אנרגומאש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל החברה

תאגיד המחקר והפיתוח אנרגומאש על שם ולנטין פטרוביץ גלושקורוסית: НПО Энергомаш имени академика В.П.Глушко) הוא גוף מחקר, פיתוח וייצור של מנועים רקטיים, משגרי לוויינים וחלליות ורכיבי חלל, הפועל ברוסיה מאז 1929. מטה החברה ממוקם בחימקי שבמוסקבה, ומתקני פיתוח ויצור נמצאים בערים סמרה, פרם וסנקט פטרבורג. החברה מעסיקה היום כ-5,500 עובדים. בשנת 1991 התאגיד נקרא ע"ש המהנדס הראשי הראשון שלה ולנטין גלושקו שהיה בראש הצוות הטכני החל משנת 1946.

פרויקטים מרכזיים בתקופת ברית המועצות

ב-1929 המהנדס ולנטי גולושקו הקים את משרד התכנון הניסויי OKB 456, שפעל כגוף תכנון ממשלתי לאורך כל תקופת ברית המועצות, המשרד התמקד בתכנון מנועים רקטיים המונעים בדלקים נוזליים, ששימשו את כלי השיגור לחלל של ברית המועצות. קו המוצרים של אנרגומאש בתקופה זו, כלל מנועים רקטיים למשגרי הלוויינים R-7, פרוטון, סויוז ואנרגיה.

מפעל התעופה של החברה מוקם עוד מלכתחילה בעיר חימקי, שאז הייתה בפאתי העיר מוסקבה, וכיום בשל התפשטות העיר, ממוקם בצפון העיר.

פעילות עכשווית

אנרגומאש ממשיכה בייצור מנועים רקטיים למשגרי לוויינים שונים, חלקם מתקופת ברית המועצות. בד בבד עוסקת החברה בפיתוח מנועים רקטיים מתקדמים וחדשים, שישמשו כטילי העתיד של רוסיה. המנוע החדש ביותר של החברה, RD-191, שימש לשיגור משגר הלוויינים הקוריאני-רוסיKSLV וישמש גם את משגר הלוויינים העתידי של רוסיה, אנגרה.

נוסף לזה, אנרגומאש היא אחת מספקיות המנועים הרוסיים למשגרי החלל "אטלס" האמריקאיים. אנרגומאש משתפת פעולה עם חברות אמריקאיות מאז ה-26 באוקטובר 1992 בעת שנחתם הסכם לשיווק משותף ושיתוף פעולה טכנולוגי ברישיון עם החברות "United Technologies" וחברת "Pratt & Whitney". אנרגומאש פיתחה את מנוע RD-180 שסייע ב-18 שיגורים מוצלחים של משגרי החלל "אטלס-3" ו-"אטלס-5".

אנרגומאש משתפת פעולה, גם כן, עם מכון החלל הדרום קוריאני, ומספקת את הטילים הרקטיים לתוכנית החלל הדרום קוריאנית ונטלה חלק משמעותי בשיגור הלוויין הדרום קוריאני הראשון[1].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0