איש האלוקים מיהודה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אִישׁ האֱלֹקִים מִיהוּדָה הוא נביא, אשר ניבא לירבעם בן נבט על הרס המזבח אשר בנה ירבעם בבית אל. סיפורו מופיע בספר מלכים א.[1] לפרוש רש"י היה זה עידו הנביא.

מעשי איש האלקים

ההתנבאות והמופת

לאחר עליית ירבעם בן נבט לשלטון בממלכת ישראל והקמת המזבחות בדן ובבית אל, הגיע איש האלקים מיהודה והתנבא בזמן שירבעם עומד על המזבח. איש האלקים הודיע שעתיד לבוא מלך מבית דוד בשם יאשיהו והוא יזבח על המזבח "אֶת כֹּהֲנֵי הַבָּמוֹת הַמַּקְטִרִים עָלֶיךָ וְעַצְמוֹת אָדָם יִשְׁרְפוּ עָלֶיךָ".[2] על מנת להוכיח את דבריו עשה איש האלקים מופת שבו נקרע המזבח והדשן נשפך.

ירבעם שרצה לעצור את איש האלקים הושיט את ידו מעבר למזבח אך ידו "יבשה". לאחר שביקש מאיש האלקים להתפלל בעדו, ותפילתו התקבלה הזמין ירבעם את האיש לבוא אל ביתו ולסעוד איתו אך האיש סירב בטענה שהשם אסר עליו לאכול לחם ולשתות מים בבית אל, וכן אסר עליו לשוב למקומו באותה הדרך שהלך בה.

הנביא מבית אל

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – איש האלוקים מיהודה והנביא מבית אל

הנביא מבית אל שכנע את איש האלקים לעבור על דברי אלקים בטענה שגם הוא נביא ומלאך אמר לו שיאכל אצלו לחם. הנביא הזקן גרם לאיש האלקים לשוב מן הדרך שהלך בה בניגוד למצוות ה' עליו, וכן לאכול לחם ולשתות מים בבית אל. לאחר שסיימו את הסעודה, התנבא איש האלקים שבגלל הפרת הציווי האלוקי "לא תבא נבלתך אל קבר אבותיך".

איש האלקים נהרג בידי אריה ש"שבר" אותו אבל לא אכלו ולא את החמור שאיתו. והנביא הזקן מבית אל ששמע שיש הרוג שלידו עומד אריה שלא נוגע בגופה ובחמור שלידה הבין שמדובר שאיש האלקים וקבר אותו בקברו הפרטי וציווה על בניו, שבמותו יניחו את עצמותיו בסמוך לעצמות איש האלקים.

הערות שוליים

Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0