אוניברסיטת ג'ורג'טאון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אוניברסיטת ג'ורג'טאון
חותם האוניברסיטה
Georgetown Riverview.jpg
הקמפוס הראשי של אוניברסיטת ג'ורג'טאון, הבנוי על גדות נהר הפוטומק
אוניברסיטה פרטית, ישועית
מוטו "Utraque Unum" (דואליות וייחודיות)
תאריך ייסוד 1789
בעלי תפקידים
נשיא ג'ון דגיוייה
סגל 1,515
תלמידים
סטודנטים לתואר ראשון 6,719
סטודנטים לתארים מתקדמים 6,933
שונות
הון עצמי 741 מיליון דולר
מיקום וושינגטון די סי, ארצות הברית
www.georgetown.edu

אוניברסיטת ג'ורג'טאוןאנגלית: Georgetown University) היא מוסד אקדמי אמריקאי השוכן בג'ורג'טאון שבוושינגטון די. סי.. האוניברסיטה נוסדה בשנת 1789 על ידי הכומר ג'ון קרול, שמונה לאחראי על המיסיון האמריקאי על ידי האפיפיור בשנת 1784. קרול ראה צורך בחינוך בקרב האוכלוסייה ובשנת 1786 הגיש הצעות ותוכניות להקמת מכללה. בשנת 1788 הוקם הבניין הראשון של המכללה ונקרא על שמו של קרול אך כאשר הוקם בניין חדש בשנת 1795 שינה בניין קרול את שמו לבניין הדרומי ואילו הבניין החדש נקרא הבניין הצפוני. הסטודנט הראשון במכללה ויליאם גאסטון נבחר לקונגרס בשנת 1813 ובשנת 1814 הוביל מהלך להכרה רשמית של ארצות הברית במוסד ובזכותו להעניק תארים אקדמאיים.

הקמת פקולטות נוספות

  • בשנת 1850 החלה לפעול בבניין בצפון מערב וושינגטון הפקולטה לרפואה זאת בעקבות פניית ארבעה רופאים לנשיא האוניברסיטה ג'יימס ריידר. רופאים אלה היו המרצים הראשונים בפקולטה. בשנת 1898 הוקם בית חולים באוניברסיטה שהאחיות בו היו נזירות ממסדר סיינט פרנסיס כמו כן סיפחה האוניברסיטה את מכללת רפואת השיניים של וושינגטון בשנת 1901 ובשנת 1903 הקימה בית ספר לאחיות על מנת לספק אחיות לבית החולים שהתרחב והיה מעבר ליכולת הנזירות לנהלו. בשנת 1930 עקרו הפקולטה לרפואה והפקולטה לרפואת שיניים לתוך הקמפוס. (הפקולטה לרפואת שיניים נסגרה בשנת 1990 מפאת חוסר ביקוש)
  • בשנת 1870 החלה לפעול הפקולטה למשפטים.
  • בשנת 1919 הוקם בית הספר ליחסים בינלאומיים בעקבות הלקחים שנלמדו ממלחמת העולם הראשונה
  • בית ספר לשפות ובית ספר למנהל עסקים הוקמו בשנת 1949 ו־1957 בהתאמה זאת כחלק מהתפתחות המסחר והעסקים הבין-מדיניים.

קבלת מעמד אוניברסיטה

האב פטריק הילי כיהן כנשיא המכללה משנת 1874 עד שנת 1882 ולזכותו נזקפת קבלת מעמד אוניברסיטה לאחר ששיפר את לימודי המדעים במוסד ואף בנה בניין חדש ובו מעבדות, ספרייה, כיתות לימוד ומעונות. בניין זה נקרא על שמו.

אירועים היסטוריים והשפעתם על האוניברסיטה

  • בעת מלחמת האזרחים הייתה המכללה שייכת לדרום ו־925 מתוך 1141 סטודנטים לחמו בצבא הדרום. במאי 1861 נכבש הקמפוס על ידי צבא הצפון ולאחר מכן הוסבה האוניברסיטה לבית חולים צבאי עד פברואר 1863. עם תום המלחמה הפכו הצבעים אפור וכחול לצבעיה הרשמיים של המכללה כסמל לאיחוד הצפון והדרום.
  • מלחמת העולם הראשונה חשפה מחסור במוסדות שילמדו דיפלומטיה. עוד במהלך המלחמה ניצלו נשיא האוניברסיטה ג'ון קרידין ואדמונד וולש את ההזדמנות ועמלו על הקמת בית ספר שילמד תחומים אלה אך בית הספר ליחסים בינלאומיים הוקם רק לאחר המלחמה ב־1919.
  • בשנות ה־20 וה־30 של המאה ה־20 נבנו מתקנים חדשים לאוניברסיטה. הבנייה נמשכה חרף המשבר הכלכלי שלא פגע באוניברסיטה קשות בזכות החלטות פיננסיות נבונות.
  • מלחמת העולם השנייה השפיעה רבות על האוניברסיטה. רצונם העז של רבים מצעירי ארצות הברית להתגייס לצבא גרם לירידה ניכרת בהרשמת סטודנטים על אף פתיחת מסלול מקוצר שאיפשר לסטודנטים להשלים מסלול של 4 שנים בשנתיים וחצי. עם זאת בשנת 1943 בחר הצבא באוניברסיטה (יחד עם כמה מוסדות לימוד נוספים) לאירוח תוכניות אימון מיוחדות לאנשי צבא, כך שיותר מ־75% מהסטודנטים בשנה זו ובבאה אחריה היו אנשי צבא. לאחר המלחמה ניצלו רבים מהמשוחררים את מענקי השחרור להשכלה גבוהה, מבנים ארעיים הוכשרו ללימודים ומגורי סטודנטים; ולאחר מכן הוקמו מבנים חדשים רבים. בין השנים 1952 ל־1964 עברה האוניברסיטה "מתיחת פנים" שכללה רפורמות כלכליות והצבת סטנדרטים מקצועיים. כמו כן, משנת 1960 החלה האוניברסיטה לרשום נשים ללימודים.
  • שנות השמונים של המאה ה-20 היו תקופה של צמיחה ושגשוג באוניברסיטה שהתרחבה שוב ומעמדה האקדמי נסק. בשנת 1988 לאחר חגיגות ה־200 שנמשכו שנה שלמה העביר נשיא האוניברסיטה טימותי הילי את השרביט לליאו דונובן שכיהן בתפקיד עד שהוחלף על ידי ג'ון דג'ויה שהוא הנשיא כיום.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0