STS-116

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
STS-116
טלאי משימה
Sts-116-patch.png
נתוני משימה
מעבורת דיסקברי
כן שיגור 39-B
שיגור 9 בדצמבר 2006
נחיתה 22 בדצמבר 2006
משך המשימה 12 יום, 20 שעות, 44 דקות
נתוני מסלול
מספר הקפות 204
גובה מסלול 225 ק"מ
נטיית מסלול 51.6 מעלות
אורך מסע 8,529,523 ק"מ
משימות קשורות
משימה קודמת
STS-115
משימה הבאה
STS-117

STS-116 היא משימה בתוכנית מעבורות החלל של נאס"א. משימה זו המשיכה את בניית תחנת החלל הבינלאומית, שחודשה עם שיגור המשימה הקודמת.

במשימה זו נעשה לראשונה שימוש במערכת ניטור חדשה למנועים הראשיים של המעבורת. המערכת אמורה לזהות רעידות חריגות בפעולת משאבות המימן והחמצן הנוזליים, המסתובבות במהירות של עשרות אלפי סיבובים לדקה, ולכבות את המנוע במקרה שמתגלה חריגה כזו. רעידה מוגברת יכולה להעיד על חלק רופף במשאבה, שאם יתפרק כאשר המנוע פועל, עלול לגרום לתוצאות קטסטרופליות. בטיסה זו המערכת פועלת במצב ניטור בלבד, ואין לה אפשרות לכבות את המנוע.

צוות

 • מפקד המשימה: מארק פולנסקי (Mark Polansky)
 • טייס: ויליאם "ביל" אופליין (William Oefelein)
 • מומחה למשימה: רוברט "בוב" קורבים (Robert Curbeam) (מכונה גם "בימר")
 • מומחה למשימה: ג'ואן היגינבותם (Joan Higginbotham)
 • מומחה למשימה: ניקולס פטריק (Nicholas Patrick)
 • מומחה למשימה: כריסטר פוגלסנג (Christer Fuglesang)

ממריאה לתחנת החלל

חוזר מתחנת החלל

השיגור

המשימה שוגרה ב-9 בדצמבר 2006 בשעה 20:47, שעון החוף המזרחי של ארה״ב. זהו השיגור הלילי הראשון מזה ארבע שנים. מועד השיגור המקורי היה 7 בדצמבר בשעה 21:35, אך השיגור נדחה עקב תנאי מזג אוויר לא נוחים ל-9 בדצמבר. מנהלי המשימה החליטו לא לנסות להקדים את השיגור ביום אחד ל-6 בדצמבר ובכך גם לגרום לו להתבצע בשעה מאוחרת יותר.

המשימה

STS-116, תוכננה במקור לפברואר 2004 לשם החזרת הצוות השביעי בתחנת החלל לכדור הארץ, והחלפתו על ידי הצוות השמיני. בגלל אסון הקולומביה שהתרחש, ובעקבותיו השבתת הטיסות עד להודעה חדשה, חילוף בין הצוות השביעי והשמיני נעשה על ידי חללית סויוז הרוסית.

לשיגור זה מספר משימות:

 • הבאת קורה P5, להמשך בניית תחנת החלל.
 • להחליף את תומאס רייטר (הגיע לתחנת החלל הבינלאומית בטיסת STS-121) מהצוות ה-13 של תחנת החלל באסטרונאוטית סניטה ויליאמס.

במהלך המשימה בוצעו ארבע הליכות חלל. בהליכת החלל הראשונה הורכבה קורה P5 שהובאה במעבורת בהמשך לקורה P4, ובשתי הליכות חלל נוספות, נותקה אספקת החשמל בכל פעם ממחצית מהתחנה, והאסטרונאוטים חיווטו מחדש את חוטי החשמל כדי לחבר את המערך הסולרי שהובא במשימה STS-115 אל רשת החשמל של התחנה. כדי לאפשר את סיבוב הלוחות הסולריים של המערך החדש כך שיפנו תמיד אל השמש, היה צורך לקפל חצי מהמערך הסולרי בו השתמשה התחנה עד כה, שמורכב במיקום זמני. עקב קשיים בקיפול, בוצעה הליכת חלל רביעית לא מתוכננת כדי לשחרר מיתרי הכוונה תפוסים שמנעו את הקיפול.

היום הראשון

לאחר שיגור מוצלח, הגיעה המעבורת למסלול. הזרוע הרובוטית של המעבורת נפרסה ונבדקה, לקראת סריקת המעבורת למחרת לבדיקת נזקים בזמן השיגור.

היום השלישי

המעבורת הגיעה אל תחנת החלל הבינלאומית, ולאחר גלגול לאחור של המעבורת, שאיפשר לצלם את גחונה מן התחנה, המעבורת התחברה לתחנה בערך בשעה 00:15 12 בדצמבר שעון ישראל. נמצאו נזקים קלים לאריחי מגן סביב דלת בתחתית המעבורת, שדרכה מתחברת המעבורת למכל הדלק החיצוני בזמן השיגור, וחיישנים בכנף זיהו פגיעה בשפת הכנף. צוותי קרקע ימשיכו להעריך את מידת הנזק בימים הקרובים.

היום הרביעי

היום החל לצלילי השיר "ווטרלו" של להקת אבבא, לכבודו של האסטרונאוט השוודי כריסטר פוגלסנג. קורה P5 חוברה לתחנה בהמשך לקורה P4, והוסיפה לה כטון וחצי. מכיוון שההרכבה הסתיימה בזמן קצר מהמתוכנן, האסטרונאוטים חיברו גם קווי חשמל לקורה החדשה, למרות שהיו מתוכננים להיות מחוברים בהליכת החלל הבאה. כמו כן, הוחלפה מצלמה חיצונית שהייתה בה תקלה.

 • במהלך הרכבת המצלמה החדשה כריסטר איבד מוט הארכה של המברגה בה השתמש.
 • עקב פעילות גבוהה של השמש נדרשו אנשי הצוות לישון באזורים יותר מוגנים של המעבורת.
 • תוצאות הבדיקה של מערכת הגנת החום של המעבורת העלתה שאין נזקים משמעותיים לאריחים בתחתית המעבורת. מהנדסים יצלמו תמונות נוספות של שפת הכנף במהלך הלילה, למרות שתמונות שצולמו אתמול לא הראו נזקים.

היום החמישי

קיפול בכיוון הלא נכון של המערך הסולרי

יום זה הוקדש לקיפול מחצית מן המערך הסולרי המורכב על קורה P6, המורכבת כרגע במיקום זמני, כדי לאפשר למערך המסתובב שעל קורה P4, שהורכב במשימה הקודמת, להסתובב ולעקוב אחרי השמש. קורה P6 הורכבה לפני שש שנים, והזמן הרב ששהתה בחלל גרם לקשיים בקיפול המערך. רק לאחר 40 ניסיונות, בהם הלוחות התקפלו שוב ושוב בכיוונים לא רצויים, המערך קופל לכדי 40% מאורכו, ופונה מדרכו של המערך שעל P4. קורה P6 אמורה להיות מורכבת בסופה של קורה P5 בשלב מאוחר יותר.

היום השישי

במהלך חמש שעות של הליכת חלל, חיברו האסטרונאוטים מחדש את רשת החשמל של מחצית התחנה. ביום השמיני תחובר המחצית השנייה, וזאת כדי לנצל את המערך הסולרי שהורכב במשימה הקודמת, עם קורה P4. במהלך החיבור, אספקת החשמל למחצית התחנה נותקה. בנוסף, חובר מעגל של מוליכי אמוניה, המשמש לקירור מערכות החשמל.

 • ארבעה שקים עם כלים להליכות חלל עתידיות חוברו בסמוך ליציאת מנעל האוויר.
 • חלקים רגישים של הזרוע הרובוטית של התחנה כוסו בשמיכות תרמיות.
 • במהלך רוב הליכת החלל לא היו צילומי טלוויזיה של האסטרונאוטים. הם פעלו ליד אנטנת ה-Ku band, וקרינת השידור הייתה עלולה לפגוע בהם, ולכן המשדר כובה.

היום השביעי

היום הוקדש ברובו לבחינת מצב המערך הסולרי על קורה P6, שקיפולו הצליח במידה חלקית בלבד ביום החמישי. נעשה ניסיון נוסף אחד לקפל את המערך, שלא צלח. אם יוחלט על הליכת חלל רביעית כדי לקפל את המערך על ידי אסטרונאוט, היא תבוצע ביום שני (יום הטיסה התשיעי).

 • במהלך שיחת וידאו עם בני משפחת המלוכה השוודית, שבר כריסטר את שיא העולם בזריקת צלחת מעופפת (פריסבי), כאשר הצליח להחזיק אותה באוויר במשך 25 שניות, בהיעדר כוח משיכה.

היום השמיני

בהליכת חלל שנמשכה 7.5 שעות, סאני ויליאמס ובוב קורבים חיווטו מחדש את החצי השני של התחנה, והשלימו את העברת המתח מן הלוחות הסולריים של קורה P4. במשימה הבאה תועבר קורה P6, הנמצאת במיקום זמני, אל המשך קורה P5 (הנמצאת בהמשך קורה P4) שהורכבה במשימה זו.

משימתם השנייה של השניים הייתה לחבר מגן מפני שברים, שהובא במעבורת עבור מודול השירות, ולהרכיבו במיקום זמני על התחנה. לאחר שיחרורו מתא המטען של המעבורת, ויליאמס אחזה במתקן, בעודה מחוברת לזרוע הרובוטית של התחנה, והעבירה אותו אל מקומו החדש. כפתור נעילה של רצועת מצלמה שהייתה אתה כנראה נלחץ בטעות, והמצלמה השתחררה ואבדה בחלל.

המשימה השלישית הייתה להעביר מוט אחיזה מן המעבורת אל הצד החיצוני של התחנה. המוט ישמש צוותים עתידיים במשימות תחזוקה של התחנה.

מכיוון שהמשימות שתוכננו הסתיימו לפני הזמן, נשלח קורבים אל הלוח הסולרי הסורר, וניסה לשחרר את המיתרים המוליכים את הלוחות, כדי לאפשר את הקיפול של הלוחות. לאחר מספר דקות נשלחה ויליאמס להצטרף אליו. לאורך כל לוח סולרי יש שלושה מיתרים המחוברים בלולאות אל כל קפל שני בלוח, כדי להבטיח שהלוחות יתקפלו בכיוון הנכון. צוות הקרקע מעריך שחלק מהלולאות נתפסו על המיתרים, ומסיבה זו הלוחות אינם מתקפלים כנדרש. האסטטרונאוטים ניערו את בסיס הלוחות מספר פעמים, והצליחו לשחרר חלק מן הלולאות, אך חלק נשארו תפוסות. בסיום הפעולה התקפל המערך לכדי 65% מאורכו, לאחר ששישה שלבים נוספים קופלו. בסיום היום החליט צוות הקרקע לבצע הליכת חלל רביעית, ביום שני. דבר זה ידחה את הנחיתה ביום אחד.

היום התשיעי

היום החל לצלילי ואלס הדנובה הכחולה ליוהאן שטראוס, מזכרת מיום נישואיו של כריסטר פוגלסנג. יום זה הוקדש להעברת מעט יותר מ־2,300 ק"ג של ציוד ואספקה מן המעבורת אל תחנת החלל, וקרוב ל־1,700 ק"ג של ציוד וניסויים שהושלמו מן התחנה אל המעבורת, להחזרה אל כדור הארץ. במקביל, צוות הקרקע בדק את האפשרויות השונות לשיחרור הלוחות הסולריים, לקראת הליכת החלל שנוספה ליום העשירי.

היום העשירי

במהלך הליכת חלל שנמשכה שש שעות וחצי, כריסטר פוגלסנג ובוב קורבים הצליחו לקפל את המערך הסולרי שעל קורה P6 עד תומו. הקיפול נדרש למרות שבמצב הנוכחי התחנה יכלה לפעול, משום שבעתיד יהיה צורך לקפל את המערך (וכן את חציו השני, מצידה השני של הקורה) כדי להעבירו אל קצה קורה P5, ולא יהיה ניתן לעשות זאת כאשר המערך אינו מקופל. לצורך המשימה, הרכיבו האסטרונאוטים כלי עבודה מתוך כלים שהיו בתחנה, וכיסו אותם בסרט בידוד כדי לספק בידוד מפני המתח החשמלי הגבוה שהמערך מפיק. בעזרת הכלים שיחררו את המיתרים התפוסים שוב ושוב, כשבכל פעם קיפלו עוד שלב או שניים, עד שהלוחות הסולריים חזרו במלואם לתיבות האחסון שלהם.

 • קורבים קבע שיא עולמי חדש במהלך הליכת חלל זו, כאשר היה לאסטרונאוט הראשון שמבצע ארבע הליכות חלל במהלך טיסת מעבורת אחת. זוהי הליכת החלל השביעית בקריירה שלו, והיא מציבה אותו במקום ה-13 בעולם בזמן כולל של הליכת חלל.

היום האחד-עשר

תחנת החלל הבינלאומית כפי שהיא נראית מן המעבורת, בסיום STS-116. בחלק העליון של התחנה ניתן לראות את קורה P6, הממוקמת במיקום זמני, כאשר חצי מן המערך הסולרי שעליה מקופל. קורה זו תחובר אל קצה קורה P5, שהורכבה במשימה זו, בצד השמאלי של התחנה.


היום השנים-עשר

יום טיסה זה התמקד בסריקה של מערכת מגיני החום של המעבורת. סריקה זו הפכה לשיגרה לאחר אסון הקולומביה. בנוסף, שוגרו שני לוויינים זעירים. אחד מהם הוא פרויקט של תלמידים באקדמיה של הצי האמריקאי, והאחר הוא לוויין ניסויי הממומן על ידי מחלקת ההגנה, ונועד לבדוק טכנולוגיות לצילום חיצוני של רכבי חלל.

היום השלושה-עשר

שוגר לוויין זעיר שלישי, שמתוכנן למדוד את שדה הכבידה של כדור הארץ במסלול הקפה נמוך, כדי לשפר את המודלים האטמוספיריים הקיימים.

 • מומחי צילום שבדקו את צילומי מגן החום של המעבורת הגיעו למסקנה שלא נגרמו לו נזקים.
 • תחזית מזג אוויר לא מעודדת הן עבור מרכז החלל קנדי והן עבור בסיס חיל האוויר אדוארדס בקליפורניה גרמה לנאס"א לשקול להנחית את המעבורת בבסיס החלל בווייט סאנדס, ניו מקסיקו. עד כה רק משימה אחת נחתה במנחת זה, והחול והאבק גרמו להשבתת המעבורת לשנתיים. המעבורת תוכל להישאר במסלול לכל היותר עוד יום אחד, שלאחריו היא תונחת בכל תנאי מזג אוויר, אפילו במנחתי חירום מחוץ לארצות הברית.

היום הארבעה-עשר

בתום סיום קשירת כל המטען בתוך המעבורת, ולאחר דילוג על הזדמנות הנחיתה הראשונה עקב תנאי מזג אוויר גרועים, נחתה המעבורת במרכז החלל ע"ש קנדי בפלורידה בשעה 17:32 זמן חוף מזרח ארה״ב.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Astronaut cuts her hair in space for charity, באתר collectSPACE,‏ 19 בדצמבר 2006


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0