אנציקלופדיה של הרעיונות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנציקלופדיה של הרעיונות
אנציקלופדיה כריכה.jpg
מידע כללי
מאת דוד גורביץ' ודן ערב
סוגה אנציקלופדיה
הוצאה
הוצאה הוצאת בבל
תאריך הוצאה 2012
מספר עמודים 1,326

אנציקלופדיה של הרעיונות היא אנציקלופדיה בת כ-600 ערכים פרי עטם של ד"ר דוד גורביץ' וד"ר דן ערב, שראתה אור בדפוס בכרך אחד בן 1,326 עמודים בהוצאת בבל בשנת 2012, ובמהדורה מקוונת בשנת 2016.

אודות האנציקלופדיה

האנציקלופדיה מציעה התבוננות בינתחומית בסוגיות מפתח בתרבות, תוך שהיא קושרת בין רעיונות פילוסופיים לבין יישומם בחיי היומיום, בממשק שבין מחשבה, חברה ותקשורת. ערכים לדוגמה: אוריינטליזם, אקסטרים, ארבע על ארבע (ג'יפ), באוהאוס, גבריות חדשה, גוף נטול איברים, טכנו, טקסטואליות, לאומיות/פוסט-לאומיות, לאס וגאס, מאזוכיזם, פאניקה מוסרית, סאונדבייט, קומיקס, קפיטליזם, ראפ, שיבוש תרבות.

מטרות ואופן כתיבה

המחברים פרשו את מטרותיהם ואופן הכתיבה בפתח הדבר של האנציקלופדיה:

"בעידן של טכנולוגיה מואצת ומסחור שיטתי היה המידע לחזות הכול; זמינותו עלתה בחשיבותה לעיתים על איכותו, היקפו – על מקורו. בספר זה אנו מבקשים להתמודד עם סוגיית המידע והידע בימינו. הידע, בניגוד למידע, הוא תמיד משימה פרשנית. אנו מתמקדים אפוא בפרשנות של טקסטים מרכזיים בתרבות, טקסטים המשפיעים על חיינו ועל אופני חשיבתנו בעת הזאת." [1]

האנציקלופדיה מציגה כתיבה מרובת הקשרים עם דגש על ההקשר הישראלי. תוך נקיטת עמדה בקשר לסוגיות שונות שקיים לגביהן פולמוס תרבותי.

המחברים מספרים על המבדיל לדעתם בין מפעלם לאנציקלופדיות אחרות:

"ידע לדידנו הוא הליך יותר מאשר תוצאה; זהו משא ומתן על אופיו של הריבוי הנחשף בתרבות... ואולם בעוד המבט האנציקלופדי מציע בדרך כלל תמצית של הידע המקובל בתחום מסוים, רק לעיתים נדירות מתקיים דיון באופני ההפקה וההתקבלות של הידע ובאופני הפעולה ההיסטוריים שלו בתוך פרקטיקות של התרבות."[1]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 עמ' 8.
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0