אביתר מתניה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אביתר מתניה
לידה 11 ביוני 1966 (גיל: 55)
כ"ג בסיוון תשכ"ו
ישראלישראל חיפה
תפקידים בשירות

ראש מערך הסייבר הלאומי

ראש מטה הסייבר הלאומי

אביתר מתניה (נולד ב-11 ביוני 1966) הקים וכיהן כראש מטה הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה, מינואר 2012[1] ומפברואר 2015 עד ינואר 2018 שימש כראש מערך הסייבר הלאומי, הכולל את הרשות הלאומית להגנת הסייבר ואת מטה הסייבר הלאומי.[2] מכהן כפרופסור בבית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים וכראש התוכנית ללימודי ביטחון וכחבר במרכז הבינתחומי למחקר סייבר ע"ש בלווטניק[3] באוניברסיטת תל אביב, וכן כפרופסור נלווה בבית הספר לממשל באוניברסיטת אוקספורד.[4]

מתניה מייעץ בתחום הסייבר למגזר הציבורי והפרטי בהיבטי הגנה, מדיניות, אסטרטגיה לאומית ובינלאומית.

ביוגרפיה

אביתר מתניה נולד בשנת 1966, בן לנעמי ואליהו מתניה. בהיותו בן 7 נהרג אחיו, אהוד, במלחמת יום הכיפורים, ולימים מתניה כתב על כך את הספר "בין כסה לצלמון - יומן כיפורים", שמספר על השכול מנקודת מבטו של ילד.[5] מתניה הוא בוגר בית הספר הריאלי העברי בחיפה בשנת 1984 (מחזור ס"ה).

מתניה הוא בוגר תוכנית תלפיות, בעל תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה מהאוניברסיטה העברית, תואר שני במתמטיקה מאוניברסיטת תל אביב על עבודת גמר שכותרתה "בחינת השפעת איכון זמן הגניבה על אסטרטגיות המפקח והמפעיל במשחקי פיקוח" (1996) ותואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית בתחום שיפוט וקבלת החלטות, על עבודה שכותרתה "תפישות של אי צדק ואפליה" (2008). שירת בצה"ל באגף המודיעין וסיים שירותו בדרגת סגן אלוף.

עמד כעשור בראש תחום תוכניות המצוינות הצבאיות-אקדמיות תלפיות ופסגות במפא"ת (המנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות) שבמשרד הביטחון. הוא ההוגה והיוזם של תוכנית חבצלות של אגף המודיעין ומיוזמי תוכנית נחשון ליצירת פוטנציאל לעתודה מובילה למדינת ישראל.

מתגורר ביישוב שוהם, נישא ב-1992 למאיה ולהם חמישה ילדים.

ראש מטה הסייבר הלאומי

בדצמבר 2011 מונה מתניה להקים את מטה הסייבר הלאומי ולשמש כראש המטה הראשון, והחל את תפקידו ב-1 בינואר 2012.

במסגרת עיסוקו כראש המטה היה ממונה על ייעוץ לממשלה בנושא מדיניות סייבר לאומית וקידום יישומה. בין היתר היה אמון על קידום התשתיות הלאומיות בתחום הסייבר, קידום הגנת הסייבר של מדינת ישראל, עידוד התעשייה, קידום מחקר ופיתוח בתחום הסייבר, גיבוש אסטרטגיה לפיתוח ההון האנושי בסייבר וקידום יישומה ועוד.

ראש מערך הסייבר הלאומי

בפברואר 2015 ממשלת ישראל החליטה על "קידום ההיערכות הלאומית להגנת מרחב הסייבר",[6] ואימצה את המלצתו של מתניה בדבר אסטרטגיית ההגנה הלאומית של מדינת ישראל והקמת גוף ייעודי להגנה על המגזר האזרחי במרחב הסייבר, הרשות הלאומית להגנת הסייבר. עם קבלת החלטת ממשלה זו, החל מתניה לשמש אף כראש מערך הסייבר הלאומי, הכולל את הרשות הלאומית להגנת הסייבר ואת מטה הסייבר הלאומי כשתי יחידות סמך עצמאיות במשרד ראש הממשלה.

בהמשך להמלצתו של מתניה, החליטה ממשלת ישראל בדצמבר 2017 על "איחוד יחידות מערך הסייבר הלאומי",[7] ולפיה אוחדו מטה הסייבר והרשות הלאומית להגנת הסייבר לכדי יחידת סמך אחת בשם מערך הסייבר הלאומי וחדלו להתקיים כיחידות נפרדות.

מתניה סיים את תפקידו בינואר 2018 והוחלף על ידי יגאל אונא כראש מערך הסייבר הלאומי[8]

פעילות אקדמית

שימש מרצה באוניברסיטה העברית בתחומי אסטרטגיה, פסיכולוגיה, קבלת החלטות וביטחון לאומי. לצד זאת שימש כעמית מטעם מפא"ת בסדנת תל אביב למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב וכן פרסם מגוון מאמרים בתחומי הביטחון הלאומי, המודיעין והסייבר.

מכהן כפרופסור בבית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים וכראש התוכנית ללימודי ביטחון וכחבר במרכז הבינתחומי למחקר סייבר ע"ש בלווטניק[3] באוניברסיטת תל אביב, וכן כפרופסור נלווה בבית הספר לממשל ע"ש בלווטניק באוניברסיטת אוקספורד.[4]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0