אדוארד סמית-סטנלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדוארד סמית-סטנלי
Edward Smith-Stanley
Edward Smith-Stanley, 14th Earl of Derby (cropped).jpg
אדוארד סמית-סטנלי
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
לידה לנקשייר, אנגליה
בת זוג אמה
ראש ממשלת בריטניה ה-26 (כהונה ראשונה)
תקופת כהונה 23 בפברואר 1852 - 19 בדצמבר 1852 (43 שבועות)
מונרך בתקופה ויקטוריה
הקודם בתפקיד ג'ון ראסל, רוזן ראסל הראשון
הבא בתפקיד ג'ורג' המילטון-גורדון
ראש ממשלת בריטניה ה-26 (כהונה שנייה)
תקופת כהונה 20 בפברואר 1858 - 11 ביוני 1859 (שנה ו-15 שבועות)
מונרך בתקופה ויקטוריה
הקודם בתפקיד הנרי טמפל
הבא בתפקיד הנרי טמפל
ראש ממשלת בריטניה ה-26 (כהונה שלישית)
תקופת כהונה 28 ביוני 1866 - 27 בפברואר 1868 (שנה ו-34 שבועות)
מונרך בתקופה ויקטוריה
הקודם בתפקיד ג'ון ראסל, רוזן ראסל הראשון
הבא בתפקיד בנג'מין ד'יזראלי

אדוארד סמית-סטנלי, רוזן דרבי (29 במרץ 1799 - 23 באוקטובר 1869) היה פוליטיקאי בריטי, שכיהן שלוש פעמים כראש ממשלת בריטניה[1], וכן היה מנהיג המפלגה השמרנית במשך התקופה הארוכה ביותר עד כה. עם זאת כהונתו כראש ממשלה בפועל הייתה קצרה יחסית, כשבמצטבר כיהן כראש ממשלה במשך 3 שנים ו-280 יום.

חיים פרטיים

סטנלי נולד למשפחת אצולה עשירה ומבוססת מלנקשייר, למד באיטון קולג' ולאחר-מכן בכרייסטצ'רץ' שבאוניברסיטת אוקספורד. במאי 1825 הוא נישא לאמה קרוליין, להם נולדו שלושה ילדים: אדוארד[2], פרדריק, ואמה שרלוט.

קריירה פוליטית

תחת ממשל גריי מונה סטנלי לתפקיד המזכיר הראשי לאירלנד. הוא מונה ב-1831, וחודשים ספורים לאחר מכן ניסח את "מכתב סטנלי", המגדיר את מבנה מערכת החינוך באירלנד. אירלנד המפולגת בין הנצרות הקתולית והפרוטסטנטית הצריכה פתרון מיוחד למערכת החינוך, אותו קבע סטנלי במכתבו זה. שיטה זו נשארה, בעיקרה, תקפה עד לימינו למערכת החינוך היסודי באירלנד.

באפריל 1833 קודם סטנלי לתפקיד בכיר יותר: מזכיר המלחמה והקולוניות. הוא החזיק בתפקידו עד להחלפת גריי במלבורן. עקב מחלוקת פנימית בתוך המפלגה הוויגית, איגד סטנלי קבוצת פוליטיקאים בכירים מתוך המפלגה, שנקראה מאוחר יותר בשם "Derby Dilly". עם הזמן התאחדה הקבוצה עם המפלגה השמרנית.

סטנלי חזר לתפקידו כמזכיר הקולניות תחת ממשל פיל השני, בין השנים 1841 - 1845 (אז הוחלף בידי ויליאם גלאדסטון). הוא פרש מתפקידו עקב אי-הסכמתו עם ביטול חוקי הדגן על ידי ראש ממשלתו.

קדנציה ראשונה
פברואר-דצמבר 1852

לאחר התפרקות ממשלת ראסל הראשונה, הוטלה על סטנלי (שבינתיים ירש את תואר האצולה של אביו) הרכבת הממשלה. מרבית השרים שמינה סטנלי היו צעירים וכיהנו לראשונה בתפקיד, רק שלושה מבין השרים כיהנו קודם לכן בתפקיד (בין השאר כיהן בנג'מין ד'יזראלי הצעיר לראשונה בממשלה זו כשר אוצר). כששמע הדוכס מוולינגטון את שמות השרים מוקראים בקול, לא הכיר את שמות השרים ובכל פעם שאל: "מי?, מי?", כך נדבק לממשלה זו הכינוי ה-"Who? Who? Ministry".

ממשל זה לא שרד, וכאשר הגיש ד'יזראלי את תקציב הממשלה לשנת 1853, נדחה התקציב והממשלה התפרקה.

קדנציה שנייה
20 פברואר 1858 – יוני 1859

ממשלתו השנייה של סטנלי, שהוקמה לאחר התפרקות ממשלת הנרי טמפל, הייתה אף היא קצרת ימים. בין השאר ניתן למנות את העברת השליטה על הודו מידיה של חברת הודו המזרחית הבריטית אל הממלכה עצמה, לאחר פרוץ המרד ההודי הגדול.

קדנציה שלישית
יוני 1866 – פברואר 1868

הקדנציה השלישית של סטנלי, נודעה בין השאר בזכות הרפורמה בזכות הבחירה, שאפשרה לרבים מאזרחי הממלכה המאוחדת להצביע לראשונה בהיסטוריה. ב-1868 פרש סטנלי מן החיים הפוליטיים, ובנג'מין ד'יזראלי, שהיה דמות בולטת לאורך כל השנים בממשלותיו של סטנלי, החליף אותו בתפקיד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. רק שלושה ראשי-ממשלה בבריטניה כיהנו יותר משלוש קדנציות: ויליאם גלאדסטון, רוברט ססיל וסטנלי בולדווין
  2. כמקובל, הבן הבכור נושא את שם אביו. כך יוצא שאדוארד זה היה הדור ה-15 הנושא שם זה במשפחת סטנלי.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0