גרסת בטא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בטאאנגלית: Beta) הוא כינוי לאחת מגרסאותיו של מוצר תוכנה הנמצא בפיתוח. הגרסה נקראת כך על פי האות השנייה באלפאבית היווני. בטא היא הגרסה שלאחר שיפור אב טיפוס בעקבות סדרת ניסויי פיילוט, אך בשלה דיה להפצה לבודקים חיצוניים (אלו נקראים בודקי-בטא; באנגלית: beta testers).

מקור השם הוא במחזור החיים של פיתוח תוכנה: בשלב בדיקות התוכנה נערכות הבדיקות הראשוניות על גרסה ראשונה שנקראת "גרסת אלפא"; בדיקות אלו מבוצעות על ידי קבוצת המפתחים או קבוצת הבדיקות של הארגון. לאחר שלב זה (אך בטרם הפצת גרסה סופית ורשמית), מפיצים גרסת בטא אל קבוצת משתמשים גדולה (לרוב מחוץ לשורות הארגון) לשם בחינת התוכנה "בתנאי אמת". לאחר תיקון התקלות המתגלות בבדיקת הבטא, מופצת גרסה סופית (לרוב מסומנת כגרסה 1.0 – הגרסה הרשמית הראשונה של התוכנה).

בגרסת בטא בדרך כלל כל מאפייני התוכנה כבר פותחו (Feature Complete) אך עדיין קיימים מספר באגים הידועים למפתחים. הגדרת השם בטא, בא להדגיש כי אף על פי שהגרסה יצאה לקהל רחב, יש לדעת כי עדיין אינה מושלמת ועל המשתמשים לקחת זאת בחשבון. גרסת הבטא עלולה לסבול מבעיות של מהירות ביצועים, אובדן מידע ותוכן ואף קריסות. משתמשי גרסת הבטא משמשים, הלכה למעשה, כבודקי תוכנה ״על רטוב״ והם מעודדים על ידי המפתחים לדווח על תקלות, כדי שיתוקנו לקראת שחרור הגרסה הרשמית.

לגרסת בטא אין אורך חיים מוגדר - תוכנה יכולה להישאר בשלב הבטא מספר שנים, כאשר היא משמשת כבסיס ואליה מתווספות תכונות חדשות ושיפורים נעשים בה על בסיס קבוע, ללא הוצאה של גרסה סופית רשמית.

בודקי בטא הם לקוחות אמיתיים אשר מוכנים ומתנדבים לבדוק את התוכנה בארגון שלהם, על מידע אמיתי. לרוב, בודקי בטא אינם משלמים מחיר מלא עבור השרות אותו הם בודקים או אפילו משתמשים בו בחינם, בתמורה למשוב שהם מספקים למפתחי התוכנה.

גופים אשר משחררים גרסאות בטא של תוכנות ללקוחות מוסיפים לעיתים סעיף בתנאי השימוש אשר מבהיר כי הגרסה הנוכחית היא גרסת בטא ועל כן אינה מייצגת את הגרסה הסופית של המוצר, עלולה להכיל תקלות העלולות לגרום לכשלים כולל אובדן מידע.

Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0