אנקונדה כהה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןאנקונדה כהה
Eunectes murinus2.jpg
מצב שימור
מצב שימור: לא הוגדר
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
משפחה: חנקיים
סוג: אנקונדה
מין: אנקונדה כהה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Eunectes murinus
תחום תפוצה
Anaconda dist.png

אנקונדה כהה (שם מדעי: Eunectes murinus; לעיתים אנקונדה ירוק או ירוקה), מין של נחש חנק בסוג אנקונדה. האנקונדה הוא גדול הנחשים המודרניים. ונחשב טורף על ראשי בביצות ויערות האמזונאס.

מאפיינים

אורכן של הנקבות עשוי להגיע לשמונה מטרים[דרוש מקור], ומשקלן קרוב ל-100 ק"ג. מרבית זמנו הוא שוהה בנהרות ובביצות ומיטיב לשחות ולצלול. הוא אינו ארסי. כל השרצה כוללת 30–40 ולדות שאורכם כ-70 ס"מ המסוגלים לתפקד מיד עם צאתם לעולם. צבע עורו ירוק זית ועל גבו כתמים כהים וצהובים לכל אורכו. דפוס הכתמים ייחודי לכל פרט. ראשו משולש ולסתותיו ארוכות. הן מחוברות ביניהן על ידי גידים בעלי גמישות רבה, והודות לכך הוא מסוגל לבלוע טרף הגדול בהרבה מהיקף גופו. העיניים והנחיריים נמצאים בצד העליון של הראש כדי שיהא מסוגל להתבונן ולנשום כאשר גופו בתוך המים.

את מזונו מוצא האנקונדה בסמוך למים. הוא צד מן המארב, אם במים ואם מענפי העץ. בתנועה זריזה הוא לופת את טרפו בגופו הארוך וכורך אותו סביב גוף הטרף עד שנמחצות ריאותיו ועל ידי כך הוא נחנק. האנקונדה לא שובר את עצמות הקרבן במהלך החניקה, כיוון שעצמות שבורות עלולות להיות חדות מאד ולחתוך את בטנו לאחר הבליעה. כאשר חש האנקונדה שהלמות הלב פסקה, הוא משחרר את החיה מליפופו ובולע אותה בהכניסו תחילה את הראש אל פיו. האנקונדה נמצא בראש מארג המזון באמריקה הדרומית, והוא מסוגל להמית ולאכול טורפים אחרים כמו קיימן שחור ויגואר. כאשר מגיעה השמועה לאחד מכפרי האינדיאנים של היערות כי באגם כלשהו נצפה אנקונדה, די בכך כדי שלא יפקדוהו במשך תקופה ארוכה למדי.

גלריה

קישורים חיצוניים