואה E=mc² ניתן להחיל על כל העצמים בעלי מסה, שכן היא קובעת שמסה היא אנרגיה. ישימות הנוסחה לעצמים נעים תלויה בהגדרת המסה בה נעשה שימוש במשוואה.

בפיזיקה המודרנית המסה היא אינווריאנטית (אנ') בעוד שאנרגיה אינה כזו. לכן, בדרך כלל, משוואה זו מיושמת על עצם שאינו נע מנקודת הייחוס של הצופה. מנקודת המבט של נקודת ייחוס אחרת, העצם עשוי להיות בתנועה, ולכן המשוואה אינה ישימה לנקודת ייחוס שנייה זו.

שימוש במסה יחסית

המאמרים המקוריים של איינשטיין (למשל [1]) התייחסו ל־ במה שנקרא היום "מסה יחסית". דבר זה קשור ל"מסת מנוחה" (כלומר מסת העצם מנקודת היחוס לפיה הוא נייח) בדרך הבאה:

אך כדי להגיע למשוואה עלינו להתחיל במשוואה (זוהי למעשה ה"נורמה" היחסותית של וקטור ה־4־תנע במרחב מינקובסקי), כאשר התנע הוא אפס (ולכן גם המהירות היא אפס). כלומר, במקרה במיוחד שבו העצם נייח, שווה ל־, או . זהו המקרה היחידי בו קיימת המשוואה בצורה . בכל מהירות אחרת, עלינו להחזיר למשוואה את הגורם במשוואה הכללית.

אם נציב כעת במשוואה נקבל , כך שבזמן מנוחה, כלומר במהירות , הכמות של מסת מנוחה שווה לכמות המסה היחסית, וניתן לכתוב את המשוואה כ־: אין הבדל מלבד שייתכן כי נצטרך לומר כי הוא עבור . אזי, תוך שימוש במסה היחסית, המשוואה שבכותרת חייבת להיכתב כ־ ואינה ישימה לעצמים הנעים במהירות כלשהי, אלא רק במהירות אפס, משום ש־ שכאן הוא רק עבור .

המשוואה הכללית ביותר היא

שימוש במסת מנוחה

פיזיקאים מודרניים כמעט שאינם עושים שימוש במסה יחסית, והם נוהגים להשתמש ב־m לציין מסת מנוחה כך ש־E = mc² היא "אנרגיית מנוחה", כלומר האנרגיה של העצם כשהוא במנוחה. במקרה זה המשוואה ישימה רק לעצמים נייחים. הצורה המודרנית של המשוואה עבור עצם בעל מהירות כלשהי היא:

,

כאשר הוא התנע היחסותי של העצם. עובדה זו מצמצמת את E = mc² למקרה של מהירות אפס. לצורך הבהירות, למרות צורת השימוש המודרנית, בהמשכו של ערך זה נעשה שימוש ב־m עבור מסה יחסית וב־m0 עבור מסת מנוחה.

קירוב במהירויות הנמוכות מאוד יחסית למהירות האור

מכיוון שאנרגיה המנוחה היא m0c², וסך האנרגיה היא אנרגיה קינטית ועוד אנרגיית המנוחה, אזי האנרגיה הקינטית היחסית מבוטאת על ידי

ובמהירויות הנמוכות מאוד יחסית למהירות האור מתאים ביטוי זה לביטוי הקלאסי של אנרגיה קינטית.

.

ניתן להראות ש־ על ידי הרחבת תוך שימוש בטורי טיילור.

.

הצבה מחדש במשוואה המקורית תתן:

,

מכאן ש־ או- , הביטוי היחסי של האנרגיה שאינו תואם לביטוי הניוטוני הקלאסי לאנרגיה שהוא קינטי בלבד. ביטוי זה מראה שהיחסות היא תיקון מסדר גבוה יותר למכניקה הקלאסית וכי באנרגיה נמוכה מכניקה ניוטונית ומכניקה יחסית אינן זהות. מה כן זהה? רק הביטוי לאנרגיה הקינטית, לא סך כל האנרגיה.

איינשטיין הראה כבר כי המכניקה הקלאסית שגויה במצבים של מהירויות גבוהות או של עצמים גדולים. במקרה של עצמים קטנים שנעים באיטיות, מהסוג שהיה בשימוש בעת פיתוח המכניקה הקלאסית, המכניקה הקלאסית היא נגזרת של המכניקה היחסית. שתי התורות סותרות האחת את השנייה רק מחוץ לתחום הלימוד הקלאסי.

איינשטיין והמאמר של 1905

אלברט איינשטיין לא ניסח בדיוק משוואה זו במאמר שלו מ־1905 "Ist die Trägheit eines Körpers von seinem Energieinhalt abhängig?" ("האם ההתמדה של גוף תלויה בתכולת האנרגיה שלו") שהודפס ב"שנתון הפיזיקה" (Annalen der Physik), ב־27 בספטמבר, אחד מהמאמרים הידועים כיום כמאמרי שנת הפלאות שלו. מה שכתוב במאמר הוא זה: "אם גוף משחרר אנרגיה L בצורת קרינה, קטנה מסתו ב־L/c²", קרינה היא במקרה זה אנרגיה קינטית, והמסה היא מושג המסה כפי שהיה בשימוש באותה תקופה, מה שקרוי כיום מסת מנוחה או מסה אינווריאנטית, לפי ההקשר.

רק ההפרש בין המסה שלפני פליטת האנרגיה למסה שלאחריה שווה ל־L/c², לא כל המסה של העצם. באותה תקופה הייתה קביעה זו השערה תאורטית שלא הוכחה בניסויים.

תרומות של אחרים

איינשטיין לא היה היחיד שקשר אנרגיה למסה, אבל היה הראשון שהציג זאת כחלק מתאוריה רחבה ויותר מכך, הסיק את הנוסחה מתוך ההנחות של תאוריה זו.

לדברי אומברטו ברטוצ'י (היסטוריון של המתמטיקה מאוניברסיטת פרוג'ה), הודפסה הנוסחה שנתיים קודם לכן בידי אולינטו דה פרטו, תעשיין מויצ'נצה, איטליה, אם כי מרבית ההיסטוריונים אינם מקבלים טענה זו או מייחסים לה חשיבות. אפילו אם דה פרטו היה הראשון להציג את הנוסחה, היה זה איינשטיין שקישר אותה עם תורת היחסות.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ובאופן שקול 24,965,421,632 קילוואט שעה או 21.48076431 מגהטון TNT
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0