אנדרואיד לוליפופ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Android 5.0 Lollipop
Android logo (2014).svg
Android L Develpment Preview.png
צילום מסך מאנדרואיד "לוליפופ"
מפתח גוגל
משפחה Android
גרסה אחרונה 5.1.1
אתר אינטרנט www.android.com
הפסל של אנדרואיד לוליפופ

אנדרואיד לוליפופאנגלית: Android 5.0 Lollipop) הוא עדכון של מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל שהוכרז ב-25 ביוני 2014 במהלך Google I/O. לאחר ההכרזה יצאה גרסת בטא עבור מכשירי ה-Nexus 5 וה-Nexus 7 2013. הגרסה הרישמית והסופית, 5.0, הושקה ב-14 באוקטובר 2014. מערכת ההפעלה זמינה להורדה החל מנובמבר 2014 למספר מכשירים מסדרת נקסוס. הגרסה היא הממשיכה של אנדרואיד קיטקט והגרסה הבאה אחריה היא אנדרואיד מרשמלו.

השינויים הבולטים ביותר באנדרואיד לוליפופ הם: שפת עיצוב חדשה הקרויה בשם: "שפת חומר" או "עיצוב חומר" (באנגלית: "Material Design"), ושיפורים לממשק ההתראות המאפשר לגשת אליהם ממסך הנעילה, כמו גם התראות "צפות" ביישומים המשתמשים במסך מלא. הגרסה החדשה כוללת גם שיפור בחיי הסוללה, שפת תכנות חדשה, תמיכה במעבדים מסוג 64 סיביות, ועוד.

פיתוח

אנדרואיד 5.0 הוכרז לראשונה באירוע ה-Keynote במהלך כנס המפתחים Google I/O 2014, בתאריך ה-25 ביוני 2014. לצד אנדרואיד לוליפופ הוכרזו גם Android Auto, Android TV וכמו גם הדגמות עם Android והכרזה על השעון החכם ה-Gear Live מתוצרת סמסונג. חלק מהאירוע ה-Keynote הוקדש לשפת עיצוב חדשה הקרויה בשם "עיצוב חומר" (באנגלית: "Material Design"). שפת העיצוב החדשה כוללת התייחסות רבה לכרטיסים, שנראו לראשונה בשירות ה-Google Now (שנכלל באנדרואיד מגרסת 4.1 "ג'לי בין"), עם עיצוב נקי חדש הכולל שימוש רב יותר באנימציות והצללות. שפת העיצוב החדשה תיכלל ב-אנדרואיד לוליפופ, כמו גם בשירותים אחרים של גוגל, כמו דפדפן ה-Chrome, או מערכת ההפעלה למחשבים ניידים Chrome OS.

מגוגל נאמר ש"שפת העיצוב החדשה קיבלה השראה מנייר ודיו. אך בניגוד לנייר פיזי החומר הזה יכול להשתנות והוא דינאמי לחלוטין ומתאים את עצמו לכל מצב".

תכונות

אנדרואיד לוליפופ כוללת עיצוב חדש לממשק ההודעות וההתראות. התראות בודדות מוצגות כעת בכרטיסים, כחלק משפת העיצוב החדשה, והתראות מרובות של יישום אחד יכולות להיות מכווצות בהתראה אחת בלבד. התראות מוצגות כעת במסך הנעילה כמו כרטיסים. ישנה גם תכונה חדשה של "נא לא להפריע". תפריט היישומים הפועלים החדש כולל עיצוב חדש לכרטיסי היישומים האחרונים, אנימציות חדשות, ותכונה חדשה, שמאפשרת כרגע לראות את הקישורים בכרטיסים של דפדפן ה-Chrome.

הגרסה החדשה כוללת גם אפשרות להתראות "צפות" במסך מלא. לדוגמה: כאשר משחק מופעל במסך מלא במכשיר, התראה על שיחה תיראה ככרטיס בקצה העליון של המסך, שבה יהיה ניתן לבחור אם לענות או לנתק. הגרסה החדשה כוללת גם שיפור בחיי סוללה. בנוסף, יש גם מצב "חיסכון בסוללה" חדש. גם האבטחה שופרה, ובגרסה זו ישנה אפשרות שבזמן שהטלפון קרוב למחשב, ניתן יהיה להיכנס למכשיר ללא סיסמה, אך כאשר הטלפון רחוק מהמחשב דרושה סיסמה על מנת להיכנס למכשיר.

מועד ההוצאה

גרסה למפתחים שוחררה עבור מכשיר ה-Nexus 5 וה-Nexus 7 2013 ביוני 26, 2014. הגרסה החלה להופיע ב-OTA (עדכון גרסה דרך המכשיר עצמו) ב-12 בנובמבר 2014. הסמארטפון נקסוס 6 והטאבלט נקסוס 9 היו המכשירים הראשונים שיצאו עם גרסה זו. HTC התחייבה לעדכן את ה-HTC One M8 תוך 90 יום מההכרזה. מוטורולה הודיעה שתעדכן את מכשיר המוטו X בשתי גרסאותיו, מוטו G בשתי גרסאותיו, מוטו E, הדרואיד מיני, והדרואיד אולטרה ודרואיד מקס.

בכיר ב-LG ציין שמכשיר ה-LG G3 יעודכן עד סוף השנה, ולפי הערכות איתו יעודכנו סדרת ה-G3 המורחבת, מכשיר הדור הקודם LG G2, וסדרת L האחרונה.

סוני הכריזה שהעדכון יגיע בראש ובראשונה למכשירי הדור האחרון: Xperia Z3, Xperia Z3 V וכן ל-Xperia Z3 Compact המוקטן. בנוסף, היא תגיע גם ל-Xperia Z הראשון, ושאר דגמיו השונים – ZL, ZR, Z Ultra והטאבלט Z. גם ה-Z1 יקבל את העדכון כולל גרסת ה-Compact וכן Z2 ו-Z2 Tablet.

עיצוב ומראה

החל מגרסה 5.0.0 קיים עיצוב חדש לדף הבית ואייקונים חדשים וניתן להגדיר לכל יישום עוצמת שמע משלו ותעדוף תצוגה.

קישורים חיצוניים