אמפולה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אמפולה. הקו הכחול מציין את אזור השבירה

אמפולהלטינית ampulla צורת הקטנה של ἀμφορεύς (אמפורה מיוונית)) היא שפופרת זכוכית אטומה המכילה בתוכה כמות קטנה של חומר שיש לשומרו ממגע עם אוויר. הוצאת החומר נעשית על ידי שבירת ראש האמפולה.

היסטוריית השם

ברומא העתיקה הכלי עם השם הזה היה מחרסית, זכוכית או מתכת בדרך כלל עם גוף רחב, צוואר דק ושתי ידיות ושימש לשמירת נוזלים. בכנסייה שימשו אמפולות לשימור דגימה קטנה של דם של אדם שמת, במיוחד של קדושים נוצרים, מור או לנוזלים שנחשבו לקדושים (מים קדושים וכו') [1].

מגוון של אמפולות עתיקות מוצגות במוזיאון הוותיקן.

בתקופת המנדט הבריטי שימשו אמפולות את לוחמי המחתרות כמרעומים לפצצות. במאה ה-21 אמפולות משמשות בעיקר עבור תרופות וכימיקלים טהורים שיש לשומרם ממגע עם אוויר. אמפולה שבורה לא ניתנת לתיקון, ולעיתים היא משמשת ראייה משפטית לכך שהאמפולה נפתחה.

אופן התפעול

האמפולה מורכבת מחלק תחתון המכיל בתוכו את החומר וראש דק יותר. בין הראש לחלק התחתון יש אזור חלש הנשבר בקלות עם הפעלת לחץ. בזמן השבירה האזור צריך להימצא כלפי מעלה. יש שיטות שונות ליצירת האזור החלש. באחת השיטות מוכנס חומר צבעוני, לרוב כחול, לתוך הזכוכית באופן המחליש אותה ומקל על שבירת האמפולה בעת הצורך. אם אמפולה אינה מכילה את האזור בערכה תהיה סכין מיוחדת.

קישורים חיצוניים

Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.