רבי אברהם יפה'ן

מתוך המכלול
(הופנה מהדף אברהם יפה'ן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אברהם יפה'ן
אברהם יפהן.JPG
לידה תרמ"ו
פטירה י"ד בניסן תש"ל
מקום קבורה הר המנוחות, ירושלים
מקום פעילות נובהרדוק, ביאליסטוק, ניו יורק וירושלים
השתייכות חרדי, ליטאי
תחומי עיסוק ראש ישיבת נובהרדוק

הרב אברהם יפה'ן (תרמ"ו, 1886י"ד בניסן תש"ל, 1970) היה ראש ישיבת נובהרדוק בנובהרדוק, ביאליסטוק, ניו יורק וירושלים. חתנו ומגדולי תלמידיו של הסבא מנובהרדוק

תולדותיו

נולד בשנת תרמ"ו (1886) לאשר צבי יפה'ן. למד בישיבות סלוצק וקוברין, וכן אצל הרב זלמן סנדר כהנא שפירא. בשנת תרס"ז (1907), בהיותו בן 20, עבר לנובהרדוק, שם התקרב ל"סבא מנובהרדוק", הרב יוסף יוזל הורוביץ. בשנת תרע"ג (1913) נישא לבתו של רבו "הסבא מנובהרדוק". בשנת תרע"ד (1914) נשלח על ידי חמיו לברנוביץ לייסד שם ישיבה בשיטת המוסר של נובהרדוק.

בי"ז בכסלו תר"פ (1919) נפטר חמיו והוא התמנה תחתיו כראש הישיבה המרכזי וכממשיכו בהנהגת שיטת המוסר של נובהרדוק. למרות האיסור שהטילו השלטונות הבולשביקים, המשיך ללמד תורה בתנאי מחתרת, ואף נאסר בשל כך למשך כחודש. בהתייעצות עם החפץ חיים הועברה הישיבה לביאליסטוק שבפולין. כמוה עשו גם שאר ישיבות נובהרדוק ברוסיה שהעבירו את פעילותן לערים שונות בפולין - מזריטש, ורשה ופינסק.

בשנת תרפ"ט (1929) ביקר בארץ ישראל וייסד ישיבה בתל אביב יחד עם עמיתו הרב הלל ויטקינד. במהלך ביקורו בארץ נפגש עם הרב יוסף חיים זוננפלד. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה העביר את הישיבה מביאליסטוק לווילנה[1], ומשם דרך סיביר לשנחאי שבסין. בסוף שנת תש"א (1941) הגיע לארצות הברית[2] וייסד בניו יורק את ישיבת "בית יוסף".

בשנת תשכ"ג (1963) העלה את עצמות חמיו "הסבא מנובהרדוק" לקבורה בהר המנוחות בירושלים. כעבור שנה, בשנת תשכ"ד (1964), עלה לישראל והתגורר בירושלים, שם ייסד מחדש את ישיבת "בית יוסף".

נפטר בליל י"ד בניסן תש"ל, ונקבר בהר המנוחות, סמוך לקבר חמיו. בשנת ה'תשל"ב יצא לאור לזכרו ספר "זכור לאברהם".

בנו היה הרב יעקב חיים יפה'ן, ראש ישיבת בית יוסף בניו יורק ומחבר ספר "נר משפט" על מסכת סנהדרין, ונכדו היה הרב אהרן יפה'ן, מראשי ישיבת חברון. חתנו היה הרב יהודה לייב נקריץ מישיבת נובהרדוק, שבתו שושנה נישאה לרב יחיאל יצחק פאר ראש ומייסד ישיבת "דרך איתן" על שם הרב יפה'ן.

מתלמידיו

ספריו

  • המוסר והדעת - שיחות מוסר
  • דרך איתן - שיעורים על מסכתות בבא מציעא חולין ופסחים.

לקריאה נוספת

  • דוד זריצקי, האי שופרא, נדפס בשנית בתוך ספרו: זכרונם לברכה: גאוני הדורות ואישי סגולה, עמ' 285–295

הערות שוליים

  1. גדולי התורה שנמלטו לווילנה, הצופה, 6 בדצמבר 1939
  2. הוא נסע באונייה היפנית האחרונה שיצאה לחופי ארצות הברית בטרם פרוץ מצב המלחמה בין ארצות הברית ליפן. יחד עמו נסעו בספינה זו: רבי משה מרדכי שקופ, רבי משה שצ'קס, רבי יחיאל מיכל פיינשטיין ואחרים.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0