IEEE

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה
Institute of Electrical and Electronics Engineers
סמליל אגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה
סמליל אגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה
בנין מטה הארגון בוושינגטון די. סי.
בנין מטה הארגון בוושינגטון די. סי.
פעילות חשמל, אלקטרוניקה, הנדסת מחשבים, תקשורת, מדעי המחשב
התאגדות מקצועית
שפה רשמית אנגלית
מטה הארגון ניו ג'רזיניו ג'רזי ניו ג'רזי, ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מקום פעילות עולמי
חברים 419,000+
מנכ"ל סטיפן וולי
תקופת הפעילות 1963–הווה (כ־61 שנים)
נוצר מתוך מיזוג המכון האמריקאי למהנדסי חשמל ומכון מהנדסי הרדיו
ieee.org

IEEE (ראשי תיבות של: Institute of Electrical and Electronics Engineers, נהגה: אַיי-טריפל-אִי; בתרגום חופשי: אגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה) היא אגודה מקצועית בינלאומית של העוסקים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת מחשבים והנדסת תוכנה.

האגודה עוסקת בקידום הטכנולוגיה בדרכים מגוונות:

 • הוצאה לאור של ספרים וכתבי עת מקצועיים. כ־30% מכלל הספרות המקצועית העולמית בתחומי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה ומדעי המחשב יצאו לאור על ידי האגודה.
 • ארגון כנסים מדעיים בינלאומיים.
 • פעילות כארגון תקינה העוסק בניסוח תקנים בנושאי חשמל, אלקטרוניקה, מחשבים ותוכנה. יותר מ־900 תקנים פעילים נוסחו על ידי האגודה.
 • הכרה בתוכניות לימוד במוסדות להשכלה גבוהה.
 • ארגון תחרויות מחשבים.
 • הענקת פרסים: החל משנת 1917, מעניקה האגודה מדי שנה את מדליית ה-IEEE לאדם שתרם תרומה משמעותית בתחום הנדסת החשמל ואלקטרוניקה ומשנת 1989 את פרס ג'ודית רזניק לאישים בולטים שתרמו לקידום חקר החלל והפעילות האנושית בו.

 • אות הוקרה נוסף הוא מינוי כ'עמית IEEE, הניתן לאישים בעלי הישגים יוצאי דופן באחד מתחומי העניין של IEEE.[1]

נכון לשנת 2020 מנתה האגודה יותר מ־419,000 חברים ביותר מ־160 מדינות, והיא נחשבת לאגודה המקצועית הגדולה בעולם. מרבית חברי האגודה הם מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה, מהנדסי מחשבים או מהנדסי תוכנה, אך היקף הפעילות הרחב שלה מביא להצטרפותם של אנשי מדע ומהנדסים מתחומים אחרים, כגון פיזיקה והנדסת מכונות.

IEEE התאגדה בארצות הברית בשנת 1963, כמיזוג בין שתי אגודות: IRE - אגודת מהנדסי רדיו, שנוסדה ב־1912, ו־AIEE - אגודת מהנדסי החשמל האמריקאית, שנוסדה ב־1884. פעילות האגודה נעשית לפי חלוקה גאוגרפית (סניף פילדלפיה, למשל) ולפי חלוקה לתחומי עניין (למשל IEEE Computer Society, העוסקת במחשבים). לאגודת מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה יש תוכנית אסטרטגית לשנים 2020 - 2025.[2]

פעילויות חינוכיות

IEEE מספק הזדמנויות למידה בתחום המדעים הנדסה, מחקר וטכנולוגיה. המטרה של תוכניות חינוך IEEE היא להבטיח את הצמיחה של מיומנות וידע החשמל הקשורים למקצועות טכניים ולטפח את מחויבות הפרט להמשיך את תהליך הלמידה בין חברי IEEE, קהילות ההנדסה והמדע, ובקרב הציבור הרחב.

IEEE מציעה הזדמנויות חינוכיות כגון:

 • eLearning IEEE (ספרייה וירטואלית) - ספריית IEEE eLearning היא אוסף של קורסי הדרכה מקוונים המיועדים ללמידה בקצב אישי.
 • תוכנית חינוך משותף - בלעדית לחברי IEEE, מציעה תוכניות לתואר מקוון, הסמכות וקורסים בהנחה של 10%.
 • תקנים בחינוך - תוכנית המסבירה מהם תקנים ואת החשיבות של פיתוחם ושימושם. האתר כולל מודולי הדרכה ואיורים על מנת להציג את ההיסטוריה של התקנים, המינוח הבסיסי, היישומים שלהם ואת ההשפעה שלהם על מוצרים, כמו גם חדשות הקשורות לתקנים, ביקורות של ספרים וקישורים לאתרים אחרים המכילים מידע על תקנים.
 • המשכיות יחידות לימוד - נכון לעכשיו, 29 מדינות בארצות הברית דורשות שעות פיתוח מקצועי (PDH) כדי לשמר רישיון הנדסאי מקצועי, מה שמעודד מהנדסים לחפש יחידות לימודי המשך (CEUs) עבור השתתפותם בהשתלמויות מכיוון שיחידות לימודי המשך מתרגמות בקלות לשעות פיתוח מקצועי.

IEEE גם מסבסדים אתר שמטרתו לסייע לצעירים להבין טוב יותר מה משמעות הנדסה וכיצד הקריירה ההנדסאית יכולה להפוך לחלק מעתידם. תלמידים בגילאי 8 עד 18, הורים ומורים יכולים לחקור את האתר כדי להתכונן לקריירה של מהנדס, לשאול מומחים בנושא הנדסה שאלות, לשחק משחקים אינטראקטיביים ולחקור תוכניות לימוד. האתר גם מאפשר לסטודנטים לחפש הסמכה לתואר הנדסה בקנדה ובארצות הברית; מבקרי האתר יכולים לחפש לפי מחוז / מדינה / טריטוריה, תחום תואר, טווחי שכר הלימוד, טווחי לינה ומזון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא IEEE בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0