אמי"ר (מבחן)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אמי"ר או אמיר"ם הם שמות של מבחן מיון באנגלית, אשר באמצעותו יכולים מוסדות לימוד להשכלה גבוהה בישראל להעריך את רמת הידע של מועמד בשפה האנגלית. מעל תוצאה מסוימת בבחינה, מקנה לנבחן פטור מלימודי קורסים באנגלית. הבחינה נבנית ונערכת במסגרת המרכז הארצי לבחינות והערכה.

שם המבחן מבוסס על ראשי תיבות שמבטאים את מטרת המבחן, "אנגלית מיון לרמות".

הגרסה שבכתב נערכת ב-5 מועדים בכל שנה, כאשר אין הגבלה על מספר הפעמים בהן ניתן להיבחן בה. תוקף הציון המתקבל בבחינה הוא לרוב 5 שנים.

הגרסה הממוחשבת של המבחן נקראת אמיר"ם אשר שונה מעט מהגרסה שבכתב. היא נערכת בכל מוסד לימודים עצמאית ובנפרד ממוסדות אחרים, כל שבועיים או שלושה, כאשר קיימת הגבלה של חודש לפחות בין מועד ממחושב אחד למשנהו. הציון בגרסה הממוחשבת תקף רק באותו מוסד בו התקיימה הבחינה ולא יהיה רלוונטי למוסדות אחרים. המשמעות שאם מועמד ירצה לעבור ממוסד הלימוד שבו נבחן במסגרת הגרסה הממוחשבת, יידרש לעבור מבחן בגרסה שבכתב או לחלופין לעבור מחדש גרסה ממוחשבת במוסד החדש.

מבנה בחינת אמי"ר (הגרסה שבכתב)

הבחינה מורכבת מ-3 פרקים. הזמן המוקצב לכל פרק הוא 25 דקות, כך שמשך הבחינה כולה הוא 75 דקות. כל פרק מכיל 29 שאלות, והוא מחולק ל-3 חלקים, בדומה לפרק אנגלית בבחינה הפסיכומטרית:

  1. שאלות השלמת משפטים: היכולת להבין וליישם אוצר מילים בתוך הקשר נתון.
  2. שאלות ניסוח מחדש: זיהוי משפטים מורכבים המנוסחים במילים אחרות.
  3. שאלות הבנת הנקרא: הבנה של קטעים קצרים, שנמדדת בהתאם למענה על מספר שאלות בנוגע לכל קטע.

הציון בבחינה מורכב ממספר התשובות הנכונות שענה בסך הכל הנבחן.

מבנה בחינת אמיר"ם (הגרסה הממוחשבת)

הבחינה מורכבת מ-3 פרקים של הגרסה שבכתב (השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא), אולם, סדר הופעת הפרקים שונה ולא אחיד ובנוסף, בגרסה זו יש כמעט זמן כפול לנבחן בכל שאלה, מה שנותן לנבחן יותר זמן לעכל את השאלה והתשובות המוצעות. בחינת אמיר"ם מתקיימת מול מחשב והיא בחינה אדפטיבית, כלומר, בחינה שמתאימה את עצמה לנבחן בהתאם לתשובה נכונה או שגויה ברמות קושי שונות. בניגוד לגרסה בכתב, גרסה זו תקבע את הציון בהתאם לרמה הסופית שהגיע אליה הנבחן בסיום כשעת בחינה. במהלך הבחינה, אם הנבחן ענה על שאלה בדרגת קושי קשה מאד לא נכון, השאלה הבאה תהיה ברמה קלה יותר וציון הנבחן יורד בהתאם. בסיום הבחינה, הרמה הסופית שהגיע אליה הנבחן היא הציון של הבחינה.

הציון בבחינה

הציון במבחן אמי"ר נע בין 150 ל-250. ציון של 234 ומעלה מקנה לנבחן פטור מלימוד קורסים באנגלית. נבחן שיקבל במבחן אמי"ר ציון נמוך מהציון שקיבל בחלק האנגלית בבחינה הפסיכומטרית לא ייפגע מכך, שכן בעת ההרשמה למוסד האקדמי הציון הגבוה מביניהם הוא זה שייחשב. כמו כן, נבחן שניגש למבחן אמי"ר מספר פעמים, הציון שייחשב לצורך קביעת הרמה באנגלית הוא הגבוה מביניהם.

בגרסה הממוחשבת הציונים נעים בין 50 ל-150, מקביל לגרסה שבכתב, אך הציונים תקפים רק באותו מוסד בו התקיימה הבחינה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Nuvola apps bookcase.png ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.