רבי אברהם יפה'ן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אברהם יפה'ן
אברהם יפהן.JPG
לידה תרמ"ו
פטירה י"ד בניסן תש"ל (בגיל 84 בערך)
מקום קבורה הר המנוחות, ירושלים
מקום פעילות נובהרדוק, ביאליסטוק, ניו יורק וירושלים
השתייכות חרדי, ליטאי
תחומי עיסוק ראש ישיבת נובהרדוק
רבותיו רבי זלמן סנדר כהנא שפירא, רבי יוסף יוזל הורוביץ

הרב אברהם יפה'ן (תרמ"ו, 1886י"ד בניסן תש"ל, 1970) היה ראש ישיבת נובהרדוק בנובהרדוק, ביאליסטוק, ניו יורק וירושלים. חתנו ומגדולי תלמידיו של הסבא מנובהרדוק

תולדותיו

נולד בשנת תרמ"ו (1886) לאשר צבי יפה'ן. למד בישיבות סלוצק וקוברין, וכן אצל רבי זלמן סנדר כהנא שפירא. בשנת תרס"ז (1907), בהיותו בן 20, עבר לנובהרדוק, שם התקרב ל"סבא מנובהרדוק", רבי יוסף יוזל הורוביץ. בשנת תרע"ג (1913) נישא לבתו של רבו "הסבא מנובהרדוק". בשנת תרע"ד (1914) נשלח על ידי חמיו לברנוביץ לייסד שם ישיבה בשיטת המוסר של נובהרדוק.

בי"ז בכסלו תר"פ (1919) נפטר חמיו והוא התמנה תחתיו כראש הישיבה המרכזי וכממשיכו בהנהגת שיטת המוסר של נובהרדוק. למרות האיסור שהטילו השלטונות הבולשביקים, המשיך ללמד תורה בתנאי מחתרת, ואף נאסר בשל כך למשך כחודש. בהתייעצות עם החפץ חיים הועברה הישיבה לביאליסטוק שבפולין. כמוה עשו גם שאר ישיבות נובהרדוק ברוסיה שהעבירו את פעילותן לערים שונות בפולין - מזריטש, ורשה ופינסק.

בשנת תרפ"ט (1929) ביקר בארץ ישראל וייסד ישיבה בתל אביב יחד עם עמיתו רבי הלל ויטקינד. במהלך ביקורו בארץ נפגש עם רבי יוסף חיים זוננפלד. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה העביר את הישיבה מביאליסטוק לווילנה[1], ומשם דרך סיביר לשנחאי שבסין. בסוף שנת תש"א (1941) הגיע לארצות הברית[2] וייסד בניו יורק את ישיבת "בית יוסף".

בשנת תשכ"ג (1963) העלה את עצמות חמיו "הסבא מנובהרדוק" לקבורה בהר המנוחות בירושלים. כעבור שנה, בשנת תשכ"ד (1964), עלה לישראל והתגורר בירושלים, שם ייסד מחדש את ישיבת "בית יוסף".

נפטר בליל י"ד בניסן תש"ל, ונקבר בהר המנוחות, סמוך לקבר חמיו. בשנת ה'תשל"ב יצא לאור לזכרו ספר "זכור לאברהם".

צאצאיו

מתלמידיו

ספריו

  • המוסר והדעת - שיחות מוסר
  • דרך איתן - שיעורים על מסכתות בבא מציעא חולין ופסחים.

לקריאה נוספת

  • דוד זריצקי, האי שופרא, נדפס בשנית בתוך ספרו: זכרונם לברכה: גאוני הדורות ואישי סגולה, עמ' 285–295

הערות שוליים

  1. ^ גדולי התורה שנמלטו לווילנה, הצופה, 6 בדצמבר 1939
  2. ^ הוא נסע באונייה היפנית האחרונה שיצאה לחופי ארצות הברית בטרם פרוץ מצב המלחמה בין ארצות הברית ליפן. יחד עמו נסעו בספינה זו: רבי משה מרדכי שקופ, רבי משה שצקס, רבי יחיאל מיכל פיינשטיין ואחרים.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0