אמנחותפ הראשון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פסלון של אמנחותפ הראשון, מוזיאון הלובר בפריז
אמנחותפ בכתב חרטומים
imn
n
Htp

אמנחותפ הראשון (לעיתים נקרא גם אמנאופיס שמשמעותו היא "אמון המרוצה") היה הפרעה השני בשושלת ה-18 של מצרים העתיקה. תקופת מלכותו מתוארכת לשנים 1546 – 1526 לפנה"ס על פי הכרונולוגיה התיכונה. תקופת מלכותו הייתה בתחילתה של תקופת הממלכה החדשה שהייתה תקופת האימפריה.

אמנחותפ הראשון היה בנו של יעחמס הראשון מייסד השושלת ה-18, וכן של יעחמס-נפרטרי שהייתה גם אחותו של אביו. לאמנחותפ היו לפחות שני אחים בוגרים יותר, ולכן לא היה צפוי שהוא יירש את המלוכה. אבל בעקבות מותם של אחיו הוא מונה יורש העצר. אמנחותפ שלט במצרים 21 שנים.

תקופת שלטונו מתועדת מעט מאד. אמנחותפ ירש את הממלכה הרחבה שהקים אביו בעקבות כיבושיו הצבאיים. הוא שמר והחזיק באזורים שנכבשו בכנען ובנוביה ובאזור הדלתה של מצרים. אמנחותפ ניהל מלחמות כנגד ממלכת מיתני החורית על שליטה בכנען ובצפון סוריה.

אמנחותפ המשיך לבנות מקדשים במצרים העליונה ויצר מהפכה בעיצוב מקדשי המתים בכך שהפריד את קומפלקס הקבר שלו מהמקדש. מגמה זו המשיכה גם לאחר מותו. לאחר מותו הוא הפך להיות האליל הפטרון של היישוב בדיר אל-מדינה ששימש כעיר האומנים שעבדו על הקברים בעמק המלכים.

אמנחותפ עלה לשלטון כנראה בגיל צעיר. אמו שימשה כעוצרת לפחות לזמן קצר. עדות לכך משמשת הייחוס שניתן לה יחד עם אמנחותפ בפתיחת כפר האומנים. אמנחותפ נישא לאחותו יעחמס-מריטמון והיא שימשה כאשה העיקרית. יורשו היה תחותמס הראשון שהיה כנראה בנה של פילגש.

לפניו:
יעחמס הראשון
אחריו:
תחותמס הראשון

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמנחותפ הראשון בוויקישיתוף
P history.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.